Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: Pinterest

Vysoká škola v USA? Není to nedosažitelné. Přehled stipendií a průběh přijímaček

Lákalo by tě studium vysoké školy v USA, ale připadá ti nedosažitelné a finančně velmi náročné? Univerzity v USA sice nejsou zdarma, ale mnoho z nich nabízí velmi štědrá stipendia. Pojďme se společně podívat na to, jak probíhá přijímací řízení na americké univerzity i jak a kde získat stipendia.

Přijímací řízení

Harvard, Stanford, Princeton nebo třeba Yale. To vše jsou prestižní univerzity, které se běžným lidem zdají být nedosažitelné. Není to ale tak, již mnoho českých studentů na ně bylo úspěšně přijato.

A jak takové přijímací řízení vypadá? Zcela odlišně než u nás. Přihlášky se podávají přes tzv. Common App, kde je nutné vyplnit několik esejí, motivační dopis, doporučení od alespoň dvou učitelů a vysvědčení z posledních dvou let. Každá škola má své vlastní eseje, a tak je možné, že ti vyplňování všech dokumentů zabere třeba i dva měsíce. Je tedy fajn začít už v průběhu října. Deadline je však 1. ledna.

Studium v zahraničí: Challenge, která ti dodá sebevědomí i nezapomenutelné zážitky

@_kajina

Jak by měla vypadat dobrá esej? Nekouká se ani tak na perfektní angličtinu (už vůbec ne, pokud jsi cizinec), co je však důležité, je ukázat tvoji jedinečnost. Čím se lišíš od ostatních studentů? Proč by si škola měla vybrat zrovna tebe? Je potřeba do každé z esejí opravdu dát kousek své duše a rozhodně ji nikde nijak neopisovat. Ukaž v ní své zájmy a svoji osobnost.

V průběhu prosince a ledna tě pak budou školy kontaktovat a zvát tě na informační pohovory s absolventy. Nepozvou však všechny. Pokud ale vyberou tebe, tak tím spíš máš šanci na přijetí. Není to však jako v UK, povídáš si většinou jen o své motivaci, doptáváš se na otázky a daný člověk si o tobě píše poznámky. Sama jsem takto absolvovala pohovory na Stanford a Princeton a ve srovnání s britskými univerzitami to byla pohoda a připadala jsem si jako při rozhovoru s kamarádem.

Jak se na Ivy League a Stanford dostat nejsnadněji?

Sportovci

Jedním z faktorů, díky kterému uchazeči získají pozornost přijímacích komisí, je výjimečný sportovní talent. Není to však jen o sportovním výkonu samotném. Kromě excelentních sportovních výsledků je nutné mít také výborné výsledky ve škole, protože Ivy League školy kladou důraz na akademickou excelenci. Pokud však sportuješ a má to fajn výsledky, jsi určitě ve zvýhodnění.

Vysoké školy v zahraničí: Deadliny, poplatky za studium, stipendia

@anettt.h

Rodinné vazby a sponzorství

V některých případech je velkou výhodou, pokud máš rodinné vazby na danou Ivy League školu. Pokud tedy tvoji rodiče nebo prarodiče na škole studovali, jsi při přijímacím řízení zvýhodněn/a. Další výhodu pak mají ti, jejichž rodiče jsou sponzory školy. Není to sice úplně fér, ale je to tak.

Magistr v Norsku: Studium v angličtině a bez školného

@anettt.h

Aktivita, jedinečnost a akademický výkon

Nemáš ani jedno z předešlých? Určitě neváhej. Největší podíl přijatých studentů jsou ti se super akademickými výsledky a mimoškolními aktivitami. Měli by mít skvělé studijní výsledky a dělat dobrovolnické aktivity, které představují přínos pro společnost.

Co potom?

Jednotlivé univerzity tě vyrozumí o výsledcích přijímacího řízení na konci března. Všechny tyto top univerzity nabízejí i plná stipendia, která ti pokryjí letenky, ubytování i stravu. Dále bude potřeba vyřídit si vízum a letenku. A co dělat, pokud se na školu dostaneš, ale nedostaneš plné stipendium? Zkus se obrátit buď na Kellner Foundation, nebo Bakala Foundation. Obě organizace nabízejí velmi štědrá stipendia pro studenty, kteří se chystají studovat v zahraničí.