Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Legging legs are the new thigh gap. TikTok zakázal toxický trend

You've heard of a thigh gap, now get ready for legging legs.

Disclaimer: Článek zmiňuje škodlivé trendy a poruchy příjmu potravy

Zůstáváš vzhůru pozdě do noci? Možná zažíváš Revenge Bedtime Procrastination

by @martinastrel

Jestli je teen internet v něčem úspěšný, tak je to vytváření toxic trendů. Tím posledním jsou tzv. legging legs, nástupci naší milované thigh gap, která nás před deseti lety všechny traumatizovala. Tumblr, i'm looking at u.

Ať chceme nebo ne, pořád žijeme v éře diet culture, kdy oslavujeme co nejhubenější těla, nedosažitelné toxické standardy a tajně závidíme celebritám jejich ozempic bodies. Body positive movement má sice pořád nějakou váhu, ale trendy typu legging legs ho na internetu často převálcují. Tenhle došel tak daleko, že ho TikTok právem zakázal. Když si teď zkusíš vyhledat #legginglegs, TikTok tě odkáže na stránku, kde najdeš zdroje s informacemi, které můžou pomoci lidem bojujícím s poruchami příjmu potravy.

Ozempic: Tajemství dokonalé postavy, ale také důležitý lék pro lidi s diabetem

by @terezasvehlova

Co vlastně legging legs jsou?

Vybav si thigh gap a hned budeš vědět. Podle trendu existují "perfektní nohy do legín" a ty jsou jednoduše as skinny as possible s mezerou mezi stehny. Už v roce 2014 ale většina lidí ignorovala, že thigh gap prostě není realistická a dosažitelná - nedá se totiž "vycvičit" nebo k ní dojít zdravou cestou. Záleží především na tvých genech (kde se ti ukládá tuk), svalech (více svalů=větší objem) a postavení kostí. Mezeru mezi stehny nemá ani většina hubených lidí, protože jim k tomu chybí určitá struktura pánve - mezera vzniká, když je pánev širší a roli v tom hraje i délka stehenní kosti, uvádí Dr. Ross Perry. Toho žádným cvičením nebo dietou nedosáhneš.

A dosahovat bys toho ani neměl*a. Kolik máš místa mezi stehny totiž absolutně nevypovídá o tvém zdraví a to je všeho všudy nejdůležitější. Pokud máš tendenci dělat všechno pro to, abys byl*a co nejhubenější, a své zdraví ignorovat, je pravděpodobně na čase vyhledat odbornou pomoc.

Není to jen anorexie a bulimie. Jaké druhy PPP existují?

by @dimitrapapadopoulu

Sociální média potenciálně podporují vznik PPP

Podobně jako thigh gap nebo pro-ana content, který vzkvétal na Tumblru, jsou legging legs další forma škodlivé thinspo, která šíří obsah, jenž může potenciálně vést k negativní body image a poruchám příjmu potravy.

Specificky vztah sociálních médií a negativního pohledu na vlastní tělo zkoumá řada studií. Ta z roku 2021 publikovaná v International Journal of Environmental Research and Public Health ukázala, že "nadměrné používání sociálních médií u dospívajících a mladých dospělých může zvýšit nespokojenost s vlastním tělem i touhu po štíhlosti, a tím mladé lidi vystavit zvýšenému riziku vývoje poruch příjmu potravy." S podobným závěrem přišla i studie z minulého roku.

Co si z toho odnést?

Fuck legging legs. Všechny nohy v legínách jsou v pořádku a jenom protože nemáš specifické postavení kostí, neznamená, že nemůžeš legíny nosit nebo se v nich máš cítit špatně. Naše společnost sice bude pořád povzbuzovat trendy, které nás nutí být co nejhubenější a oslavovat skinny bodies, ale mysli na to, že ta nejlepší věc, kterou pro sebe můžeš udělat, je být zdravý*á, silný*á a fit. Až budeš starší, nebude tě zajímat, jestli jsi nejvíc skinny babča v okolí, spíš oceníš silné kosti, pohyblivost a mnohem lepší kvalitu života.

Kam se obrátit?

Pokud trpíš PPP nebo máš pocit, že je tvůj vztah k jídlu nezdravý a vymyká se ti z rukou, můžeš se obrátit na Centrum Anabell, které zdarma nabízí komplexní služby (poradenstvíe-mailová terapiesvépomocné skupiny s peer konzultanty) zaměřující se na léčbu poruch příjmu potravy. Dobrou volbou je i Linka bezpečí nebo aplikace Nepanikař.

Zdroje: abcnews, forbes.com, abc.net.au, independent.co.uk, womenshealthmag.com

Wellbeing věci, které zlepšily můj život k lepšímu

by @adelakutilova

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.