V minulé části jsme ti představili, jak se přihlásit na nejlepší univerzity v Evropě. Dnes se zase podíváme na ty americké včetně slavných Ivy Leauges.
Minulý rok jsem se hlásila a byla přijatá na několik amerických univerzit. Proces byl ale poměrně složitý, často zdlouhavý a stresující. To k tomu ale asi patří. Každopádně jestli nad americkými univerzitami přemýšlíš nebo jsi už rozhodnutý*á, ráda bych ti proces co nejvíce představila a možná i usnadnila.
Jak už Marťa v minulém díle zmínila, research je velmi důležitý. Na tvé vybrané školy aplikuj princip REACH/MATCH/SAFETY.
Reach je pro ty nejnáročnější školy, match pro ty, kde máš dobrou šanci se dostat a safety je tvá bezpečná volba, kdyby předchozí nevyšly.
Dobrý research ti pravděpodobně zaručí, že budeš spokojený*á se školou, na kterou se hlásíš, ale hlavně, že nezapomeneš na důležitá data spojená s přihláškami.
Udělej si tedy seznam škol, na které se chceš hlásit, a k nim si napiš důležité informace, které ovlivní tvé přihlášky: data odevzdání, požadované testy a dokumenty, cena školného, procenta přijatých apod.
Disclaimer: O rozmanitosti amerických škol by se dalo mluvit hodiny. Přesto se ti to pokusím ve zkratce shrnout, najdi si čas hlouběji se podívat, jak na školy, tak i na oblast, kde se nachází, to všechno totiž hraje velkou roli v samotném životě na oných školách.
Oblast
Různé americké státy se často, především kulturně, liší. Přestože se to může zdát jako common sense, chci to zmínit. Protože kultura (a tím myslím politiku, zvyky, víru atd.) onoho státu silně ovlivňuje, do jakého smýšlení se školy profilují. Proto chci připomenout, ať bereš státy jako jednotlivé a samostatné státy a nepřemýšlíš nad tím jako nad celou Amerikou.
Existují totiž např. liberal arts školy - ty jsou velmi progresivní, liberální a zaměřují se především na humanitní studia. Opakem toho je například univerzita BYU v Utahu, která je spojená s mormonskou vírou, pod níž žije velké procento jejich studentů a studentek. To jsou poměrně „extrémní“ příklady, ale je důležité tyto faktory brát v potaz.
Další faktor mohou být i finance. Ve městech jako je Chicago, Los Angeles nebo New York se totiž bude žít znatelně dráž, než ku příkladu v Dallasu nebo San Diegu.
Duležité informace, které budeš chtít znát:
Procento přijetí - velmi důležitý faktor, který vypovídá o selektivnosti školy. Zde můžeme zmínit školy ze slavné Ivy League aneb Břečťanové ligy, tyto školy většinou bereme jako Reach, protože procento přijetí se pohybuje opravdu v jednotkách.
V Ivy League najdeme osm škol - Harvard, Yale, Brown, Cornell, Darthmouth, Columbia, Penn a Princeton. Na tyto univerzity je potřeba mít opravdu strong přihlášku. Procenta přijetí se pohybují od 3% do 7,5%.
Procento přijetí je ovlivněno hned několika faktory. Důležité jsou ku příkladu tvé výsledky v různých testech, ve škole, extrakulikulární aktivity a podobně.
Finance - americké školy nejsou levné. Můžeš si vybrat variantu státní školy, ale ta se cenově pro mezinárodní studenty příliš neliší od těch soukromých. Z pravidla ceny začínají na stovkách tisíců korun po částky přesahující milion korun (ročně). Je ale časté, že přijatým studentům a studentkám je nabízená finanční pomoc, pokud o ní zažádají. Je si potřeba udělat vedle přihlášky tzv. CSS profile, kam vyplníte informace o rodinných financích a obecné situaci.
Další možností jsou např. různé nadace. U nás asi nejznámější Bakala Foundation a The Kellner Family Foundation.
S vyjímkami většina přihlášek jde přes tzv. Common App - jednotnou webovku, skrz kterou poté odešleš přihlášky. *Objevují se tam sekce, které se týkají jen amerických studentů, na to dej pozor. Různé části také nemusí být požadovány všemi školami, na to tě ale webovka upozorní.
