Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Odjeď: Jaké je to být studentem ve Francii?

Rubrika o životě v zahraničí z pohledu Marti a Markét. Tentokrát se vzdálíme od deštivé Británie a přesuneme se do vínem zalité Francie.

My, Marťa a Markét, aktuálně studujeme v zahraničí ve Velké Británii. Obě jsme strávily/trávíme rok ve Francii a povíme ti, jaké to je být studentem v zemi plné sýrů a dobrého vína.

Odjeď: Jak to zvládnout finančně?

@martinastrel

Marťa:

O mé francouzské škole SciencesPo ve Štrasburku jsem ti už dříve napsala celý článek. Každopádně je tu stále několik věcí, které nesouvisí jen s mojí školou a které mě překvapily na životě ve Francii.

Odjeď: Jaké je studium na prestižní francouzské škole?

@martinastrel

CENY JÍDLA

Jídlo je ve Francii o krapet dražší než v UK nebo u nás. Za to jsou ale veškeré potraviny převážně francouzského původu nebo z jejích kolonií. Vždy víš, co odkud pochází, protože Francouzi si potrpí na kvalitu. Dobrou bagetu najdeš i za 50 centů, takže když se chce, jde to i levně.

Největší výhodou je ale určitě francouzská menza. Obědy a večeře máme za 3,30 €, a to zahrnuje předkrm (salát nebo obložené bagety), hlavní jídlo (na výběr z jednoho masového pokrmu, vegetariánského a pizzy) a dezert (jogurt, croissant, cheesecake, ovoce) a k tomu dostaneme vždy krajíc jejich chleba (něco jako naše houska). A samozřejmě vodu.

BYDLENÍ

Já bydlím na koleji, která je nově postavená, a jsem tak první nájemník, což je dobrý pocit. Volbu kolejí jsem si zvolila poté, co jsem nemohla najít ubytování na bytě (jelikož to tu není úplně lehký), ale ve výsledku jsem opravdu spokojená. Připomíná mi moderní panelákový dům, akorát že v každém patře v jedné dlouhé chodbě bydlí asi 35 studentů. Každý máme svůj pokoj a koupelnu, sdílíme pouze dvě velké kuchyně. Díky levným obědům, které máme v mém případě dole pod budovou, ale nikdo z nás moc nevaří.

Celé bydlení je O DOST levnější než v Anglii a Walesu, na kolejích to výjde okolo 300 €. Za největší výhodu považuji ale lokaci, kde se koleje nachází. 15 min od centra okolo nádherého parku, také mám kousek nákupní centrum a kino a výborné restaurace a super plácek, kde všichni v dobrém počasí chillujeme.

Odjeď: Výhody a nevýhody života v zahraničí

@martinastrel

PARTY LIFE A KULTURA

Velkým překvapením pro mě byl čas, ve který akce začínají. Do klubu se nechodí dříve než v 1 ráno (o půlnoci tam budete tak ve třech), a hlavně se dělají na bytě či na kolejích pre-drinks. Je fakt, že tímto způsobem dost ušetříš. Ve Štrasburku se nachází několik klubů, přes klasiku pop-music po techno nebo španělské a latinské kluby. Jedna akce, na kterou nezapomenu, je Appart'athlon, což je v podstatě pub crawl ale s byty. Za večer musíš projít 5 bytů, ve kterých si dáš drink, zahraješ hry a pokecáš s místními studenty, kteří své byty propůjčili právě na tuhle akci.

Pokud chceš jít za kulturou, pro studenty s průkazem ISIC nebo školním průkazem do 26 let jsou veškerá muzea zdarma. Velké slevy jsou i na kola, na kterých tu jezdí snad každý, ale i na vstupy do kin a divadel. To platí po celé Francii.

Markét:

Na úvod bych ráda řekla, že pro mě rozhodnutí odjet na rok na Erasmus do Francie bylo jednoznačně jedno z nejlepších, co jsem kdy udělala. Spousta lidí mé rozhodnutí nechápala, protože jsem už v zahraničí studovala. Mně však nešlo jen o to, zkusit si žít v zahraničí, s čímž jsem skutečně už zkušenost měla, ale chtěla jsem poznat nové kultury, lidi z celého světa a zdokonalit se ve francouzštině. To všechno mi rok ve Francii, konkrétně v malém městě Rennes, splnil. A dodneška na to strašně často a ráda vzpomínám.

