Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co s tebou udělá měsíc bez alkoholu?

Lepší spánek i lepší pleť. Přichází suchý únor a spolu s ním i benefity, které nám měsíc bez alkoholu může přinést.

Máme tady únor a spolu s ním i měsíc, ve kterém se spousta z nás rozhodne vynechat alkohol. Pro někoho se jedná o test vůle, pro jiné o způsob, jak objevit zdravotní benefity abstinence. Podle průzkumu Univerzity v Sussexu z roku 2019 získají lidé větší kontrolu nad pitím alkoholu, mají více energie a také výrazně ušetří.

Pokud se tedy rozhodneme pro měsíc bez alkoholu, odehraje se v dalších 29 dnech v našem životě i těle spoustu změn. Pojďme se na ně zblízka podívat.

Alkohol přestává být pro Gen Z cool, teď vedou psychedelika

by @yanhoechka

Lepší spánek

Alkohol může výrazně narušit náš spánkový režim. Známe to asi všichni – dáme si pár skleniček, jdeme spát pozdě, ráno pozdě vstáváme a náš režim je rozhozený. Měsíční abstinence od alkoholu může vést ke zlepšení kvality spánku i lepšímu REM spánku. To potvrdilo i 71 procent z více než 800 lidí, kteří se výše uvedeného průzkumu účastnili.

Proč ti alkohol ovlivňuje a zhoršuje spánek?

by @markysuch

Více energie

Mnoho lidí, konkrétně 67 procent dotazovaných, uvádí, že po měsíci bez alkoholu mají pocit úspěchu, více energie a lepší celkovou pohodu. Zároveň nás může pauza od pití motivovat ke zdravějším návykům obecně.

Lepší zdravotní stav

Že se spolu s omezením alkoholu zlepší i náš zdravotní stav, je logické. Podle průzkumu se zlepší funkce jater, sníží se krevní tlak i riziko některých druhů rakoviny a obecně se zvýší funkce našeho imunitního systému.

Zdravé návyky aneb jak si zlepšit kvalitu života

by @klara_polankova

Finanční benefity

Až 88 procent respondentů a respondentek uvedlo, že měsícem abstinence ušetřilo peníze. Při dnešních cenách se není čemu divit – dáme si pět piv a v podniku necháme 300 korun. Půjdem na pivo dvakrát do týdne a utratíme 600 korun. Pokud to vynásobíme čtyřmi a přidáme pár panáků, protože u nich to mnohdy končí, utratíme za alkohol i 2500 korun měsíčně. Namísto toho se může člověk zamyslet nad alternativními aktivitami a finance investovat do sebe a svého zdraví.

Gen Z nemá peníze na udržitelnost

by @adelakutilova

Kontrola nad konzumací alkoholu

Poté, co alkohol na několik týdnů vynecháme, máme podle studie i větší kontrolu nad jeho budoucí konzumací. Zkrátka se více zamyslíme, jestli si dáme další skleničku, mnohdy už totiž není potřeba. Výsledky ukazují, že četnost pití se v průměru snížila o třetinu za měsíc, což je už výrazná změna.

Lepší pleť

Je obecně známo, že alkohol může tělo dehydratovat, což vede k vysušování pokožky. Až 54 procent účastníků a účastnic průzkumu uvedlo, že měli*y po měsíci abstinence lepší pleť. A to se vyplatí!

Skincare Don'ts: Na co si dát pozor

by @martinastrel