Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Deník maturanta #6

Maturita, formalita? Možná, ale kolik stresu přináší, to nám nikdo neřekl! Tahle rubrika ti nedá tipy a pravděpodobně ani motivaci, protože tu my samy potřebujeme.😂  Zato tě ale můžeme ujistit, že jestli prožíváš to stejný, nejsi v tom sám/sama! 

Ahoj! Vítáme tě v našem deníčku. Dneska probereme maturitní četbu, doporučíme ti knížky, které se nám hezky četly, a na konci na tebe čeká menší dárek. Jak jsi na tom s knížkami ty?

Maturitní guide: Jak si vybrat povinnou četbu?

by @_kajina

Áďa

Já vs. maturitní četba, 1:0 pro mě!

Tahle část maturity je pro mě nejmíň děsivá, protože ráda čtu a nepřijde mi to tak hrozný vzhledem k tomu, že si knížky můžeš zvolit podle sebe. Ale chápu, že pro lidi, kteří neradi čtou, je to teror. Proto pro tebe mám dva tipy: 1984 od Orwella a Velkého Gatsbyho od Fitzgeralda.

1984 je klasika, kterou by si měl přečíst úplně každý, nejen kvůli maturitě. Popisuje svět, který je rozdělen na tři velmoci – Oceánii, Eurasii a Estasii. Ty mezi sebou neustále válčí. Hlavním hrdinou je Winston Smith, který žije v Oceánii. Zde vládne tvrdý totalitní režim, který je založen na uctívání tzv. Velkého bratra a na podporování jediné politické strany. Ta ovládá celou společnost a každý ji musí poslouchat. Dohlíží dokonce i na vztahy, sexualitu a na city, které v zemi nejsou povolené. Jak už asi předpokládáš, Winston se zamiluje a děj se pořádně rozjede. Tahle knížka v tobě vyvolá spoustu emocí a budeš o ní hodně přemýšlet. Vzala jsem si ji na letní dovolenou a pak jsem na pláži měla totální mental breakdown.😂😩 

Maturitní guide: Literatura do konce 18. století

by @_kajina

Luci

Pro mě je tahle část maturity doslova teror, jak říká Áďa. Nejsem vášnivý čtenář, nikdy mě to moc nebavilo, mám problém se začíst a vžít do děje, takže stránku často musím číst dvakrát – a to je pěkná otrava! Bohužel se ale téhle části maturity nevyhnu.

Hrozně moc bych ti chtěla poradit nějaký trik, ale žádný nemám. Probírám se vším díky audioknihám a filmům. Právě z filmů bych ti doporučila Jméno růže nebo Přelet nad kukaččím hnízdem, což je filmová adaptace knihy Kena Keseyho (Vyhoďme ho z kola ven). A v neposlední řadě doporučuji Spalovače mrtvol, ale POZOR – kniha má jiný konec než film! S filmy bych celkově byla opatrná, ne všechny se totiž věrně podobají svým předlohám, což by ti u zkoušky mohlo uškodit. Můžeš je ale brát jako doplněk četby!

I jako nečtenář jsem se ale prokousala těmito knihami a ty to určitě zvládneš taky: Kytice, Máj, Malý princ, Farma zvířat, R.U.R., Krysař, Proměna a Obraz Doriana Graye – ta patří mezi mé nejoblíbenější.

Obraz Doriana Graye je o mladém Dorianovi, který se v ateliéru malíře Hallwarda seznamuje s cynickým lordem Wottonem. Ten se rozhodne, že na něm vyzkouší své umění manipulace s lidmi, upozorní Doriana na jeho krásu a na pomíjivost mládí. Dorian, okouzlen vlastním obrazem, vyslovuje přání zůstat mlád. Změny jeho mysli i těla zaznamenává jeho portrét a on sám se vůbec nemění. Konec mě hrozně překvapil, dokonce i trochu šokoval, ale to si budeš muset přečíst sám/sama.

Maturitní guide: Literatura 19. století

by @_kajina

Elvi

Maturitní četba mi nevadí tolik jako třeba ústní část účetnictví, ale mám jeden problém – nemůžu se dokopat konečně něco přečíst. Čtení mě celkem baví, ale málokdy se mi poštěstí, že najdu knížku, která mě opravdu chytne. Můj go-to postup při výběru maturitní četby byl vybrat si knížku, která je zfilmovaná. Kdybych nestíhala, tak se alespoň podívám na film, abych zhruba znala postavy a děj. Ty ale nezapomínej, že film by neměl nahrazovat přečtení knížky!

Moje tipy na četbu k maturitě jsou Malý princ od Exupéryho, Farma zvířat od Orwella a Petr a Lucie od Rollanda. Blíže ti představím právě Malého prince.

Je to naprostá klasika s krásným příběhem o přátelství, životě a dětské naivitě. Děj začíná, když se na Sahaře zřítí pilot a během opravovaní letadla potká chlapce, kterému začne říkat Malý princ. Letec se dozví, že Malý princ pochází z planetky B612, kde žil s květinou, která ho milovala, ale zároveň provokovala. Princ se proto rozhodl cestovat mezi planetkami, aby si svůj vztah k ní vyjasnil a poznal okolní vesmír. Na cestě potká nejrůznější postavy – krále, alkoholika, obchodníka a tak dále. Tady vzniká kontrast mezi dětskou perspektivou a pohledem dospělých. Poté princ navštíví Zemi, kde se setká s dalšími květinami, liškou a hadem. Rozhovory mezi nimi jsou opravdu filozofické a najdeš tu i nádherné citáty.

„Víš, když je člověku moc smutno, má rád západy slunce…“
„Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“

Knížku jsem přečetla za chvilku, takže ji doporučuji všem, co nemají čtení příliš v oblibě.

A nakonec dáreček od nás. Tyhle knížky už máme zpracované, takže pokud sis je vybral/a taky, už to dělat nemusíš.💙

Víc o maturitní četbě se dozvíš ještě tady:

Maturitní guide: Světová literatura 20. a 21. století, part I

by @_kajina

Maturitní guide: Světová literatura 20. a 21. století, part II

by @_kajina