Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kratom zkusil každý pátý středoškolák, politici ho chtějí začít regulovat

Kratom se dá v současné době sehnat kdekoliv. V obchodech, na internetu i v automatech na ulici. Jeho užívání mezi mladými stoupá, vyzkoušel ho každý pátý středoškolák. Poslanci se tak rozhodli začít jednat.

Kratom už je i na základkách

Ačkoliv se kratom v Česku prodává už více než deset let, do popředí se dostal až v posledních letech, kdy se jeho užívání rozšířilo především mezi mladými lidmi.

Podle společnosti Než zazvoní kratom vyzkoušelo 20 % středoškoláků, alespoň jednou týdně ho užívá 3,3 % z nich. Kromě středoškoláků má s kratomem zkušenost také 6 % žáků osmých a devátých tříd na základních školách.

Užívání kratomu s sebou přitom nese rizika. Kratom, který se v Česku prodává jako sběratelský předmět, totiž obsahuje psychoaktivní látku pocházející ze stromu Mitragyna speciosa. Droga může uživateli kromě povzbuzení a uvolnění způsobit i deprese, psychózy a závislost.

Kombinace vysoké dávky kratomu s alkoholem nebo léky navíc může způsobit ztrátu vědomí a další zdravotní komplikace. Podle doktorky z londýnské Cleveland Clinic Yufang Lin je nejhorší, že uživatelé podceňují nebezpečí kratomu z důvodu, že se jedná o přírodní látku.

„Za poslední rok zemřelo zhruba padesát osob takzvaně s kratomem. To znamená, že mezi látkami, které byly zjištěny, že je zkonzumovali, byl i kratom,“ řekl ředitel policejní Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych pro Českou televizi.

Jaké jsou zkušenosti uživatelů?

Kratom se prodává ve formě prášku, který se následně nejčastěji rozpouští ve vodě a poté vypije. „Ukázala mi ho kamarádka v době, když ještě nebyl tak známý v Česku. Neznala jsem vedlejší účinky, ani jsem nevěděla, že na něm může být člověk závislej,“ popisuje svůj první kontakt s kratomem studentka Michaela.

„Ze začátku to byla bomba, zkvalitnilo mi to život tím, že působí antidepresivně. Nejvíc jsem ho užívala, když jsem chodila běhat, protože mě hezky nakopnul, akorát jsem v té době chodila běhat skoro obden, takže jsem ho užívala často,“ dodala Michaela s tím, že si později začala uvědomovat svou závislost a nedokázala bez kratomu sportovat.

Začala jsem si všímat, že trpím prázdným pocitem, když si ho nedám, a narušovalo mi to dny. Na ten příjemný pocit se strašně hezky zvyká, což mě na tom děsí. U kratomu je to něco za něco, hraje si to s psychikou.
Popsala studentka s tím, že teď už látku více než rok neužívá.

Psychedelika dokáží léčit deprese lépe než antidepresiva, ukazují studie

by @eevelka

Odborníci často přirovnávají kratom k opiátům, jelikož u něj mohou vznikat podobné abstinenční příznaky.

Začal jsem ho užívat, když mi ho ukázal kámoš, který ho užíval během zkouškového. Užíval jsem ho několik měsíců zhruba v průměru tak 6 gramů denně. Původně jsem si myslel, že na tom závislý nejsem, problém nastal ve chvíli, kdy jsem si ho nedal. Strašně jsem se potil, klepal, byla mi zima, vždy mi pak pomohlo akorát si dát kratom znovu. Nakonec jsem se s ním rozhodl seknout úplně, ten první tejden po vysazení bych ale nikomu nepřál, měl jsem opravdu hrozný absťák.
Řekl pro FOMO vysokoškolák Štěpán s tím, že by se ke kratomu už nevrátil.

Politici volají po regulaci

Kratom přesto v Česku stále není nijak regulovaný a nachází se v takzvané šedé zóně, a to přestože v Thajsku, odkud pochází, regulován je. Naopak u sousedních Slováků je úplně zakázán.

Politici už ale začali kratomem zabývat. „Jedním z hlavních problematických aspektů neregulovaného kratomu je bezpochyby jeho dostupnost dětem a mladistvým. Rizikové je také to, že se na kratom nevztahují žádné regulace týkající se produktů pro lidskou konzumaci – mohou se v něm tudíž objevit jinak zakázaná množství těžkých kovů, pesticidů či plísní, což může negativně ovlivnit zdraví dospělých,“ uvedla členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a vedoucí meziresortního týmu Pirátů Návykové chování Janka Michailidu.

Vládní odborníci požadují, aby s regulací prodeje přišlo také řádné označování výrobku, omezení množství látky v jednom balení, a hlavně zákaz prodeje lidem mladším 18 let.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.