Připravily jsme si pro tebe sérii článků o sexu a o všem s ním spojeném. První článek jsme rozdělily na dvě části a v té dnešní bychom ti rády přiblížily hormonální antikoncepci.
Antikoncepce obecně je označení pro metody, které způsobují dočasnou ztrátu schopnosti oplodnění, tudíž zabraňují neplánovanému otěhotnění. Na úvod ti chceme narovinu říct, že žádná antikoncepce ti nezaručí stoprocentní ochranu před těhotenstvím. Každá má určitá rizika, plusy a mínusy.
Hormonální antikoncepce se neustále vyvíjí. Současná má takové složení, které ženu maximálně chrání před otěhotněním, ale zároveň její tělo zbytečně hormonálně nezatěžuje. I přesto se ale spousta žen setkává s vedlejšími účinky, které jim komplikují život – ať už se jedná o extrémní výkyvy nálad, přibírání na váze nebo snížený zájem o sex.
Hormonální antikoncepce se používá také za jiným účelem, než je zabránění nechtěnému těhotenství. Ženy ji používají například na poruchy menstruačního cyklu nebo při velmi bolestivé menstruaci. Užíváním některých typů hormonální antikoncepce lze totiž menstruaci zkrátit nebo zmírnit. Mohou také pomoci při různých formách akné.
Mezi časté komplikace patří bolest hlavy, časté střídání nálad nebo to, že je žena více emotivní. Výběru antikoncepce bys měla věnovat pozornost, všechny tipy totiž nejsou vhodné pro každého. Určitě se o tom poraď se svým lékařem, aby ti pomohl vybrat tu nejlepší variantu, zejména pokud máš zdravotní potíže.
@eevelka
Hormonální antikoncepci jsem poprvé začala brát před dvěma lety, a to v podobě prášků. Byla jsem nově ve vztahu a o otěhotnění jsem jednoduše nestála. Asi po dvou měsících užívání jsem si uvědomila, že pořád brečím, potřebuju objímat a nálada jde z jednoho konce na druhý. Hned jsem si vyhledala a pořádně pročetla vedlejší účinky hormonální pilulky (a vlastně každý jiný hormonální antikoncepce). Bylo mi jasný, že za to může právě ona. Po pár dnech přemýšlení jsem si řekla, že mi to za to rozhodně nestojí, a než se cpát takovýma věcma, radši to vysadím, což jsem taky udělala. Následovaly skoro dva roky používání kondomu.
Před pár měsíci jsem se rozhodla vyzkoušet kroužek. Některé moje kamarádky ho mají a jsou s ním spokojené, nemění se jim šíleně nálady a vedlejší účinky taky skoro nemají – na rozdíl od dob, kdy užívaly pilulky. Kroužek jsem tedy zkusila, ale po dvou měsících přišlo v podstatě to samé, co při užívání prášků: změny nálad, depresivní stavy a snížený sex-drive. Uvědomila jsem si, že moje tělo reaguje na hormony prostě stejně, ať už jsou podávány v jakékoliv podobě. Kroužek jsem proto po třech měsících vysadila a rozhodovala se, co dál. Zpátky ke kondomům se ani mně, ani přítelovi nechtělo, a proto jsem se rozhodla vyzkoušet nehormonální antikoncepci.
Hledala jsem něco, co si ideálně nebudu muset dávat do těla, ani nechávat zaoperovávat. Nakonec jsem se rozhodla pro metodu využívající měření bazální teploty. Koupila jsem si za 1400 Kč roční předplatné na aplikaci Natural Cycles, do které se každé ráno po změření zadává teplota, a algoritmus tak přesně vypočítává můj individuální cyklus. Každý den se dozvím, jestli zrovna jsem, nebo nejsem plodná, a podle toho buď kondom potřebuju, nebo ne. Zatím tuhle metodu zkouším jen krátce, ale musím říct, že je to skvělý pocit, necpat do sebe věci, které mi v tolika ohledech škodí. V tuhle chvíli nemám jediný důvod se vracet k hormonální antikoncepci – po tom všem, co jsem s ní zažila.
Hormonální antikoncepci v podobě prášků jsem brala něco málo přes dva roky a momentálně je to dva roky od vysazení. Primárním důvodem k braní antikoncepce pro mě byla ochrana před nechtěným otěhotněním. Abych byla upřímná, dokud jsem ji brala, byla jsem z ní naprosto nadšená. Sjednotil se mi cyklus, měla jsem téměř bezbolestnou a slabou menstruaci a krásnou pleť. Patřila jsem taky k těm šťastlivcům, kteří po ní nepřibrali, netrpěla jsem na migrény ani nic podobného, zkrátka svoji funkci plnila. Ovšem potom přišlo její vysazení a můj pohled se na celou zázračnou antikoncepci naprosto obrátil.
