V dnešním dílu maturitního guide ti přináším tipy na díla z období do konce osmnáctého století, o kterých se ti bude před komisí mluvit skoro samo!
Seznam, ze kterého si sestavuješ svůj vlastní seznam dvaceti knih, se může na každé škole malinko lišit, nicméně největší klasiky zůstávají. Právě z těch jsem se rozhodla vybrat dvě, které ti stručně představím a popíšu. Let's do this!
Naprostá klasika. Věřím, že tohle drama rozebírá snad každý češtinář. Vybrat si Shakespeara se vyplatí zejména proto, že jeho díla jsou nadčasová. Zároveň autorem můžeš pokrýt celé období do konce osmnáctého století, jelikož si vybíráš dvě díla.
Počet stran: 151
Literární druh: drama
Literární žánr: tragédie
Literární forma: drama o pěti dějstvích
Slohový postup: vyprávěcí
Stručné nastínění děje: Julie Kapuletová a Romeo z rodu Monteků jsou dva teenageři z Verony, kteří se do sebe bezhlavě zamilují. Na plese si vyznají lásku a Juliina chůva se společně s otcem Vavřincem postarají o to, aby se páreček mohl tajně vzít hned další den. Jenže Julii už tatík vybral ženicha dávno před tím, než potkala Romea, kterému tahle skutečnost samozřejmě není úplně po chuti.
Aby toho nebylo málo, Romeo se dostane do potyčky, ve které je zabit jeho přítel. Romeo tedy na oplátku zabije Tybalta, Juliina bratrance, za což je vyhoštěn do Mantovy.
Mezitím se chystá veselka pro Julii a jejího budoucího manžela Parise. Když to zjistí Vavřinec, rozhodne se přidat ještě trochu více dramatu: Julii dá nápoj, který ji uspí, tak akorát, aby mohla být prohlášena za mrtvou a pohřbena, následně se mohla probudit a na tajňáka zdrhnout za Romeem do Mantovy, kde měli žít jejich happily ever after.
Skutečnost, že je Julie mrtvá, se k Romeovi dostane dřív než dopis s informací, že se jedná o lest. Na nic nečeká a nakráčí si to k Juliinu hrobu, kde potká Parise, kterého pro jistotu taky zabije (vypadá to, že Romeo má trochu anger issues🙃).
Romeo se rozhodne, že než žít bez lásky, radši žít nebude žít vůbec, vypije jed a umře. Julie po svým dvoudenním napu nachází svého manžela mrtvého a rozhodne se vzít si život taky. Probodne se dýkou a obě ústřední postavy nakonec zemřou.
Částečného happy endu se však přece jen dočkáš, jelikož znepřátelené rody se po tragických událostech usmíří. Jupí.
Tohle dílo kritizuje hlavně vlastnosti, jako je chamtivost, sobeckost a zaslepenost penězi i vlastním egem. Čirou náhodou mi to přijde dost aktuální i v dnešní době, co myslíš?
Počet stran: 84
Literární druh: drama
Literární žánr: komedie
Literární forma: drama o pěti dějstvích
Slohový postup: vyprávěcí
Stručné nastínění děje: Tenhle příběh z období pozdního klasicismu se odehrává v Paříži, kde žije i Harpagon a jeho dvě dospělé děti – dcera Eliška a syn Kleant. Harpagon je tak trochu škrt, vlastně celkem dost, i přesto, že má peněz víc než dost. Pro prachy by obětoval téměř cokoliv, včetně štěstí vlastních dětí.
Eliška se na tajňačku zasnoubí se správcem domu, Valérem. O svolení ke svatbě se ale Harpagona bojí zeptat, proto se nejdřív svěří bratrovi. K jejímu překvapení se dozví, že i Kleant je zamilovaný – do chudé dívky z ulice, do Marianny. Oba mají strach z otce, proto vymyslí, že mu své protějšky představí společně.
Sám Harpagon pak začne mluvit o Marianně jako o ženě, která by mohla být dobrým protějškem, kdyby ovšem nebyla chudá jak kostelní myš a získala alespoň nějaké věno. Nakonec kápne božskou, že si chce Mariannu vzít on sám a z toho Kleanta málem klepne. Zároveň dětem oznámí, že jim již našel vhodné protějšky.
Do tohohle všeho vstupuje dohazovačka Frosina, která Mariannu Harpagonovi již dříve představila. Když se ale dozví, že Marianny srdce patří jinému, rozhodne se mladému páru pomoci. Mezítím se Kleant přizná otci, že Mariannu miluje a plánuje si ji vzít, proběhne klasická hádka s rodičem a nabroušenej Kleant odchází do zahrady, kde potkává sluhu Čiperu, co šlohnul Hapragonovi 30 tisíc.
Harpagon začne obviňovat všechny kolem, Čipera přichází s ultimátem, že pokud Harpagon svolí ke svatbě Kleanta a Marianny, poví, kde jsou peníze.
Rozulení nastává ve chvíli, kdy přichází pan Anselm, bohatý vdovec, za kterého se měla provdat Eliška. Zjistí, že Marianna i Valér jsou jeho děti a nabídne se, že zaplatí obě svatby. Harpagon je happy, že má svoje peníze a na svatby nemusí dát ani korunu, a ostatní jsou taky spokojení, že chamtivý a sobecký Harpagon svolil ke sňatkům obou svých dětí.
Jak jsi na tom s literaturou do konce osmnáctého století ty? Dal jsi přednost jinému Shakespearovu dramatu, nebo ses mu vyhnul úplně? V příštím díle rozeberu tři díla z období do konce devatenáctého století, ale pokud ti v článku nějaká knížka chyběla, dej mi vědět na Instagramu _kajina a můžeme to probrat!