Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Maturitní guide: Literatura 19. století

Další díl ze série maturitní četby je tu! Jaká díla stojí za to si vybrat z období 19. století? Dám ti dnes tři doporučení, se kterými nešlápneš vedle!

Po Shakespearovi a Molièrovi se posouváme o století vpřed. Seznam knih, ze kterých můžeš vybírat v tomto časovém úseku, je o poznání bohatší. Musím se přiznat, že pro mě bylo těžký rozhodnout se, jaký tři knížky ti představit. Vybrala jsem opět ty, o kterých se podle mě dobře mluví, nejsou náročný na pochopení a dají se rychle přečíst. Let's gooo!

Anton Pavlovič Čechov: Racek

Počet stran: 73

Literární druh: drama

Literární žánr: lyrická komedie

Literární forma: próza

Stručné nastínění děje: Celý děj se odehrává na ruském východě koncem 19. století. Hra nemá žádnou výraznější dějovou linii, soustředí se spíše na vnitřní prožitky jednotlivých postav.
Vše začíná po neúspěšné divadelní inscenaci mladého Konstantina Trepleva, do které obsadil svou lásku, krásnou a mladou Ninu. Ta se však po fiasku rozhodne city Konstantinovi dále neopětovat. Na panství přijíždí Trigorin, o poznání starší a uznávaný spisovatel, manžel matky Konstantina. Nina se naivně zamiluje do Trigorina, což jemu, jakožto chlápkovi v letech, dělá dobře. S Ninou udržuje tajný vztah.

Když vše praskne a Arkadinová to zjistí, je celá bez sebe. Arkadinová je vůbec zajímavá postavička: Vyhořelá herečka, která pro ostřejší slovo nejde daleko, s Trigorinem je spíše pro pozlátko a bohatství než kvůli citům. Nina se rozhodne, že odjede z venkova do Moskvy s Trigorinem, který jí přislíbí, že jí pomůže k tomu být slavnou herečkou.


Po dvou letech se všichni opět schází na panství, kde se dozvídají, že vztah Niny a Trigorina zkrachoval. Co víc, jejich dítě krátce po porodu zemřelo. Z Konstantina se stal skutečně úspěšný dramatik, avšak bez Niny není jeho život naplněný. Poté, co odmítne jeho žádost o ruku, spáchá Konstantin sebevraždu, jelikož nedokáže unést životní zklamání.

Můj tip: Tahle hra je jedna z mých all time favs. Uvádí ji spoustu divadel, já ji naposled viděla v Dejvickém divadle a bylo to naprosto skvělý! Když hru nejen přečteš, ale i uvidíš, snadněji vše pochopíš a zapamatuješ si to daleko lépe. Věř mi, že pak budeš před komisí daleko klidnější!

Karel Jaromír Erben: Kytice

Počet stran: 133

Literární druh: lyriko-epika

Literární žánr: balada

Literární forma: poezie

Stručné nastínění děje: Jedno z ikonických děl romantismu s jeho typickými znaky. Popisovat každou z třinácti balad by vydalo na samostatný článek, i dva, ale věřím, že o Kytici máme povědomí snad všichni.

Můj tip: Filmová adaptace režiséra Františka A. Brabce ti může posloužit jako doplňkový učební materiál. Ale pozor! Ve filmu je pouze sedm balad z celkových třinácti, takže se to nesnaž obejít a určitě si přečti i samotnou knihu.
Zároveň si nemůžu odpustit ještě jeden divadelní tip. Národní divadlo v roce 2019 uvedlo adaptaci tohoto ikonického díla a můžu ti říct, že je to fakt worth it! Moderní scénografie je doplněna o skvělé výkony herců, vše je skvěle vybalancováno a nepůsobí to ani nudně, ani kýčovitě. Pohlídej si lístky a udělej si studijní výlet do svatostánku, nebudeš litovat!

Nikolaj Vasilijevič Gogol: Revizor

Počet stran: 96

Literární druh: drama

Literární žánr: satirická komedie o pěti dějstvích

Literární forma: próza

Stručné nastínění děje: První dějství se odehrává u hejtmana Antona Antonoviče doma. Ten se z dopisu dozví, že se do města má dostavit revizor, což mu dělá vrásky na čele, protože nejen městská správa je protkána korupcí a nejrůznějšími podvody.


Ve druhém dějství se Chlestakov, který městečkem pouze projíždí, ubytuje na dluh v místním hostinci. Po čase ho navštíví sám hejtman. Chlestakov si myslí, že je to kvůli neplacení dluhu, na který je v hostinci ubytován. Anton Antonovič se však chová vstříčně a podlézavě. Chlestakovi začíná docházet, o co jde, a situace využívá. Přijímá nabídku hejtmana a nechává se ubytovat u něj doma.


Ve třetím dějství přicházejí Chlestakov i hejtman k němu domů, kde jeho manželka s dcerou nachystaly nejlepší pokoj a pohoštění. Manželka Anna Andrejevna i dcera Marja Antonovna zpovídají Chlestakova, ten si začne vymýšlet a vychloubá se svým bohatstvím i známostmi. Obě ženy také vyzpovídají Chlestakova sluhu Osipa.


Následující den přichází k Chlestakovi (údajnému revizorovi) postupně různí obyvatelé města. Za jistý obnos peněz je Chlestakov ochotný přihmouřit oči nad jejich prohřešky a přijde si na slušnou sumu peněz. Nakonec přichází pár obyvatel z nižší vrstvy a poví Chlestakovi, jak se věci (nejen s hejtmanem) ve skutečnosti mají. Chlestakov je rozhořčen. V tom přichází Marja Antonovna, které se Chlestakov přehnaně dvoří. Vše vyústí v žádost o ruku hejtmanovy dcery a náhlým odjezdem Chlestakova pryč z města. Přislíbí, že se pro svou snoubenku vrátí.


V posledním pátém dějství přichází do hejtmanova domu lidé, kteří gratulují k zásnubám. Všichni jsou šťastni, jak návštěva revizora dopadla. V tom přichází poštmistr s dopisem v ruce a zaskočený všem oznamuje, že Chlestakov nebyl revizor, ale obyčejný podvodník. Hejtman otevírá dopis, který Chlestakov poslal svému bratrovi a dočítá se téměř o každém, kdo Chlestakova navštívil. Ten o obyvatelích města píše dost nevybíravě. Hejtman je vytočen doběla, nešetří s nadávkami. V ten moment však přichází četník a oznamuje, že skutečný revizor právě dorazil.

Celá hra kritizuje tehdejší zkaženou společnost. Korupce, úplatky, lži a manipulace, to vše se snažil Gogol ve své hře zesměšnit. Dílo jsem vybrala pro svou aktuálnost, myslím, že s drobnými úpravami by se dalo aplikovat i na část dnešní společnosti.

Můj tip: I Revizor má svoji filmovou verzi, dokonce dvě. Ta první, ještě černobílá, je z roku 1933 a hlavní roli v ní ztvárnil Vlasta Burian. Novější z roku 2005 režíroval Viktor Polesný. Obě dvě stojí za zhlédnutí.

Za týden ti představím světovou literaturu 20. a 21. století. Pokud ti nějaká knížka v dnešním seznamu chyběla, dej mi vědět na @_kajina a můžeme to společně probrat!

Maturitní guide: Literatura do konce 18. století

by @_kajina