Vysazení mi ukázalo, co to s mým tělem opravdu dělalo. Cyklus se mi naprosto rozhodil a začala jsem mít během menstruace strašné bolesti – tak moc že jsem první den bez prášku proti bolesti skoro nezvládala. Brala jsem to ale jako něco, co se zkrátka může stát, a nedávala to za vinu antikoncepci. Co jsem nesla mnohem hůř a nesu dodnes, je, jak mi to rozhodilo pleť. Po vysazení jsem také přestala tak často brečet a celkově jsem přestala být tak emotivní.
V tuhle chvíli můžu říct, že bych raději zkusila nehormonální možnosti antikoncepce, jelikož s tím vším nechci znovu bojovat. Ráda bych ale apelovala na tu nejdůležitější věc, a to je to, že tě antikoncepce sice může do určité míry chránit před otěhotněním, ale that's it. Před nemocemi bohužel ne, tak na to, prosím, mysli!
@liarample
Hormonální antikoncepci beru pět let. Poprvé jsem ji začala brát v šestnácti, poté ji na půl roku vysadila a v osmnácti ji začala znovu brát. Její rizika a nežádoucí účinky si uvědomuji, přečetla jsem si o nich kdejaké články a poslechla nejeden podcast. Pravdou ovšem je, že tyto názory přicházejí od lidí, které neznám, nevím, jaké mají vzdělání a do jaké míry této problematice skutečně rozumí, kdežto svého gynekologa znám, a stejně jako mým ostatním lékařům mu plně důvěřuji. Zároveň si vždy říkám, že moje mamka antikoncepci také brala a má tři zdravé děti. Před prvním nasazením mě pan doktor poslal na krevní testy, abychom předešli riziku trombózy. Tímhle bych ráda apelovala na všechny ženy, které o HA přemýšlí, aby si tyto testy vyžádaly a podstoupily je. Nikdy totiž nevíme, k čemu má naše tělo predispozice.
Jako pravděpodobně každá žena jsem se nasazení zpočátku bála, zejména jestli neztloustnu, nezhorší se mi pleť a dalších nežádoucích účinků, které jsou nám často představovány. Pravdou je, že v průběhu prvního užívání (před půlroční pauzou) jsem se zakulatila a po vysazení zase „splaskla“. Těžko ovšem říct, čím to bylo, protože když jsem tu samou antikoncepci začala brát znovu, a nyní ji užívám pět let, jsem pořád stejně hubená, ne-li hubenější než při vysazení. Roli tam mohla hrát šílená chuť na sladké, která se při prvním braní objevila, po vysazení zmizela a při opětovném nasazení se už neobjevila. Antikoncepci nechci brát déle než sedm let v kuse, tudíž za dva roky ji plánuji vysadit. Z nežádoucích účinků po vysazení strach nemám, jelikož během prvního vysazení se u mě (kromě splasknutí) nic nezměnilo. Samozřejmě teď nemůžu 100% vědět, jaké to skutečně bude.
Hlavním důvodem, proč ji beru a podstupuji určitá rizika s ní spjatá, je fakt, že kdybych nechtěně otěhotněla, byla bych postavena před rozhodnutí, jestli si miminko nechám s tím, že na to nebudu psychicky připravená, finančně zabezpečená a dostudovaná, nebo jestli si ho nechám vzít, což považuji za daleko větší riziko a jako intenzivnější zásah do svého těla.
Hormonální antikoncepci jsem brala zhruba pět let a teď je to cca pět až šest měsíců od vysazení. Když se na to zpětně kouknu, tak už bych to nikdy nebrala. Chápu, že pro někoho to může být skvělá volba, jak sjednotit menstruaci nebo se zbavit akné, ale to, co to udělá s tělem, je šílený. Ono se stačí kouknout na příbalovej leták, kterým by ses klidně mohla zakrýt při spaní, jak je velkej. A to ani nemluvím o tom, když někdo řekne “tohle kuřecí maso je plný hormonů, to nejim”, ale mladejm holkám je od 15 let cpáno do hlavy, že se musí chránit před otěhotněním a nejlíp samozřejmě antikoncepcí, protože ta se “neprotrhne”. To bychom teda teoreticky mohli brát jako plus HA, ale jelikož je na trhu spousta možností, jak se chránit, tak to jako velké plus neberu.
