Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak zvládat spolubydlení?

Pro někoho noční můra, pro někoho nejlepší chvíle studentského života – spolubydlení. Mám pro tebe pár tipů a triků, jak tuhle zkušenost prožít co nejvíce bezproblémově a šťastně!

Nastavte si pravidla od prvního dne

Pravidly bych začala, jelikož je to jedna z nedůležitějších věcí, které si se spolubydlícím musíte určit. Pokud spolu sdílíte jen kuchyň, koupelnu a obytné prostory, spolubydlení je samozřejmě snažší. Pokud ale i spíte v jednom pokoji, může to být o kapku intentinzivnější.

Pravidla by se měla týkat věcí jako je úklid, zvaní kamarádů na byt, nočního klidu nebo celkového chodu domácnosti. Pokud jeden z vás chodí spát brzy a druhý zase pozdě, je třeba najít společný balanc, abyste si za chvíli nezačali lézt na nervy.

Jak si vytvořit útulný domov

@markysuch

Domluva stojí i na maličkostech, které se týkají rozdělení ledničky a společných surovin a potřeb. Některé věci se totiž mezi spolubydlícími sdílí, například uklízecí prostředky. Proto si rozdělte nákup mezi sebe, ať se do budoucna nehadrkujete o finance.

Respekt a ohleduplnost

Další důležitá část, na které vše může vyhořet, je vzájemný respekt a ohleduplnost. Respektovat se je třeba i ve věcech, které ani nechápeš nebo sám/sama nevyžaduješ. Jednat se může i o věci jako trávení času v koupelně, kuchyni nebo vysoké nároky ohledně úklidu.

Ohleduplný musí být člověk, aby nepřekračoval hranice. Z mé osobní zkušenosti je hlavně potřeba po sobě uklízet, aby měl i druhý člověk dost prostoru a komfort. V bytě nebo pokoji totiž nejsi sám/sama! Respektovat se ale musí i osobní prostor a soukromí.

Vlastnosti, které ti zaručí pevné přátelství

@_kajina

Komunikujte spolu

Komunikace je základem všeho, včetně úspěšného vztahu s tvým spolubydlícím. Je lepší říct věci hned a narovinu, abyste společně našli kompromis, který bude vyhovovat oběma. Ostatní ti do hlavy nevidí, a tak často nemusí vůbec vědět, že ti je něco nepříjemné. Proto o svých pocitech mluv!

Nikoho nenuť do přátelství

Nakonec je hlavně potřeba být realistou. Uvědom si, že ty a tvůj spolubydlící nejspíš máte úplně odlišné životy (pokud jste nebyli kamarádi už před sestěhováním). Spolubydlení nepřichází s automatickým očekáváním přátelství, důležité hlavně je, abyste spolu vycházeli a dobře se vám bydlelo.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.