CENY

Ceny mi přišly rozhodně vyšší než v Anglii nebo Česku. Co se potravin týče, hodně záleží na tom, kde nakupuješ. Já nakupovala v menším supermarketu, kde byl menší výběr a vyšší ceny. Pokud máš však poblíž například nějaký ze známých řetězců, nakoupíš tam téměř za stejné peníze jako u nás.

Co se mi ale hodně líbilo, byly food markety, které u nás byly každou sobotu s veškerými potravinami, květinami a čerstvě dělanými palačinkami. Jednou za měsíc se konal také food market malých restaurací, kde pouličně vařili své speciality.

UBYTOVÁNÍ

Bydlela jsem v pronájmu v bytě, ne na koleji, což za mě bylo super rozhodnutí. Prostor jsem sdílela se dvěma holkama, Španělkou a Irkou. Věděla jsem, že chci do pronájmu spíš než na kolej, protože koleje jsem po prvním roce na univerzitě v Anglii měla trošku dost. Už jsem chtěla větší klid a soukromí. Je to však určitě, co se papírování týče, složitější varianta, potřebuješ totiž garantora, kterého není vůbec jednoduché sehnat (pokud jsi zahraniční student). Naštěstí nás zachránila agentura, kterých je po Francii nespočet a které pro mezinárodní nájemce plní roli garantora za určitý poplatek.

Každá jsme měly vlastní pokoj a sdílely jsme kuchyň a koupelnu. Byt byl nádherný, zrekonstruovaný, se starou původní podlahou a velkými francouzskými okny, opravdu nádhera. Plus se nacházel přímo v centru města, což zpětně hodnotím jako největší výhodu! Každá jsme platily 450 €, což je na menší město docela dost, ale byla jsem tam opravdu spokojená.

KULTURA A PARTY LIFE

Pro mě byl Erasmus jedna velká party, a tak to má podle mě být. Nechci mluvit za Francii konkrétně, ale pokud se na Erasmus chystáš, připrav se, že nejspíš budeš fakt dost kalit. Choď na začátku na co nejvíc Erasmus akcí, kde poznáš spoustu nových lidí. Jestli mě něco opravdu překvapilo, je to právě to, že se téměř každý den někam chodí: hospody, karaoke, jam sessions apod. Druhý den probíhá rekonvalescence a v pět až šest večer už musí být člověk zase ready vyrážet ven. To jsem na životě ve Francii milovala, a ruku na srdce, strašně mi to chybí.

Nepříjemný fakt je ovšem ten, že pivo stojí okolo 5–6 €, takže si před odjezdem do Francie našetři, protože tam peníze lítají, ani nevíš jak.

Často se pořádají pre-drinks a house parties, což znamená, že se lidé sejdou na bytě jednoho z nich a pije se zhruba do půlnoci. Poté se většinou vyráží na ještě jeden až dva drinky ven a následně často do klubů (tam ale většinou nečekej 00' klasiky, ale francouzský rap).

MOJE TIPY NA ZÁVĚR

Pokud se v rámci studia chystáš do Francie, snaž se si každý den užívat naplno. Věř mi, fakt ti to potom bude chybět. Život je tam strašně pohodový, chodí se na croissantíky a espressa ven na terasy nebo si číst knížky do parku. Francie má pro mě strašně odlišný vibe od Anglie nebo Česka, a jsem neskutečně vděčná, že jsem to mohla poznat.

Pokud se do Francie chystáš v rámci studia, využij také levných letenek a podívej se všude, kam to jen bude možné! Já během celého roku opravdu hodně cestovala a bylo to skvělé rozhodnutí.

Evel vs. Erasmus: Mise topení a propadlá podlaha

@eevelka
+

Martina Střelecká a Markéta Suchá

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.