Po vysazení jen vidím, co to se mnou udělalo. Momentálně mám problémy s pletí, vypadávají mi vlasy a mastí se. Taky jsem přibrala, ale to vše se časem srovná. Největší bonus, který vidím na vysazení HA, je, že moje emoce už nejsou jak na horské dráze a tolik nebrečím.😀 Hormony do sebe už nikdy dávat nechci a myslím si, že to jde vždycky udělat jinak než do sebe cpát něco, co nám zasahuje do přirozeného chodu těla. Navíc – antikoncepce vás před pohlavní nemocí neochrání!:)
@nathalia_k
Začala jsem brát antikoncepci, když mi bylo zhruba patnáct a půl a důvodem bylo primárně to, že jsem měla přítele, takže jsem chtěla být chráněná před nechtěným otěhotněním. Antikoncepce byla pro mě v tu dobu takový nejpohodlnější způsob ochrany. Brala jsem ji zhruba šest let, a než začal covid, tak jsem ji vysadila, protože jsem nebyla ve vztahu a říkala jsem si, že když na něco dojde, budu se chránit kondomem, právě taky kvůli pohlavním nemocem.
První měsíc po vysazení bylo všechno naprosto v pořádku, nechápala jsem, proč si na to všichni stěžujou. Byla jsem strašně šťastná z toho, že jsem měla v pohodě pleť a že celkově reakce mého těla byla v klidu. Jenže v průběhu dalších měsíců se to začalo projevovat. Začala jsem mít akné, a to poměrně dost, ale myslím si, že to byl asi jediný negativní dopad na moje tělo po vysazení. Třeba cyklus jsem měla skoro hned srovnaný.
Po zhruba sedmi měsících jsem ji ale musela znovu nasadit, a to z důvodu hodně bolestivé menstruace – právě prášky mi bolesti hodně mírní.
Napodruhé mi byla nasazena jiná antikoncepce, a to nějaká, která údajně nemá zavodňovat. Pamatuju si, že se mi po ní strašně zvětšily prsa, ale jinak se to na váze nijak neprojevilo. Ovšem na čem se to začalo ukazovat, byla psychika. Přestože jsem měla v tu dobu docela náročné období, myslím si, že antikoncepce to docela dost podpořila. Troufám si říct, že jsem měla až trošku "deprese", kdy jsem v jednu chvíli byla strašně spokojená a v další měla totální mental breakdown. Nakonec jsem se rozhodla antikoncepci změnit zpět na tu, kterou jsem brala předtím, a od té doby je to v pohodě. Nemůžu si stěžovat na nějaké vedlejší účinky, ale myslím si, že je to o preferenci jednotlivce a o určitých okolnostech.
Vzhledem k tomu, že jsem momentálně ve vztahu, tak se nechci starat o kondom před každým sexem. Myslím si, že je to o určité lenosti a pohodlnosti. A myslím si, že to takhle má spousta lidí, kteří antikoncepci berou – jsou líní hledat jiné formy antikoncepce. Taky jsem uvažovala nad nitroděložním tělískem, ale nebylo mi doporučeno kvůli menstruačním bolestem.
Vím, že ji jednou určitě vysadím, až budu chtít děti, ale momentálně je to pro mě nejpohodlnější.
Z nejznámějších antikoncepčních metod jsem vyzkoušela snad všechny. Kondomy, přerušovanou soulož, tělísko i hormonální pilulky. O takzvané pull out metodě se radši rozepisovat nebudu, tomu se snad ani antikoncepce říkat nedá. Spíš takovej gambling. Úspěšně jsem sice riskovala dlouho, ale po tom, co jsem jednou musela sáhnout po plánu B, jsem se začala zajímat o něco šetrnějšího k mýmu tělu. Mimochodem, tyhle „pilulky po“ by podle lékárníka, který mi Postinor (já kupovala ellaOne, která svým názvem není tak známá) vyčítavě prodal, měly ženský použít maximálně párkát za život. Fakt nouzově.
Začala jsem se teda zajímat o tělíska, který neobsahují hormony. Fungují na principu mědi, která je pro spermie toxická. Pro ženy, které ještě neměly děti, jsou klasická IUD (Intrauterine device) ve tvaru T poměrně velká. Z toho důvodu jsme s gynekologem sáhli po novince pro mladé slečny, IUB, které má tvar kuličky. Stálo kolem 5 tisíc korun a funguje až po dobu pěti let. Takže v poměru s jinou antikoncepcí se to z dlouhodobého hlediska finančně docela vyplatí. Zavedení tělíska není nic příjemného, ale to asi nic, co ti dělají u doktora. Některé ženy to pociťují více, některé méně, záleží na typu tělíska, na gynekologovi a tvém prahu bolesti. Mě to akorát škrábalo. Blbý bylo, že jsem to musela podstoupit dvakrát. Tělísko se mi neuchytilo, moje tělo ho prostě vytlačilo, což se někdy stane. Zdarma jsem pak dostala nové. To ve mně taky moc dlouho nevydrželo. Na rozdíl od prvního tělíska jsem ale tohle nenašla nikde vypadlé a chodila jsem proto na sono, jestli se mi náhodou neválí někde v břiše. Moje tělo to tělísko prostě nepřijalo a zkoušet to znova nemělo smysl. Zpětně jsem se po letech dozvěděla, že jsem nebyla jediná, které tělísko vypadlo, a že vypuzení navíc mohl podpořit můj menstruační kalíšek.