Common App je rozdělena na sekce, ty jsou často dlouhé. Můžeš se k nim ale vracet, editovat je a nebo vyplňovat podle toho, na co máš zrovna náladu. V rychlosti tě nimi provedu podle toho, jak jsou napsané v samotné Common App.
Část Profile a Family - základní informace o tobě a tvé rodině, od data narození po profese tvých rodičů
Část Education & Testing - v sekci Education vyplníš informace o tvé škole a tobě jako studentovi, tvém průměru atd.
Sekci Testing už budeš muset pověnovat více času mimo Common App. Složíš buď SAT nebo ACT testy. To jsou zkoušky, které skládají i američtí studenti. V SAT budeš testován*a z Reading, Writing a Math. V ACT najdeš English, Reading, Math a Science. Na zkoušky jsou různé přípravné kurzy, knihy nebo spousta youtube videí. Pokď nejdeš z anglické střední najdeš v testech spoustu pojmů, které tě pravděpodobně překvapí, proto přípravu nepodceň. Testy se cenově pohybují kolem $60.
Poté si musíš udělat testy z angličtiny. Koukni, které tvé vybranné školy přijímají. Na výběr je např. z CAE, IELTS, TOEFL atd. V této sekci vybereš testy, který si složil*a a chceš přiznat. Budeš totiž uvádět i skóre, které si dostal*a. Nezahrnuj tady do přihlášky zbytečně špatné výsledky.
Část Activites - jedná se jak o školní, tak mimoškolní aktivity. Této sekci přikládej vysokou důležitost, může tě totiž odlišit od ostatních a ukázat, kdo opravdu jsi a co tě baví. Ideálním počtem je cca 10 aktivit. TIP: zúčastni se dobrovolnictví, americké školy si na tom často zakládají.
Část Writing - pravděpodobně nejdůležitejší část celé přihlášky. Jedná se o esej o 650 slovech. Na výběr máš z několika témat včetně volného. Jak ji napíšeš a o čem, určí, jak budeš před přijímací komisí vystupovat. Proto vyber téma/událost/úspěch, které bude jedinečné a přesvědčí komisi o tvém přijetí. TIP: Piš, co nejvíce můžeš a dej esej přečíst lidem, kteří tě znají méně i více a víš, že ti dobře poradí a budou upřímní.
Toto ale pravděpodobně nebude jediná esej, kterou budeš psát. Jednotlivé školy mývají často svá témata, na které budeš muset v kratších doplňujících esejích odpovědět, jsou stejně důležité jako ta hlavní.
Část Courses & Grades - zde vypíše předměty a známky z nich
Každá škola jich požaduje jinak. Vetšinou alespoň jedna musí být od učitele ze školy. Vyber si toho, který tě dobře zná a víš, že o tobě má dobré mínění. Pokud někde pracuješ, sportuješ, dobrovolničíš,... i tam můžeš poprosti o doporučíjící dopis, což může být pro přihlášku obohacující.
Jedná se o někoho z tvé školy, kdo vyplní informace jak o tobě, tak i o střední, kam docházíš. Bez tohoto člověka se neobejdeš. Pokud docházíš na anglické gymnázium a podobně, tak tuto pozici někdo zastává. Pokud jako já ne, může jí zastat tebou zvolený*a učitel*ka. Měj na paměti, že counselor toho bude muset vyplnit opravdu hodně a nezabere to málo času, popros je tedy s dostatečným předstihem.
Přemýšlej nad vyplněním příhlášky v širším měřítku. Snaž se být objektivní a zamysli se, zda ti vše dává dohromady tématicky smysl a koresponduje s tebou zvoleným programem a školou, na kterou se hlásíš.
Dále u nás existují různé bezplatné organizace, které ti s přihlašováním pomůžou. Já využila EducationUSA se skvělou poradkyní Hani. Neváhej se tedy na někoho obrátit. Zajistíš si tím, že na nic nezapomeneš a budeš mít názor od někoho, kdo tomu dobře rozumí.
Já ti můžu už jen popřát pevné nervy a mnoho štěstí. Popřípadě se na mě můžeš s jakýmkoliv dotazem obrátit na IG: @sararytinova