Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Naši studenti pracují nejvíce z celé Evropy

Drtivá většina českých studentů při škole pracuje. S rostoucími cenami často nemají na výběr, nemluvě o problémech s bydlením. Pojďme se podívat na konkrétní čísla.

Devět z deseti českých vysokoškoláků při studiu pracuje, přičemž nejčastěji mimo svůj obor. Dlouhodobou brigádu v oboru si najde asi jen jeden z pěti.

Průzkum z roku 2018 tvrdí, že si studenti na své práci váží nejvíce osobnostního rozvoje. Po škole ve vystudovaném oboru nepracuje zhruba 25 % absolventů. Čechů s vysokou školou je ve věkové skupině mezi 25–34 lety asi 35 %, přičemž evropský průměr je 40 %. Další studie CSVŠ můžeš vidět zde.

Šetříš? Efektivně třeba takhle:

Podle údajů z roku 2020 se měsíční útrata českého studenta pohybuje mezi 7 000–10 000 korunami. Pouze každý desátý student si měsíčně dokáže vydělat přes 10 000 Kč. Dva ze tří studentů by bez práce nepokryli náklady spojené se studiem, jiní při studiu pracují tzv. dobrovolně, třeba z důvodu praxe.

Hledáš brigádu? Omrkni pár tipů:

Tipy na brigády: Jak napsat cool životopis a motivační dopis

by @anettt.h

Není proto divu, že u spousty studujících jde škola, třeba nedobrovolně, na druhou kolej. Někteří vyučující pro takové rozhodnutí (spojené třeba i s duševním zdravím) nemusejí mít pochopení. Občas dochází i k situacím, kdy jsou studenti z těchto důvodů nuceni studium ukončit.

Potřebuješ odbornou pomoc, ale social anxiety ti to neumožní? Zkus:

Fajn aplikace, které ti pomohou s mentálním zdravím

by @anettt.h

Pracujeme nejčastěji, podporu dostáváme nejnižší

I přes tyto skutečnosti nejsou státem studenti vnímáni jako zdražováním ohrožená skupina, na rozdíl od Německa a skandinávských zemí, které tuto skupinu více podporují. Tuzemští vysokoškoláci mají peněžní podporu od státu nejnižší, přičemž celkové výdaje naopak nejvyšší v Evropě a z 26 zemí zkoumaných v projektu Eurostudent pracují nejvíce.

Praktikuješ sdílené bydlení? Nech si poradit:

Jak zvládat spolubydlení?

by @annajermanov

Zájem o brigády se po delší době letos zvýšil. Výdělek z práce tvoří téměř polovinu rozpočtu českých studentů. Kapesné či pomoc od partnerů nestačí a stáže v oboru bývají nedostupné či neplacené. Dalším kostlivcem ve skříni je hledání bydlení, které je hlavně v univerzitních městech velmi problematické. O krizi bydlení si poslechni třeba tady.