Česko zaznamenává nárůst případů otrav látkou HHC, nejčastěji u mladých lidí. Ti ji užívají ve formě sladkostí. Vláda chce prodej cukrovinek s HHC urychleně zakázat a kanabinoid zařadit na seznam návykových látek.
V České republice byly za posledních několik dní zaznamenány desítky případů přiotrávení látkou HHC, která má účinky srovnatelné s THC, což je hlavní přírodní psychoaktivní látka obsažená v konopí. Jednalo se povětšinou o mladé lidi, kteří látku zkoušeli ve skupinkách ve formě bonbonů a dalších cukrovinek. Na HHC se spolu s kratomem zatím nevztahuje žádná právní norma, to se má ale brzo změnit.
V červenci loňského roku jednala vláda o návrhu Ministerstva zdravotnictví, které chtělo formy HHC zakázat kvůli jejich dostupnosti dětem. Experti a expertky tehdy látku vyhodnotili jako méně rizikovou a česká vláda tak kratom ani HHC na seznam zakázaných látek nezapsala.
Po nedávném nárůstu případů otrav se nicméně vláda na své středeční schůzi shodla na zákazu prodeje cukrovinek s HHC a zařazení kanabinoidu na seznam návykových látek. Samotné nařízení by měla schvalovat příští týden. Zákaz HHC by pak v Česku mohl platit zhruba do měsíce.
Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila by ideálním řešením byla regulace prodeje, nikoliv úplný zákaz. Před zařazením HHC na seznam zakázaných látek varuje také Asociace poskytovatelů adiktologické péče (APAS). Prohibice podle ní často nic nevyřeší a dosahuje pravého opaku, tedy šíření ještě nebezpečnějších látek na černém trhu.
Sanitky karlovarské nemocnice vyjížděly během minulého víkendu k celkem sedmi případům otravy HHC. Nárůst výjezdů spojených s otravou tímto kanabinoidem ale eviduje také Pražská záchranná služba. „Vnímáme ten zvyšující se trend výjezdů k podobným případům a je to poměrně pravidelný výjezd v poslední době," řekla ČTK mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Jedná se podle ní o mladší ročníky. „Buď to bývá intoxikace látkou HHC, nebo kratomem," dodala.
I přes to, že se obvykle vyjíždí k dospělým jedincům, objevil se i případ, kdy se želé bonbony s kanabinoidem otrávili nezletilí. Koncem ledna se tak stalo v Karlových Varech žactvu základní školy a intoxikované děti skončily v nemocnici. Výjimkou není ani kombinování HHC s alkoholem či psychoaktivními léky na předpis, což může mít tragické následky.
HHC neboli hexahydrokanabinol je derivát THC, což je hlavní účinná látka v marihuaně. V Česku není HHC na seznamu zakázaných látek a v různých formách je nabízeno v trafikách a pouličních prodejních automatech. Jedná se ale o poměrně novou látku, jejíž účinky zatím neprošly uceleným zkoumáním, což může komplikovat její užívání, léčbu závislosti i případnou regulaci.
V malém množství může mít HHC léčivé účinky, ve velkých dávkách ale utlumuje. HHC produkty se prodávají se jako oleje, tinktury, tablety či prášek, ale také jako již zmíněné cukrovinky. Podle policie jsou účinky HHC velmi podobné jako účinky THC - tedy změna zrakového a sluchového vnímání, euforie, relaxační a povzbuzující účinky. Jelikož se ale jedná o pouhý derivát, který je mnohdy konzumován právě ve formě bonbonů a cukrovinek, nastupuje efekt až po delší době a pozvolně. Může se proto stát, že si mladí lidé vezmou další dávku dříve, než začne účinkovat ta první, a látkou HHC se přiotráví.
„U takto intoxikovaných pacientů dochází po požití k poruchám vědomí, které mohou trvat 24 – 48 hodin, výkyvům nálad, agresi či nevolnostem," popisuje karlovarská nemocnice. „V současné době nejsme u této novodobé drogy schopni predikovat případné chronické následky či orgánové komplikace," dodává pro ČTK.
Zdroje: ČTK, asociace.org