Návrat k základům, konec jednorázových odličovacích ubrousků a každodenní ochrana před sluncem. Přidej k tomu trochu trpělivosti a můžeš přejít na vrstvení. Dokážu ti, že péče o pleť nemusí být složitá věda.
I ta nejlepší séra a krémy potřebují dostatek času na to, aby mohly začít působit. To samé platí pro aktivní látky, jako je retinol, vitamín C, niacinamid nebo kyselina salicylová.
Až se příště zase budeš divit, proč po týdnu používání retinolu nevidíš výsledky, a zase přeskočíš na další nový produkt jenom proto, že je trendy na TikToku, vzpomeň si na to, že každý produkt potřebuje minimálně 2–8 týdnů na to, aby přinesl požadovaný efekt. Jasně, hydratační krém dodá pleti okamžitou úlevu a kyselina salicylová zabere o něco rychleji než jiné aktivní látky, ale je to spíš výjimka.
U retinolu si např. musíš počkat alespoň 3–6 měsíců, vitamín C přináší kýžené výsledky zhruba po 4 měsících a niacinamid potřebuje minimálně 2–3 měsíce. Neměň proto skincare jako na běžícím páse. Sestav si pravidelnou ranní (čištění, hydratace a SPF) a večerní rutinu (double cleanse, aktivní látky a hydratace), té se drž a uvidíš, že důslednost je klíčem k úspěchu.
Jednou provždy – zapomeň na odličovací ubrousky. Nejen, že jsou škodlivé pro životní prostředí (londýnský obchodní dům Selfridges se dokonce rozhodl stáhnout jednorázové odličovací ubrousky z prodeje již v roce 2019 – kdy se prodejci inspirují a dočkáme se u nás?), ale především zbytečně dřou pokožku a nikdy pleť důkladně nevyčistí. I ten nejlevnější odličovací olej z drogerie zvládne pleť vyčistit lépe než celé balení ubrousků. Jeden ubrousek se navíc v přírodě rozkládá přibližně 100 let, takže už nechci slyšet žádné výmluvy.
Alternativou jednorázových odličovacích ubrousků a tamponů jsou odličovací disky Face Halo. Pleť zbaví nečistot, nánosů make-upu a odumřelých kožních buněk jednoduše v kombinaci s čistou kohoutkovou vodou. Jsou vhodné pro všechny typy pleti, včetně té citlivé. Dají se až 200krát vyprat a jsou vyrobené z recyklovaných materiálů. Eco pads má ve své nabídce také Garnier a Make-Up Eraser.
Najdi si dermatologa, ke kterému se budeš moct vracet. Je důležité mít se na koho obrátit, ať už se jedná o rutinní péči o pleť, půlroční kontrolu mateřských znamének, nebo odborné zákroky, jako je chemický peeling, botox a výplně. V případě problémů s pletí, jako je akné, rosacea, ekzém a různé vyrážky je třeba stanovit dlouhodobější strategii péče a monitorovat úspěch léčby.
Pouštím se tak trochu na tenký led. Většina dermatologů mi však jistě dá za pravdu, že neodborné „zaručené“ skincare tipy a triky z TikToku mají ve výsledku opačný efekt. Ne, na pupínky rozhodně nepatří zubní pasta. A ta slibně vypadající červená kyselina od The Ordinary skutečně není vhodná pro každý typ pleti.
Microneedling patří výhradně do rukou zkušených expertů v lékařské ordinaci a DIY rozjasňující maska s citronovou šťávou z lednice je zaručený způsob na to, jak si (v tom lepším případě) během deseti minut rozhodit kožní mikrobiom. V tom horším případě skončíš s popáleným obličejem u dermatologa a léčba komplikací tě nakonec vyjde daleko dráž, než kdybys problém řešil/a rovnou u zkušeného odborníka. Zázraky na počkání neexistují a pokud ti je někdo slibuje, lže.
Můžeš mít doma všechny poslední skincare vychytávky, hodiny trávit v salonu na kosmetice a investovat tisíce do omlazujících estetických zákroků, ale všechna tahle snaha bude úplně k ničemu, pokud každý den nechráníš pleť před UV zářením. A to po celý rok, bez ohledu na počasí. Nejen na pláž a hory, ale i do města a do práce. Měla by to pro tebe být stejná samozřejmost jako čištění zubů a scrolování na Instagramu. Bez SPF nečekej, že ti baby face vydrží déle, než do doby, kdy sfoukneš v Metaversu třicet svíček na narozeninovém dortu.
Řekne ti to každý beauty editor, dermatolog i kosmetička. UV paprsky mají na svědomí 80–90 % předčasného stárnutí pleti. Zapamatuj si to jednou provždy: seschlá kůže vážně není sexy. Period!
Moderní sluneční péče se vyznačuje ultra lehkou nemastnou texturou s neviditelným finišem a kombinuje antioxidanty, vitamíny a rostlinné výtažky s těmi nejmodernějšími filtry, jež pleť ochrání před UVA i UVB paprsky. Vybírej podle toho, co tvá pleť momentálně potřebuje. Důležitý je vysoký faktor (minimálně třicítka), správné množství a pravidelnost.
Jakmile máte zvládnuté základy – čištění, hydrataci a ochranu před UV zářením, můžete se posunout dál. Účinná skincare rutina spočívá ve výběru správných produktů a jejich použití ve správném pořadí. U sér a speciálních ošetření (masky, peeling, atd.) je třeba zaměřit se na konkrétní problémy. Je tvá pleť s příchodem zimy více dehydratovaná? Trápí tě pupínky? Pigmentové skvrny?
Produkty na sebe vrstvi vždy od těch nejlehčích po nejhutnější. Obecně platí pravidlo, že produkty nanášíš v tomto pořadí: cleanser, toner/esence, sérum, oční krém, hydratační krém, olej a SPF.