Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ozempic: Tajemství dokonalé postavy, ale také důležitý lék pro lidi s diabetem

Co stojí za lékem podněcujícím hollywoodskou posedlost hubnutím a jaký dopad to má na pacienty trpící cukrovkou?

TW: Článek se zabývá nezdravými pohledy na lidské tělo a hubnutí.

Co je Ozempic?

Ozempic je regulátor inzulinu od dánské farmaceutické společnosti Novo Nordisk, jehož vedlejším účinkem je i dramatický úbytek hmotnosti.

V září představil časopis Variety Ozempic jako tajemství dokonalé postavy hollywoodských hvězd. Znepokojivý je ovšem fakt, že zvýšená poptávka po tomto léčivu způsobuje omezenou nabídku pro ty, kteří ho doopravdy potřebují, a to pro pacienty s cukrovkou druhého typu. Kritický nedostatek je například v Austrálii, kde dokonce zvažují prioritizaci léku pro diabetické pacienty.

Naše těla nejsou trend: Návrat Heroin chic

by @terezasvehlova
These drugs were not designed for normal-weight people who want to get down to be super thin.
Dr. Hwang pro časopis The New York Times

Jak Ozempic funguje?

Lék obsahuje semaglutid, jenž snižuje hladinu glukózy v krvi. Tento mechanismus snižování koncentrace glukózy způsobuje zpomalení funkce vyprazdňování žaludku. Semaglutid tedy snižuje chuť k jídlu, což vede ke snížení příjmu energie a následně i ke snížení tělesné hmotnosti.

zdroj: Today.com

Ozempic s sebou přináší také nežádoucí vedlejší účinky, a to především gastrointestinální. Způsobuje průjem, zácpu, nadýmání nebo zvracení.

Often it's very simplistically done, by non-medical people, and sadly it's a very consumeristic approach to healthcare. Healthcare is never simple and it does need expert guidance.
Prezidentka Royal Australian College of General Practitioners Dr. Karen Price pro Guardian

Co tedy způsobilo zvýšenou poptávku?

Ozempic se stal virálním na TikToku, kde ho influenceři začali promovat jako skvělý způsob, jak rychle zhubnout. Trendovat začal pod hashtagem #MyOzempicJourney. Podle časopisu The Guardian byl tento hashtag na TikToku zhlédnut 74 miliony uživatelů, hashtag #ozempic dokonce 275 miliony uživatelů.

Pro koho je tedy Ozempic určený?

Ozempic je primárně určený pro lidi s diabetem druhého typu, pro dospělé s obezitou nebo pro lidi s vysokým krevním tlakem a cholesterolem.

Ozempic není určený k redukci váhy!

Přispěj mi na letenku do Káthmándú🎒🏔

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.