Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Zůstáváš vzhůru pozdě do noci? Možná zažíváš Revenge Bedtime Procrastination

I kdybys měl/a jít spát ve 2 ráno, o svůj „me time“ prostě nechceš přijít. A tak škodíš sobě i svému zdraví. Revenge Bedtime Procrastination – o co se jedná a jak nad tím vyzrát?

POV: Den člověka, kterého ovlivňuje Revenge Bedtime Procrastination

Přijdeš unavený/á ze školy či práce, skočíš do postele, na kterou ses celý den tak těšil/a, a přestože bys nejraději usnul/a, nemůžeš jít spát. Máš pocit, že tvá zábava a relax teprve začínají. A tak bereš mobil do ruky a scrolluješ, pustíš si díl seriálu, možná rovnou pět nebo si čteš knížku. Ooops, a najednou jsou tři ráno a ty víš, že to vstávání bude bolet.

Druhý den všeho lituješ, protože se budíš bez energie a síly, avšak to samé uděláš i další den. Začarovaný kruh. Proč se to děje? Zjistila jsem, co za tím stojí. A jelikož mě ta samá věc trápí už nějakou dobu, podíváme se, jak na ni vyzrát.

Co vlastně pojem RBP znamená? A proč se nám děje?

Národní spánková nadace RBP definuje jako rozhodnutí obětovat spánek ve prospěch volného času. Je to psychologický jev, při kterém lidé zůstávají vzhůru déle, než si přejí, ve snaze mít kontrolu nad nocí, protože vnímají, že nemají vliv na události během dne.

Člověk se vlastně snaží dohnat svůj čas o samotě, který všichni potřebujeme. A protože přes den je člověk zasypaný úkoly a očekáváním ostatních, má pocit, že nemá kontroluju nad svým životem. Jenže v noci vše utichá, nikdo po nás nic nechce, a tak přichází řada na naše přání a tužby. Člověk se nehce vzdát svého klidu, a naopak je to pro něj forma převzetí kontroly. Vše, co pro sebe nestíhám dělat přes den, doženu v noci. Jenže tak si pokazím celý svůj spánkový režim. A jelikož se bavíme o prokrastinaci, ve výsledku nedělám nic produktivního a zahazuju cenné hodiny, které měly být věnované spánku.

A tak stále dokola. Kolotoč. Každou noc.

PROČ?

Avšak RBP se neděje jen lidem, kteří zrovna dvakrát nemilují svůj denní život, ale i těm, kteří jsou extrémně vytížení. Roli hraje i dnešní uspěchaná doba a neustálý tlak. Musíme být propojení se světem, kontrolovat sociální sítě, odvádět dobrou práci ve škole a v zaměstnání, mít koníčky, nezanedbávat kamarády ani sebe. Jenže tohle všechno je pěkná nálož zodpovědnosti a stresu a na sebe tak občas zapomínáme. A proto se řada lidí uchyluje k Revenge Bedtime Procrastination.

Zdá se, že lidé, kteří se do toho zapojují, zpočátku hledají úlevu a útěchu od stresujícího dne.
doktorka Margie Sieka

Jak tedy RBP překonat?

  • Vtěsněj do svého dne chvilku odpočinku – 10minutová procházka na vyčistění hlavy, dechová cvičení či vypití kávy bez jakýchkoliv rozptýlení.
  • Začni (a dodržuj) relaxační rutinu před spaním – Je důležité se před spaním uvolnit, avšak tak, aby to neškodilo tvému spánku. Vyhnni se modrému světlu a místo toho vyzkoušej aromaterapii, teplou koupel nebo knížku.

Knižní klasiky, které tě neunudí k smrti

by @dimitrapapadopoulu
  • Řekni „ne“ zbytečným úkolům – Nastav si priority a nesnaž se vše stihnout v jeden den.
  • Vytvoř si prostředí domácího a pracovního života – Tip: netahej si práci do postele. Měj tyhle dvě místa oddělená a snaž se to tak udržovat.
  • Buď důsledný/á – S odstraňováním návyku začni postupně, dej si odměnu, pochval se. Když to jednou pokazíš, nevadí, hlavně se nenechej odradit.