Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Sex Matters: Kondomy jsou cool

„Bereš prášky?“ To je častá věta, na jejímž základě se muži rozhodují, jestli si před pohlavním stykem nasadí kondom, nebo ne. Nutno ale připomenout, že ochrana před nechtěným otěhotněním je jen jednou z funkcí kondomu. Na ty ostatní lidé ovšem často zapomínají.

V porovnání s ostatními evropskými zeměmi nepoužívá Česká republika kondomy zrovna ráda. Pánský kondom u nás využívá pouhých 14 % mužské populace, přičemž ve zbytku Evropy je toto číslo až dvojnásobné.

Nechtěné těhotenství

Pohlavně přenosné choroby

Výzkumy poukazují na to, že důsledné používání prezervativů vás těchto problémů může zbavit. Kondomy totiž zabraňují vzniku bakterií, které rozrušují biologický ekosystém. Ve skutečnosti dokonce zvyšují podíl užitečných bakterií v pochvě, které toto prostředí udržují dlouhodobě vyrovnané.
Sean Jameson, kouč

Sex je fajn, ale už jsi zažil/a ten adrenalin při testu na STD? Pt. 1

by Medici Pro Očkování

Přenos bakterií

Další nepříjemnou věcí, se kterou se člověk může setkat při nepoužívání kondomu, je přenos bakterií a infekcí. Ženy, které během pohlavního styku se svým partnerem nepoužívají kondomy, jsou náchylnější k vaginálním infekcím.

Mnoho lidí si myslí, že sex bez kondomu je mnohem příjemnější než sex s kondomem. Pokud nejste připraveni čelit důsledkům všech vyjmenovaných rizik, pak může být použití kondomu vaše jediná možnost, jak být v klidu.
Sean Jameson, kouč

Kondomy jsou bohužel stále tabu a někomu může být i v roce 2023 například pořád „trapné“ kupovat si kondomy v obchodě. U mladých lidí to není výjimkou – u generace Z je hlavním problémem neznalost a neuvědomování si rizik nechráněného sexu a často také nedostatek komunikace s partnerem o pravidlech bezpečného sexu. To následně znamená, že mladí lidé podstupují rizika, o kterých moc dobře vědí, že by je podstupovat neměli, ale je jim „trapné něco říct nebo narušit moment“.

Vše zmíněné potvrdila i studie společnosti Durex, která byla zaměřena mladé lidi ve věkovém rozmezí 16–24 let.

Mladé ženy nám řekly, že vědí, že na použití kondomu by měly trvat vždy, ale když „na to“ ve skutečnosti dojde, kolikrát kondom z různých důvodů nepoužijí. Obvyklým důvodem, který nám byl uváděn, je obava z toho, že trváním na použití kondomu by zkazily náladu nebo by muže odradily. Ve skutečnosti je opak pravdou.
Mark Pearson, regionální ředitel značky Durex

SEX MATTERS: Antikoncepce part 1

by @eevelka

61 % sexuálně aktivních lidí řeklo, že během pohlavního styku o kondomu ani nepřemýšlejí. Z toho pouhých 14 % uvedlo, že má strach z rizika pohlavně přenosných nemocí a že si toto riziko plně uvědomuje. Mladí lidé mají tedy paradoxně z přenosu pohlavních nemocí nejmenší obavy, 48 % zázaných uvedlo, že infekcí AIDS/HIV se nemůžou nakazit ani oni, ani nikdo v jejich okolí. Mladí si rádi v hlavě nalhávají „mně se to nestane“, protože jim například rizika nakažení pohlavní nemocí připadají vzdálená. Opak je ovšem pravdou.

Kondom vám může zachránit nejen zlomené srdce, ale i holý život. Volba je jen na vás.
Tracey Cox, britská sexuoložka

Kondomy jsou zdravotnické prostředky určené k zabránění početí a ochraně před pohlavně přenosnými chorobami. Čtěte pečlivě návod k použití.

Zdroje: prevencehiv.cz, durex.cz

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.