Možná už jsi seznam četby odevzdal/a, možná ještě váháš. Pokud tápeš, jaké knihy do svého výběru zařadit, přináším ti pár tipů, které se mi osvědčily, když jsem maturovala já. S tímhle průvodcem zvládneš přečíst všech dvacet knížek jak nic!
I přesto, že jsem vždycky byla knihomol, nebylo pro mě snadné si seznam maturitní četby sestavit. Přečíst dvacet knih, zatímco jsem se souběžně potřebovala připravovat na ostatní předměty a přijímačky na vysokou, nebylo úplně easy a vím, že si tím teď prochází spousta z vás.
Když jsem tvořila svůj seznam, řídila jsem se několika radami, které mi učení opravdu usnadnily. Nakonec pro mě maturita z češtiny nebyla žádný velký utrpení.
Ptáš se, jak poznat ty správné knihy? Zkus si odpovědět na následující otázky:
Pokud jsi aspoň na tři otázky odpověděl/a ano, daná knížka je vhodná do tvého seznamu. Rozhodně není dobrý nahradit filmem celou knihu, téměř vždycky se totiž najde pár odlišností, na kterých tě může komise zbytečně nachytat.
U ústní zkoušky nebudeš mluvit jen o ději a autorovi, ale také o literárněhistorickém kontextu. Většina škol umožňuje vybrat si od jednoho autora dvě knihy a já tuhle cestu jedině doporučuju.
Nejenže se nebudeš muset šrotit ke každému autorovi pokaždé nový historický kontext, ale taky se pak můžeš zmínit i o druhé knize autora, čímž vytvoříš dojem, že fakt víš, o čem mluvíš.
Děj, postavy, autor, rozbor samotného textu, literárněhistorický kontext, příbuzní autoři... Not gonna lie, je toho dost, co by mělo během ústní zkoušky z češtiny zaznít. Proto se vyplatí sestavit si jasnou strukturu toho, jak budeš postupovat, a všechno si říkat nahlas doma.
Mně se vyplatilo začít předloženým úryvkem, který jsem zasadila do kontextu celého příběhu, představila jsem postavy. Pak jsem se přesunula se k autorovi, zasadila ho do daného historického období, zmínila jeho současníky a nakonec jsem mluvila o samotném rozboru textu. Nemusíš se bát – když komise uvidí, že ses připravoval/a, rádi ti pomůžou.
Co se mně osobně osvědčilo, bylo zařadit do seznamu co nejvíce divadelních her. Většina z nich se dá přečíst během pár dnů, neztratíš se v ději a dobře se o nich mluví. Zároveň je taky fajn na divadelní adaptaci zajít, pokud ji někde hrají, protože se ti pak příběh mnohem lépe zapamatuje.
Jak jsi na tom s maturitní četbou ty? Zvládáš ji levou zadní, nebo tě moc nebaví? V téhle sérii bych chtěla detailněji rozebírat právě knihy k maturitě, a proto mě zajímá, co sis k maturitě vybral/a ty. Jaký knížky by tu neměly chybět? A je něco, co ti fakt dělá v ústní části maturity z češtiny problém? Dej mi vědět v DM's @_kajina a můžem to společně probrat!