Značka Maybelline NY zahájila novou kampaň se zaměřením na mentální zdraví mladých lidí. Z tohoto důvodu se spojila s Linkou bezpečí a s jejich zástupkyní Zuzanou Kubíkovou pro tebe máme rozhovor.
Maybelline NY v nové kampani vyzývá mladé lidi, aby se starali o své duševní zdraví, a snaží se jim pomoct hledat cestu k odborné pomoci.
K tomuto úkolu si nemohli vybrat lepšího pomocníka, než je Linka bezpečí, bezplatná telefonická linka, která denně pomáhá dětem a mladistvým s nejrůznějšími problémy.
Se Zuzanou Kubíkovou z Linky bezpečí a projektu O sebe jsme si povídali o tom, jak pomoct blízkému člověku, který trpí psychickými problémy, ale také například o tom, jak se o svoje psychické zdraví stará ona sama, když denně poslouchá starosti jiných.
Důležité je dát najevo, že vidíme, že s ním není něco v pořádku. Něco ho trápí, něco se mu děje. Mluvte s ním otevřeně, nabídněte pomoc, podporu, ale zároveň ho i nechte, když tu pomoc v tu chvíli nechce a nepřijímá, aby si sám zvolil, kdy za námi chce jít.
Možná je dobré říci, že úzkost je nespecifický strach, ale obrovský strach reálného, ale někdy i nereálného původu. Nejnáročnější forma úzkosti je panická ataka – obrovské bušení srdce, člověk má pocit, že se nemůže nadechnout. Pomoct můžeme tak, že člověka stabilizujeme. Klidně se posadit, podpořit ho, aby vydechl. Problém v tento moment je, že náš mozek je přesycený oxidem uhličitým, takže pomůže vydechnout, jako když sfoukáváme svíčku, a pak se tělo nadechne samo.
Panickou ataku člověk pozná, může si ji ale splést například s infarktem. U problému s psychickým zdravím si všimneme změny. Změny k horšímu. Horší nálada, vyhýbání se kontaktu, člověk je uzavřenější. Zkrátka se chová jinak než běžně.
Jednou z věcí, která nás vede k úzkosti, je spousta stresu, se kterým se setkáváme všichni denně. Takže pokud to jde, zmírnit stres. Nebo dělat činnosti, které nám ho pomůžou lépe zpracovat. To znamená cvičit, chodit ven, dýchat čerstvý vzduch, spát zhruba osm hodin denně, dobře jíst, zaměřit se na to, co nám dává dobrou energii a radost ze života.
Asi neřeknu nic nového, ono se už ví, že sociální sítě většině lidí škodí. Každý vyvěšuje věci, kde se mu daří, má se dobře, je veselý a běžná součást našeho života je, že se prostě nemáme vždycky dobře. To je normální. Akorát když v tomhle stavu vidíme, jak dobře se mají ostatní, tak to na nás padá.
Pro odborníky je nezbytná součást práce supervize a odpočinek. A taky jako u všech ostatních lidí dostatek spánku. A samozřejmě i práce se svými vlastními potížemi, abychom je nenosili do práce.
Pamatuj, že nikdy na své problémy nejsi sám/sama a nikdy není moc brzy na to, vyhledat odbornou pomoct nebo zavolat na Linku bezpečí.