Je tomu rok, co jsem se začala připravovat na podání přihlášek na nejprestižnější instituce na světě. Nyní na svůj vysněný magisterský program nastupuji a dnes ti povím vše, co jsem pro své úspěšné přijetí udělala.
Za pár dní nastupuji na svůj vysněný magisterský program jedné z nejprestižnějších škol na světě: King's College London. Za chvíli tomu bude již rok, co jsem se začala na přihlášku chystat. Poté, co jsem měla několik úspěšných přihlášek na top instituce na světě (např: London School of Economics), jsem se rozhodla poradit i tobě, jak se přihlásit na ty nejkvalitnější univerzity na světě.
V prvním díle se podíváme na Evropu. V druhém díle ti poradí naše Sári ohledně procesu přihlášení na Ivy Leagues v Americe.
Poznámka:
Než začneme, je důležité vědět, že mít výborné akademické výsledky v případě přihlašování se na TOP univerzity je absolutní nutnost. Neznamená to nutně mít samé jedničky, pokud máš již určité množství zkušeností, ale tvůj transkript známek tě v mnoha případech automaticky hodí do skupiny, co mají šanci dostat pohovor či projít prvním kolem.
1. Vyber si zemi pro svá studia
Jelikož jsem bakaláře vystudovala v Británii s rokem pobytu ve Francii, věděla jsem, že bych chtěla dále ve studiích pokračovat právě v těchto zemích. Zvol si tedy zemi, která je ti blízká či tě láká svou kulturou nebo životním stylem. Aktuálně jsou velmi oblíbené destinace pro studenty a studentky Nizozemsko, Francie i Irsko, a to nejen skrz svou finanční dostupnost ale i širokou nabídku kvalitních škol.
Má rada tedy zní: zmenši si okruh míst, kam by ses chtěl*a hlásit. Jelikož má každá země jiný přihlašovací systém i jiný systém vzdělávání, (a kolikrát trvá nějakou chvíli než ho pochopíš) dost si ulehčíš celý proces, když budeš přesně vědět, kde chceš být.
2. Make a Longlist - Shortlist
Poté, co máš vybranou zemi, vrhni se na svůj tzv. Longlist škol - seznam konkrétních programů, které tě zajímají. Já si vybrala přibližně 25-30 programů napříč osmi školami, které mě zaujaly a vložila jsem si je do excelu s údaji:
Poté si ke každé udělej poznámku: REACH/MATCH/SAFETY. Reach je pro ty nejnáročnější školy, match pro ty, kde máš dobrou šanci se dostat a safety je tvá bezpečná volba, kdyby předchozí nevyšly.
Jakmile budeš mít všechny údaje v Longlistu hotové, vrhni se na Shortlist - aneb - vyber si 5-10 programů, na které se chceš hlásit. K Shortlistu si udělej poznámku o deadlinech přihlášek a vše, co musíš splnit. Já si přidala i požadovaný průměr a informace o známkách. Tento proces mi samotné zabral měsíce a research je potřeba udělat fakt důkladně.
Pak už je go time a můžeš začít pracovat na přihláškách, které mají nejdřívější deadline.
3. Připrav si CV k dokonalosti
Další část, na které jsem pracovala několik týdnů, bylo moje CV. K tomuhle mám dva tipy:
1. Každé CV musí být perfektně padnoucí na každý jeden program. Je možné, že se některé programy budou lišit a bude potřeba vyzdvihnout tvé zkušenosti a skills v jiném pořadí či důležitosti. Nepodceň to.
2. Využij všech možností kontroly, které máš. Na mé škole poskytovali Career Service včetně kontroly CV a motivačních dopisů. Tuhle pomoc jsem využila několikrát a pokaždé jsem byla ráda, že jsem tak učinila. Pokud tuto možnost nemáš, popros své učitele nebo rodinu. CV musí být opravdu bez chyby, co se týče dat, velkých písmen, správného spellingu a formátu.
3. Začni pracovat na motivačním dopise
Podle mě nejdůležitější část, mimo známky, je právě motivační dopis. Ten musí být výstižný a plný důvodů tvé motivace pro zvolený program. Vyzdvihni, jak se prolíná s tvými plány v budoucnosti, tvými pracovními zkušenostmi a stážemi. Vysvětli, jakou přidanou hodnotu přineseš danému kurzu ty, a jak vynikáš mezi ostatními. Muj tip je zmínit i určité moduly a profesory, které tě lákají na dané fakultě a vždy zmiň důvod proč.
Já si nechala pomoct s kontrolou dopisu agenturou Started, která pomáhá studentům na Harvard, Oxford a na další prestižní instituce. Každý můj draft mi vrátili s poznámkami a společně jsme se skrz 5-7 verzí vždy dopracovali k finální podobě. Největší výhodu jsem viděla v časové zodpovědnosti a deadlinech, které jsme si společně zadali a hlavně cenném feedbacku, který mi vždy pomohl. Started ti můžu jen doporučit na celý proces přihlašování.
4. Sežeň si doporučující dopis
Doporučení si nech napsat od profesora, který zná nejen tvé akademické výsledky ale i tebe, tvou motivaci a styl, jakým pracuješ. Měl by to být někdo, kdo tě zná opravdu dobře, jelikož se to automaticky promítne v dopise. A věř mi, v přijímací komisi to ihned poznají. Nezapomeň profesory poprosit o dopis s velkým předstihem, aby tě to pak nebrzdilo v podání přihlášky.
5. Odešli přihlášku
V některých případech musíš doručit i důkaz o znalosti jazyka či profesním doporučujícím dopise nebo tě bude čekat rozhovor. Jelikož je každý program jiný, předávám ti jen obecné tipy, které mně samotné usnadnily celý proces. Pokud máš v plánu se hlásit na školy v zahrančí, přeji ti hodně štěstí a pevné nervy. S jakýmkoliv dotazem se na mě klidně obrať na IG: @martinastrel.