Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Maturitní guide: Světová literatura 20. a 21. století, part I

Další díl ze série maturitní četby je tu! Literaturu 20. a 21. století jsem rozdělila na dva díly, abys v tom měl/a lepší přehled. Jaký knížky stojí za přečtení a se kterými budeš před komisí za hvězdu? Zjistíš v dnešním článku!

Tohle časový období jsem rozdělila do dvou částí mimo jiné proto, že by se z něj ve tvém seznamu měly objevit minimálně čtyři knihy. Výběr je opravdu široký a dnes ti představím dvě knihy, které zvládneš přečíst během dvou dnů, jsou srozumitelné a troufám si říct, že to jsou zaběhlé maturitní klasiky.


Romain Rolland: Petr a Lucie

Počet stran: 93

Literární druh: epika

Literární žánr: milostná povídka

Literární forma: próza

Stručné nastínění děje: V Paříži roku 1918 se Petr potkává s Lucií v metru, kdy ji stiskne ruku během náletů, aby se nebála. Petr se téměř okamžitě zamiluje, Lucie však z metra vystupuje a odchází. O pár dní později se náhodně potkávají v Lucemburské zahradě. Dají se do řeči a postupem času se zblíží. Vzájemně se dozvídají o rozdílných životních osudech, kdy Petr pochází z poměrně dobře situované rodiny, oproti tomu Lucie žije sama s matkou a musí si přivydělávat jako (ne moc dobrá) pouliční malířka.
Láska mladého páru je každým dnem silnější, plánují sňatek i společnou budoucnost, přestože oba vědí, že šance na společný život jsou mizivé. Zejména kvůli tomu, že Petr má brzy nastupovat do povinné vojenské služby.
Na Velký pátek se pár vydá do chrámu svatého Gervaise, kde si slíbí věrnost, v tu chvíli však chrám zasáhne bomba a oba milenci jsou pohřbeni v sutinách chrámu.

Tip: Tuhle knížku jsem si vytáhla u maturity já. Skvěle se mi o ní mluvilo, hodně hraje na emoce, takže jsem si příběh poměrně pamatovala i přesto, že jsem ho četla v zimě a maturovala na jaře. Jistou paralelu můžeš najít se Shakesperovým dílem Romeo a Julie, takže prvky jako mladá láska, smrt a životní překážky můžeš zmínit i tady!

George Orwell: Farma zvířat

Tenhle román je jasnou kritikou totalitních režimů a Sovětského svazu. Formou bajky vykresluje vznik a vývoj komunistického režimu, především pak to, jak se ze začátku z dobré myšlenky postupem času stane zlo, tyranie a utrpení.

Počet stran: 152

Literární druh: epika

Literární žánr: antiutopický román

Literární forma: próza

Stručné nastínění děje: Zvířata žijí na úplně obyčejné farmě, jejich majitel se o ně však nestará příliš dobře a místo toho, aby trávil čas péčí o farmu, ho tráví spíše v hospodě. Zvířata se rozhodnou, že již nechtějí sloužit lidem, proto rozpoutají revoluci, která je úspěšná. Po vyhnání pana Jonese farmu přejmenují na "Zvířecí farmu" a vymezí si sedm přikázání, která za žádných okolností nesmí být nikým porušena. Zvířata začínají znovu pracovat, mají energii a radost ze znovu nabyté svobody. V čele celé farmy jsou dvě prasata – Kuliš a Napoleon, kteří mají mezi sebou neustálé spory. Postupem času se jejich panovačnost začne rozpínat a začnou na to doplácet samotná zvířata. Některá jsou zabita, údajně kvůli nedodržování pravidel, jiná se udřou k smrti. Prasata v čele s Kulišem a Napoleonem si mezitím osvojí lidské zlozvyky, které sama kritizovala, hrají karty, popíjí alkohol, začnou chodit po dvou a nakonec opět začnou spolupracovat s lidmi. Farma je přejmenována na původní název "Panská farma" a zvířata jsou opět nešťastná.

Tip: Tahle knížka je totální must read. Můžeš zhlédnout i film, a pokud by tě Orwell zaujal, rozhodně doporučuju jeho další dílo 1984.

Po Vánocích ti přinesu tipy na další dvě knihy z období světové literatury 20. a 21. století. Do té doby mi můžeš dát vědět na @_kajina, jak jsi na tom s knížkama k maturitě ty!

Unikl ti předchozí díl?👇

Maturitní guide: Literatura 19. století

@_kajina