Po této neúspěšné fázi jsem měla antikoncepční detox. Ten byl ukončen mojí zoufalou fází v boji proti akné. Měla jsem ho na obličeji, zádech i dekoltu. Bojovala jsem s akné poměrně velkýma drijákama, který mi odbarvovaly oblečení, v poslední fázi jsem na sebe lila už i líh (na předpis dermatologa samozřejmě). To mě přivedlo k názoru, že hormonální antikoncepce už nebude o moc horší než tohle a začala jsem jíst Belaru. Nasazení proběhlo naprosto bez problému a akné začalo mizet. Na obličeji sem tam bylo, ale zmizelo to bolestivé ze zad a mohla jsem konečně spát. Přestaly se mi lámat nehty, zlepšila se kvalita vlasů a začaly rychle růst. Navíc můj sexdrive byl na vrcholu.
Říká se, že trvá až půl roku, než si antikoncepce sedne a ustálí se. Právě po půl roce jsem začala pociťovat menší chuť na sex, náladovost a taky přicházely negativní myšlenky. Ty jsem nikdy dřív neměla. Pořád se to zhoršovalo, až jsem upadla v "deprese". Nutno podotknout, že jsem na ně nikdy netrpěla, byla jsem v milujícím vztahu, nic se mi nedělo, opravdu jsem nenacházela důvod, proč se cítím tak špatně. Pak mi to došlo. Že by to mohlo být antinou. Zhruba dva měsíce jsem přemýšlela nad vysazením a doma jsem nedostala moc velkou podporu. Nakonec jsem se díky podpoře svého přítele (@meldaboi) odhodlala. Zavolala jsem gynekologovi, vysvětlila mu své problémy a on mi bez váhání řekl, ať to radši vysadím okamžitě. Měla jsem štěstí, že jsem byla na konci platíčka, takže jsem si nečekaným vysazením nerozhodila cyklus.
Teď jsou to dva měsíce od vysazení. Nálada se mi možná i euforií z vysazení zlepšila okamžitě, depresivní stavy přichází méně často a chuť trávit čas postelovými aktivitami se také zvedá. Na druhou stranu po měsíci se mi vrátilo akné na hrudníku a ošklivě se mi začalo zhoršovat na obličeji. Hodně se mi mastí pleť a vlasy. Na menstruaci jsem čekala jen měsíc a půl, což je docela úspěch. Po vysazení totiž každá z nás prožívá různé vedlejší účinky, ať už pozitivní, nebo negativní, a snaží se od hormonů detoxikovat. To může trvat různě dlouho podle toho, jak dlouho jsme antikoncepci braly. Mně bylo řečeno tři měsíce až klidně dva roky. Já vysazuji antikoncepci po roce, tak doufám spíš v ty tři měsíce. Ženy kolem mě mají s vysazením různé zkušenosti. Někdo může prožívat bolestivou menstruaci, vypadávání vlasů, lámání nehtů, akné, pocení, náladovost, křeče atd. Já ti už popsala ty svoje.
Do hormonální antikoncepce za sebe už nikdy nepůjdu. Každý by se měl samozřejmě rozhodnout sám, jaká rizika chce v rámci antikoncepčních metod podstoupit a jaké s sebou nesou metody výhody a nevýhody. Dneska už je na výběr z mnoha druhů – tělíska, náplasti, pesary, spermicidy, injekce, symptotermální metoda nebo, ať nejsme jen u té ženské, vasektomie. Mimochodem existují i hormonální pilulky pro muže, jen si kvůli vedlejším účinkům, jako je bolest hlavy, nedobyly trh. Hlavně že ty dámské, jejichž příbalovým letákem bychom se mohly v noci přikrývat místo peřiny, jsou dominancí trhu. Tak ti přeju, ať si najdeš tu svoji, pokud se chceš před početím zatím chránit. A jen připomínám, kondomy tě jako jediné ochrání před pohlavně přenosnými chorobami!