Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Odjeď: Výhody a nevýhody života v zahraničí

Jak vypadá život a studium v zahraničí? Přemýšlíš, že vyjedeš, ale nevíš, co od toho čekat? Představíme ti pár výhod a nevýhod, které s sebou zahraničí přináší.

My (Marťa a Markét) aktuálně studujeme v zahraničí – ve Walesu a Anglii. Občas je to velký dobrodružství, a tak pro tebe máme plno příběhů.

Nahlédneš do našich denních zážitků i potíží, se kterými se setkáváme a které můžou v zahraničí potkat každého. Ukážeme ti různé stránky života v cizině, všechny plusy i mínusy a budeme se ti snažit co nejvíce poradit. Vítej!

Výhody

Markét:

Pro mě život v zahraničí přináší jak spoustu výhod, tak nevýhod.

 • Výstup z komfortní zóny – Za mě určitě bod číslo jedna. Až když vystoupíš z komfortní zóny, začne pravý život. Budeš vhozený/á do prostředí, kde tě (naprosto upřímně) pravděpodobně potká hodně překážek a nelehkých situací. Naučíš se s nimi ale nakládat a v mnoha směrech tě to posune.
 • Rozhled – Život v zahraničí ti přinese obrovský rozhled. Už jen pokud jde o poznávání nových lidí z různých zemí a kultur – neskutečně tě to posune a otevře ti to spoustu dalších dveří.
 • Praktičnost – Naše školy jsou vedené především na praktické bázi a řekla bych, že jedním z největších přínosů studia v zahraničí je právě tohle. Naučila jsem se díky práci na reálných projektech spoustu dovedností, ke kterým bych se jinak podle mě ani nedostala. Za to jsem velmi vděčná.
 • Samostatnost – Možná to zní trošku banálně, ale život v zahraničí mě naučil samostatnosti. Zároveň mě naučil milovat čas strávený sama se sebou, a to je strašně důležité.

Marťa:

Na životě v zahraničí jsem našla víc pozitiv než negativ a shrnula je pro tebe v bodech. Určitě se jich najde víc, ale tyhle platí pro všechny, co vycestují – ať už na kratší pobyt jako Erasmus, nebo na několik let.

 • Zkušenost na celý život – Zkušenosti, vědomosti a sebevědomí, které získáš ze života v cizině ti už nikdo nevezme and that's a fact! Zjistíš, kolik toho vlastně zvládneš, kde máš své hranice pohodlí a zároveň rychleji dospěješ jako zodpovědný jedinec.
 • Zlepšení v jazyce – I kdyby sis ani neuměl/a objednat kafe, věř mi, že do měsíce zvládneš vyřídit cokoliv od nakupování až po administrativu. Tak rychle se člověk donutí naučit jazyk, když je hozen do vody. A kde jinde se ho naučit než v zahraničí?

Odjeď: Co nám zlepšilo angličtinu?

by @markysuch
 • Přátelé po celém světě – Jaké zvyky mají v Číně? Co se jí na Vánoce ve Španělsku? A co neříkat před Francouzi? To vše mě naučili mí kamarádi, které jsem poznala za mořem. Otevřou ti oči, zvětší tvůj přehled o světě a kulturách a vypadneš ze své, možná již dané, představy, jak to ve světě chodí. A taky... kdo nemá rád dovolenou za free po celém světě? 😂
 • Kontakty – S tím se pojí i kontakty, které získáš na tvém pobytu. Ať už to je tvůj spolužák nebo profesor, všichni ti někdy v budoucnu mohou dopomoct k tvým cílům. Job, který sis přál? Doporučení? Nové možnosti práce v oboru? To vše se ti rázem zpřístupní díky lidem, které potkáš v cizině.

Nevýhody

Markét:

 • Homesickness – Je naprosto normální, že budeš někdy homesick. Bude si ti stýskat po domově, kamarádech, ale to je holt daň za všechno pozitivní, co to přináší. Já s tím teď bojuji asi nejvíce od té doby, co jsem vyjela. O tom ale více v příštím článku, který se právě tomuto tématu bude věnovat!

Marťa:

 • Odloučení od rodiny a přátelFOMO is real. Strach, že o něco přicházíš a že ti ty nejlepší věci unikají, je častější, než si myslíš. Prošvihneš pár oslav a akcí, ale to je cena, kterou holt musíš zaplatit výměnou za život někdě jinde.
 • Finanční náročnost – Nebudeme si lhát, finančněji je to o krapet náročnější než studovat doma. Prvotní nákupy na vybavení bytu, letenky nebo různé akce, vše jde do peněz. Ale není to nic, co se nedá brigádou nebo plánováním zvládnout. Jak na to, jsme ti poradily už v předchozím článku. 👇🏻

Odjeď: Jak to zvládnout finančně?

by @markysuch

Sleduj naše tiktoky nebo tiktok: @odjedpodcast, kde tě čeká spoustu behind the scenes👀

Pokud váháš, jestli je studium nebo život v zahraničí to pravé pro tebe nebo pokud máš jakékoliv otázky, určitě se nám neboj ozvat. Můžeš se těšit taky na další článěk v rámci této rubriky, tentokrát na tipy, jak předejít homesickness.

Pokud by tě o životě a studiu v zahraničí zajímalo více informací, nově nám vychází podcast Odjeď, ve kterém se každému tématu věnujeme mnohem více do hloubky a každý díl je propojený s několika osobními příběhy, které stojí za to slyšet. 

Tak se na tebe budeme těšit zase příště, see ya later! 

Podcast na Spotify:

Podcast na Apple Podcasts: