Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak moc škodí solárium zdraví?

Ohledně opalování v soláriu najdeš spoustu informací a názorů. Jak to s ním ale opravdu je a škodí nějak tvému zdraví? Na to se společně podíváme.

Mít krásné opálení je super, ale pro naši pokožku to nemusí být úplně nejlepší. A když přijde na solárka, ta jsou opředená řadou názorů, studií, ale i mýtů. Podíváme se spolu na čistá fakta – tímhle ti solárko nechci rozmluvit, jen poukázat na jeho rizika.

6 skincare pravidel, která podle dermatologů stojí za to následovat

@josephslaich

Typy UV záření

Dlouhovlnné UVA

Není tolik nebezpečné a je vhodné pro tvorbu vitamínu A a D. Tvoří hlavní složku UV záření v soláriích.

Středněvlnné UVB

Tvoří jen 1–5 % záření v soláriích a 1–10 % na zemi, je škodlivé pro lidský organismus, způsobuje poškození kůže.

Dnes už se ví, že UV záření je faktorem při vytváření různých forem kožní rakoviny a nebezpečných znamének. Nezáleží na tom, zda se jedná o solária nebo sluneční záření. Intenzita UVB záření solárií je podobná slunečnímu, ale v UVA oblasti ji solárka výrazně převyšují. Záření v solariích je totiž z více než 90 % tvořeno UVA paprsky a z méně než z 10 % zářením UVB. Návštěva solária tedy zvyšuje dávku UV záření, kterou kůže celoživotně obdrží, a tím zvyšuje riziko. Měli bychom si uvědomit, že návštěva solária udělá větší neplechu než dlouhá dovolená u moře.

Vše, co potřebuješ vědět, než si pořídíš LED masku na domácí použití

@josephslaich

Solárum by neměli navštěvovat lidi:

  • Pod 18 let
  • Lidé s velkým množstvým pigmentových znamének
  • Lidé, kteří jsou těhotní
  • Lidé se světlou kůží nebo nízkým fototypem

Připraví solárko kůži na dovolenou u moře?

I když spousta lidi s tímto přesvědčením žije, není to tak úplně pravda. Solárium totiž nevytvoří souvislou ochrannou pigmentovou vrstvu, která by ochránila pokožku před popáleninami od slunce.

Co způsobuje solárium ?

  • Trvalé a předčasné stárnutí kůže – projevuje se vráskami a ztrátou elasticity
  • Pigmentové změny a ztenčení kůže
  • Poškození očí (pokud si je člověk nechrání)

Čísla

Dle studie amerických organizací FDA (Food and Drug Administration) a CDC (Center for Disease Control) chodí do solárií více žen (70 %) než mužů (30 %). Co se týče návštěvnosti, jedná se o 35 % dospělých, 59 % studentů a 17 % dětí pubertálního věku, kteří solárium navštívili alespoň jednou v životě.

Beauty habits, které posílily mé sebevědomí

@martinastrel

A co na opalování v soláriu říká MUDr. Monika Arenbergerová?

Je solárium horší než slunce, nebo je tam rozdíl?

Ultrafialové záření ze sluníčka se skládá z UVA a UVB paprsků, v soláriu najdeme převážně jen UVA spektrum. Teoreticky bychom mohli říci, že je tedy solárium méně rizikové. Poslední studie ale ukazují, že i časté návštěvy solária jsou nebezpečné, protože vysoké dávky UVA mohou spustit děje vedoucí ke vzniku kožních nádorů. Nejzranitelnější jsou světlé fototypy, tedy osoby se světlou pletí a vlasy.

Je pravda, že solárium pomáhá na akné, nebo je to lež?

Ano i ne. Solárium může mít opravdu pozitivní vliv na tzv. zánětlivé akné, kdy je na kůži začervenání, pupínky nebo pupínky s přítomností hnisu (bílá čepička). V případě akné, kde najdeme zejména rozšířené póry a tzv. komeda, se naopak pleť může zhoršovat. Pokud chceme vylepšit akné působením světla, doporučuji raději léčebné modré světlo. Masky s tímto světlem pro domácí použití jsou dnes dostupné i u nás.

Jaké má solárium škodlivé vedlejší účinky na pleť?

UVA záření ze solária je dlouhovlnné, proniká hluboko do kůže a může se podílet na předčasném stárnutí kůže, přibývání vrásek a pigmentových skvrn. Kůže tedy rychleji stárne a ženy pak vypadají uměle starší.

Kromě toho statistiky v poslední době ukazují, že zejména u žen do 25. roku bývá hlavní příčinou vzniku rakoviny kůže.

Má solárium vůbec nejaké pozitivní stránky?

Dobrá nálada z endorfinů a zhnědnutí pokožky. Pokud do solária zajdeš jen občas, při výjimečné příležitosti, neměl by být problém. Rizikové jsou ale pravidelné návštěvy.

Co je to tanorexie?

Podobně jako anorexie je panická hrůza z přibývání na váze, tanorexie je strach z vyblednutí kůže. Ta vede k celoroční závislosti na slunění a zejména na návštěvách solária. Ženy, ale i muži si pak mohou hrubě poškodit pokožku.

Joseph’s Beauty Diary 

@josephslaich

Pokud jsi někdy byl/a v solárku, nepanikař, že hned budeš mít vrásky nebo pigmentové skrvny. Tohle platí hlavně pro ty, kteří chodí pravidelně nějakou tu dobu. Zároveň to ale měj na paměti a uvědom si všechny vedlejší stránky, opálení totiž není všechno. Můžeš zkusit třeba samoopalovací krémy, což je dobrá alternativa – můj oblibený je od Ziaja!

Jen malý reminder pro opalování na slunci, nezapomeň reaplikovat krém každé 2 hodiny!