Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Maturitní guide: Světová literatura 20. a 21. století, part II

Po Vánocích pokračujeme v maturitní krasojízdě! Dvě klasiky světové literatury 20. a 21. století, které přečteš jedním dechem a budou tě bavit!

George Bernard Shaw: Pygmalion

Počet stran: 145

Literární druh: drama

Literární žánr: komedie

Literární forma: próza

Stručné nastínění děje: Příběh se odehrává v Londýně na začátku 20. století. Líza Doolittle je obyčejná, umouněná dívka, která prodává květiny na ulici. Při jedné z procházek si jí všimne profesor fonetiky Henry Higgins a vsadí se s přítelem plukovníkem Pickeringem, že Lízu během půl roku naučí slušné mluvě, chování i oblékání.
Líza s nápadem souhlasí a začne docházet k profesorovi domů. Seznámí se tam s jeho matkou, která si Lízu velmi oblíbí. Potkává se zde také s nesmělým Freddym, který se do Lízy bezhlavě zamiluje.
Během půl roku projde Líza obrovskou změnou. Na večírku v Buckinghamském paláci, kde doprovází Higginse a Pickeringa, si všichni myslí, že je maďarská šlechtična. Oba pánové si gratulují a radují se, že se jejich malý experiment vydařil. Kdo se však neraduje, je Líza, které dochází, že nemá kam jít. Na ulici se s takovým vystupováním vrátit nemůže, zároveň nemá finance na to, aby se dál mohla pohybovat mezi londýnskou smetánkou.
Nakonec však vše dobře dopadá, Líza se za pomoci plukovníka Pickeringa provdá za Freddyho a otevírá si vlastní květinářství, což je její celoživotní sen.

Můj tip: Podle díla byl v roce 1964 natočen muzikálový film My Fair Lady s mojí all time favourite Audrey Hepburn v hlavní roli. Film získal osm Oscarů a moc ho doporučuju!

Francis Scott Fitzgerald: Velký Gatsby

Počet stran: 160

Literární druh: epika

Literární žánr: román

Literární forma: próza

Stručné nastínění děje: Mladý Nick Carraway přijíždí po válce do New Yorku, aby vydělal peníze na burze. Potkává se zde se svou lehce povrchní a luxus milující sestřenicí Daisy, která je vdaná za Toma Buchanana. Manželství není ideální, Nick poznává Tomovu milenku Myrtle Wilson. Krom toho také poznává svého souseda Gatsbyho, který je známý pro své pohádkové bohatství a opulentní večírky, na které je posléze zván i Nick. Seznamuje se i s různorodou společností a krásnou golfistkou Jordan Baker.
Postupem času se z Nicka a Gatsbyho stávají přátelé a Gatsby poodkrývá svůj mýty opředený životní příběh i jeho nepříliš transparentní byznys. Gatsby, dříve Gatz, pocházel z velmi chudé rodiny, od které utekl, aby se vyšvihl na sociálním žebříčku. K penězům mu dopomohl jistý milionář a Gatsby skutečně zbohatnul. Začal obchodovat s alkoholem a jednat s různými podvodníky, obchody tedy byly přinejmenším podezřelé.
Co Gatsbyho ale ovlivnilo v jeho životě nejvíce, byla láska k jisté mladinké slečně Daisy. Ta však pocházela z bohatší vrstvy než on, navíc byl Gatsby během války povýšen a měl spoustu "pracovních" povinností, takže když se z války vrátil, zjistil, že Daisy už se provdala za někoho jiného.
Nickovi rychle dochází, že osudovou láskou Gatsbyho je Daisy, manželka Toma Buchanana. Schází se s ní, vše jí poví, čímž zaviní naprostý rozvrat manželství.
Na večírku pak dojde k ostrému dialogu mezi Tomem a Gatsbym, ten je však přehlušen tragickou událostí. Milenku Toma, Myrtle Wilson, srazí auto patřící Gastbymu, vůz však řídí Daisy. Manžel Myrtle je naprosto zničený, protože se dříve dozvěděl o jejím poměru, chtěl se odstěhovat a začít žít s Myrtle od nuly. Tom, který je Wilsonův dobrý přítel, mu taktně naznačí, kdo je majitelem vozu. Mezitím se Gatsby rozhodne, že bude Daisy bránit stůj co stůj, než tak ale učiní, je zastřelen mstivým Wilsonem. Ten si vzápětí vezme život. Daisy s Nickem rychle odjíždějí daleko pryč.
Absurditou je, že na Gatsbyho pohřbu neprojeví lítost nikdo jiný než jeho otec a Nick. Všichni Gatsbyho "věrní přátelé" zapomněli, jak vřelým jim byl hostitelem. Nick je takovým chováním znechucen, ukončí svůj vztah s golfistkou Jordan a odjíždí z města pryč.

Můj tip: Vím, že tě určitě bude lákat mrknout jenom na film a tím skončit, ale musím tě varovat – nedělej to. Film můžeš použít jako doplňující materiál, ale od knížky se dost liší, takže na něj rozhodně nespoléhej!