Antikoncepce určená přímo pro muže už možná brzy nebude nic neobvyklého. Po aktuálně úspěšných testech na myších vědci doufají, že v druhé polovině roku zahájí pokusy na lidech. Že by nás konečně čekala rovnováha v antikoncepčních možnostech?
Nehormonální antikoncepční pilulka pro muže prokázala účinnost 99 % při prevenci těhotenství. Testy zatím proběhly pouze na myších, na lidech by se mělo začít testovat v druhé polovině tohoto roku, informuje portál New Scientist.
Někteří vědci ale varují, že bude ještě trvat, než se v případě schválení dostane pilulka na trh. "Navzdory mnoha pokusům o vytvoření účinné a bezpečné mužské antikoncepce, žádná látka neprošla klinickými testy na lidech. Většina z nich byla založena na hormonech, ale nehormonální antikoncepce mívají méně vedlejších účinků," uvedl doktor Abdullah al Noman z Minnesotské univerzity v Minneapolis, který na vývoji mužské antikoncepce pracuje.
Noman a jeho kolegové podávali myším samcům denní dávku molekuly nazvané YCT529 po dobu čtyř týdnů a zjistili, že jejich počet spermií prudce klesl. Mezi čtyřmi až šesti týdny poté, co myši přestaly dostávat léčbu, se mohly znovu normálně reprodukovat bez pozorovatelných vedlejších účinků. "Bezpečnost je pro antikoncepční pilulky velmi důležitá, protože je lidé neberou kvůli nemoci, takže hůře snášejí vedlejší účinky," dodal Noman.
Zatímco Noman a jeho tým nepozorovali žádné vedlejší účinky u myší, nezaručuje to, že lék bude bezpečný pro lidi, myslí si profesor Richard Anderson z univerzity v Edinburghu. "Pokud vyvíjíte lék, který se zaměřuje na zcela novou cestu, myslím si, že je vhodné být velmi opatrný ohledně bezpečnosti, jelikož nemáte žádné záznamy o látce,“ řekl profesor.
V současné době mají muži pouze dvě účinné možnosti antikoncepce: mužské kondomy a vasektomii. Kondomy jsou pouze na jedno použití a vasektomii jde sice někdy zvrátit, ale oparace je nákladná a ne vždy úspěšná.