Co se stane s tvým tělem po vysazení hormonální antikoncepce ve formě pilulek? Zeptali jsme se gynekologa.
Podle statistik v Česku v posledních letech klesá počet žen, které využívají hormonální antikoncepci. S vysazením HA se však pojí i různé změny na ženském těle a zároveň je potřeba se před nechtěným těhotenstvím najednou chránit jinak. Proto jsme oslovili gynekologa Petra Křepelku, který nám vše pomohl objasnit. 👇
Po vysazení hormonální antikoncepce se organismus ženy vrací do stavu před užíváním antikoncepce. Změny, které v organismu nastanou nesouvisí se skutečností užívání antikoncepce, stav ženy se však může změnit v závislosti na věku a délce užívání antikoncepce.
Pokud žena trpěla před nasazením antikoncepce nepravidelnostmi cyklu, bude je mít opět po jejím vysazení. Kromě toho je spontánní menstruační cyklus provázen řadou příznaků, které s normálním cyklem souvisí (růst dominantního folikulu, ovulace, přítomnost žlutého tělíska, menstruace a s ní spjaté obtíže). Některé ženy tyto příznaky vnímají negativně, protože se po vysazení hormonální antikoncepce znovu objevují, zatímco v době užívání byly potlačeny. Podobně je tomu s akné. Až na výjimky zlepšuje kombinovaná hormonální antikoncepce projevy akné, po vysazení antikoncepce se akné může znovu objevit, případně zhoršit.
‼️ Poznámka redakce: Při vysazování i nasazování hormonální antikoncepce je potřeba převzít zodpovědnost za vlastní tělo i zdraví. Pamatuj proto, že by tě nikdo k žádnému z těchto rozhodnutí rozhodně neměl nutit!
Neexistují žádné vědecké důkazy, že by užívání léků, či potravinových doplňku zlepšilo kvalitu života ženy po vysazení hormonální antikoncepce. Ženy s vyváženým jídelníčkem je nemusí užívat vůbec. Substituce mikronutrientů je vhodná u žen se specifickými riziky (jod při poruchách funkce štítné žlázy, železo u žen s chudokrevností, železo a vitamín B12 u vegetariánek a veganek).
🧬Poznámka redakce: Pokud si chceš změřit hladinu jodu, železa nebo funkci štítné žlázy, můžeš se objednat na laboratorní vyšetření.
Výběr antikoncepční metody je individuální. Záleží na preferencích ženy, jejím věku, koitální aktivitě, riziku sexuálně přenosných chorob a dalším zdravotním aspektům, např. ženy se zvýšeným rizikem infekce sexuálně přenášenými chorobami by měly vždy používat bariérové metody antikoncepce.
!! Poznámka redakce: Mezi nehormonální formy antikoncepce patří bariérová antikoncepce (mužský kondom, ženský kondom, pesar, spermicidy) nebo počítání plodných a neplodných dnů.
⚡️Tip: Stáhni si do telefonu aplikaci, která ti pomůže trackovat tvůj cyklus. Mezi ty nejoblíbenější patří například Flo, Clue, Eve, Spot on nebo My cycle. Vyber si tu, která ti vyhovuje nejvíce a po správném užívání ti pomůže lépe rozumět tvému cyklu.
Po vysazení hormonální antikoncepce je plodnost obnovena v prvním cyklu po jejím vysazení, pokud žena netrpí poruchou plodnosti.
Jak jsem uvedl výše, po vysazení hormonální antikoncepce se obnoví stav, který byl před jejím nasazením. Akné se může objevit nebo zhoršit vzhledem k eliminaci působení hormonální antikoncepce na akné, protože hormonální antikoncepce snižuje volnou frakci testosteronu, který se na akné podílí. Bolestivá menstruace je typická pro ovulační cykly. Hormonální antikoncepce tělu působila anovulaci, proto krvácení při antikoncepci není bolestivé. Pokud uvedené symptomy snižují kvalitu života ženy a působí jí problém, který není sama schopna vyřešit, je třeba se obrátit na lékaře specialistu, u akné dermatologa, u silně bolestivé menstruace gynekologa.
Vysazení hormonální antikoncepce konzultuj vždy s vlastní*m gynekologem*gynekoložkou!