„Bereš prášky?“ To je častá věta, na jejímž základě se muži rozhodují, jestli si před pohlavním stykem nasadí kondom, nebo ne. Nutno ale připomenout, že ochrana před nechtěným otěhotněním je jen jednou z funkcí kondomu. Na ty ostatní lidé ovšem často zapomínají.
V porovnání s ostatními evropskými zeměmi nepoužívá Česká republika kondomy zrovna ráda. Pánský kondom u nás využívá pouhých 14 % mužské populace, přičemž ve zbytku Evropy je toto číslo až dvojnásobné.
Další nepříjemnou věcí, se kterou se člověk může setkat při nepoužívání kondomu, je přenos bakterií a infekcí. Ženy, které během pohlavního styku se svým partnerem nepoužívají kondomy, jsou náchylnější k vaginálním infekcím.
Kondomy jsou bohužel stále tabu a někomu může být i v roce 2023 například pořád „trapné“ kupovat si kondomy v obchodě. U mladých lidí to není výjimkou – u generace Z je hlavním problémem neznalost a neuvědomování si rizik nechráněného sexu a často také nedostatek komunikace s partnerem o pravidlech bezpečného sexu. To následně znamená, že mladí lidé podstupují rizika, o kterých moc dobře vědí, že by je podstupovat neměli, ale je jim „trapné něco říct nebo narušit moment“.
Vše zmíněné potvrdila i studie společnosti Durex, která byla zaměřena mladé lidi ve věkovém rozmezí 16–24 let.
61 % sexuálně aktivních lidí řeklo, že během pohlavního styku o kondomu ani nepřemýšlejí. Z toho pouhých 14 % uvedlo, že má strach z rizika pohlavně přenosných nemocí a že si toto riziko plně uvědomuje. Mladí lidé mají tedy paradoxně z přenosu pohlavních nemocí nejmenší obavy, 48 % zázaných uvedlo, že infekcí AIDS/HIV se nemůžou nakazit ani oni, ani nikdo v jejich okolí. Mladí si rádi v hlavě nalhávají „mně se to nestane“, protože jim například rizika nakažení pohlavní nemocí připadají vzdálená. Opak je ovšem pravdou.
Kondomy jsou zdravotnické prostředky určené k zabránění početí a ochraně před pohlavně přenosnými chorobami. Čtěte pečlivě návod k použití.
Zdroje: prevencehiv.cz, durex.cz