Kratom se dá v současné době sehnat kdekoliv. V obchodech, na internetu i v automatech na ulici. Jeho užívání mezi mladými stoupá, vyzkoušel ho každý pátý středoškolák. Poslanci se tak rozhodli začít jednat.
Ačkoliv se kratom v Česku prodává už více než deset let, do popředí se dostal až v posledních letech, kdy se jeho užívání rozšířilo především mezi mladými lidmi.
Podle společnosti Než zazvoní kratom vyzkoušelo 20 % středoškoláků, alespoň jednou týdně ho užívá 3,3 % z nich. Kromě středoškoláků má s kratomem zkušenost také 6 % žáků osmých a devátých tříd na základních školách.
Užívání kratomu s sebou přitom nese rizika. Kratom, který se v Česku prodává jako sběratelský předmět, totiž obsahuje psychoaktivní látku pocházející ze stromu Mitragyna speciosa. Droga může uživateli kromě povzbuzení a uvolnění způsobit i deprese, psychózy a závislost.
Kombinace vysoké dávky kratomu s alkoholem nebo léky navíc může způsobit ztrátu vědomí a další zdravotní komplikace. Podle doktorky z londýnské Cleveland Clinic Yufang Lin je nejhorší, že uživatelé podceňují nebezpečí kratomu z důvodu, že se jedná o přírodní látku.
„Za poslední rok zemřelo zhruba padesát osob takzvaně s kratomem. To znamená, že mezi látkami, které byly zjištěny, že je zkonzumovali, byl i kratom,“ řekl ředitel policejní Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych pro Českou televizi.
Kratom se prodává ve formě prášku, který se následně nejčastěji rozpouští ve vodě a poté vypije. „Ukázala mi ho kamarádka v době, když ještě nebyl tak známý v Česku. Neznala jsem vedlejší účinky, ani jsem nevěděla, že na něm může být člověk závislej,“ popisuje svůj první kontakt s kratomem studentka Michaela.
„Ze začátku to byla bomba, zkvalitnilo mi to život tím, že působí antidepresivně. Nejvíc jsem ho užívala, když jsem chodila běhat, protože mě hezky nakopnul, akorát jsem v té době chodila běhat skoro obden, takže jsem ho užívala často,“ dodala Michaela s tím, že si později začala uvědomovat svou závislost a nedokázala bez kratomu sportovat.
Odborníci často přirovnávají kratom k opiátům, jelikož u něj mohou vznikat podobné abstinenční příznaky.
Kratom přesto v Česku stále není nijak regulovaný a nachází se v takzvané šedé zóně, a to přestože v Thajsku, odkud pochází, regulován je. Naopak u sousedních Slováků je úplně zakázán.
Politici už ale začali kratomem zabývat. „Jedním z hlavních problematických aspektů neregulovaného kratomu je bezpochyby jeho dostupnost dětem a mladistvým. Rizikové je také to, že se na kratom nevztahují žádné regulace týkající se produktů pro lidskou konzumaci – mohou se v něm tudíž objevit jinak zakázaná množství těžkých kovů, pesticidů či plísní, což může negativně ovlivnit zdraví dospělých,“ uvedla členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a vedoucí meziresortního týmu Pirátů Návykové chování Janka Michailidu.
Vládní odborníci požadují, aby s regulací prodeje přišlo také řádné označování výrobku, omezení množství látky v jednom balení, a hlavně zákaz prodeje lidem mladším 18 let.