Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Maturitní guide: Jak si vybrat povinnou četbu?

Možná už jsi seznam četby odevzdal/a, možná ještě váháš. Pokud tápeš, jaké knihy do svého výběru zařadit, přináším ti pár tipů, které se mi osvědčily, když jsem maturovala já. S tímhle průvodcem zvládneš přečíst všech dvacet knížek jak nic!

I přesto, že jsem vždycky byla knihomol, nebylo pro mě snadné si seznam maturitní četby sestavit. Přečíst dvacet knih, zatímco jsem se souběžně potřebovala připravovat na ostatní předměty a přijímačky na vysokou, nebylo úplně easy a vím, že si tím teď prochází spousta z vás.

Když jsem tvořila svůj seznam, řídila jsem se několika radami, které mi učení opravdu usnadnily. Nakonec pro mě maturita z češtiny nebyla žádný velký utrpení.

1. "Správné" knihy

Ptáš se, jak poznat ty správné knihy? Zkus si odpovědět na následující otázky:

  • Víš něco o knize, aniž bys ji četl?
  • Je kniha dostupná v audioverzi, má divadelní či filmovou adaptaci? (Bacha na filmy, které se s knižním dějem neshodují.)
  • Dokážeš popsat děj, je pro tebe srozumitelný?
  • Zvládneš něco říct i o autorovi?

Pokud jsi aspoň na tři otázky odpověděl/a ano, daná knížka je vhodná do tvého seznamu. Rozhodně není dobrý nahradit filmem celou knihu, téměř vždycky se totiž najde pár odlišností, na kterých tě může komise zbytečně nachytat.

2. Méně je více

U ústní zkoušky nebudeš mluvit jen o ději a autorovi, ale také o literárněhistorickém kontextu. Většina škol umožňuje vybrat si od jednoho autora dvě knihy a já tuhle cestu jedině doporučuju.

Nejenže se nebudeš muset šrotit ke každému autorovi pokaždé nový historický kontext, ale taky se pak můžeš zmínit i o druhé knize autora, čímž vytvoříš dojem, že fakt víš, o čem mluvíš.

3. Vše si plánuj

Děj, postavy, autor, rozbor samotného textu, literárněhistorický kontext, příbuzní autoři... Not gonna lie, je toho dost, co by mělo během ústní zkoušky z češtiny zaznít. Proto se vyplatí sestavit si jasnou strukturu toho, jak budeš postupovat, a všechno si říkat nahlas doma.

Mně se vyplatilo začít předloženým úryvkem, který jsem zasadila do kontextu celého příběhu, představila jsem postavy. Pak jsem se přesunula se k autorovi, zasadila ho do daného historického období, zmínila jeho současníky a nakonec jsem mluvila o samotném rozboru textu. Nemusíš se bát – když komise uvidí, že ses připravoval/a, rádi ti pomůžou.

4. Prkna, co znamenají svět

Co se mně osobně osvědčilo, bylo zařadit do seznamu co nejvíce divadelních her. Většina z nich se dá přečíst během pár dnů, neztratíš se v ději a dobře se o nich mluví. Zároveň je taky fajn na divadelní adaptaci zajít, pokud ji někde hrají, protože se ti pak příběh mnohem lépe zapamatuje.

Na závěr přikládám pár konkrétních knižních tipů, co se osvědčily u maturity mně:
  • Shakespeare a jeho dramata – Romeo a Julie, Hamlet, Othello. Vždy tu najdeš jeden aspekt, kolem kterého se příběh motá.
  • Čapek a jeho dramata – Úplně cokoliv! R.U.R., Bílá nemoc jsou klasiky, kterýma češtináře nikdy nezklameš!
  • Nikolaj Vasiljevič Gogol – Revizor – na tohle doporučuju zajít i do divadla, ve hře je celkem dost postav, a když je vidíš na jevišti, získáš lepší přehlednost. Jo a taky se fakt nasměješ!
  • Romain Rolland – Petr a Lucie – Tohle jsem si u maturity vytáhla já, 42 stránek přečtete za jedno odpoledne, příběh je srozumitelný a mluví se o něm jedna báseň. Doporučuju všema deseti!
  • George Orwell – Farma zvířat – Satira o totalitních režimech. Nadčasový, skvělý, na svou dobu se nebojím říct geniální. Opět jasný příběh, který se dá snadno převést do reálného světa. Pokud by tě Orwell bavil, doporučuju i jeho další dílo 1984.

Jak jsi na tom s maturitní četbou ty? Zvládáš ji levou zadní, nebo tě moc nebaví? V téhle sérii bych chtěla detailněji rozebírat právě knihy k maturitě, a proto mě zajímá, co sis k maturitě vybral/a ty. Jaký knížky by tu neměly chybět? A je něco, co ti fakt dělá v ústní části maturity z češtiny problém? Dej mi vědět v DM's @_kajina a můžem to společně probrat!