Cítíš se unaveně, vyčerpaně, bez energie a kreativní nálady? Zapoj do své rutiny zdravé návyky, které ti pomohou správně nastartovat tvé tělo a udržet dobrou náladu za každé situace.
Pro nastartování dne tím správným směrem není nic lepšího než brzký ranní budíček. Přestože se domníváš, že jsi spíše noční sova než ranní ptáče, věř mi, že jde pouze o pravidelný trénink. Tento návyk si dokáže osvojit i ten největší spáč.
Pokud rád/a vstáváš v 9 hodin, nastav si ze začátku budík na 8:30 a postupně ho každý týden zkrať. Mně osobně pomáhá nastavit si dva budíky, a to buď s 30minutovým, nebo 15minutovým rozestupem, který mi pomůže probrat celé tělo. Zároveň vím, že mám ještě časovou rezervu, kterou můžu proležet v posteli.
Klíčem k pravidelnému brzkému vstávání je také kvalitní spánek, který určitě nepodceňuj. Samotné vstávání pro tebe pak bude snazší.
Pravidelný pohyb ti pomůže nejen k lepší kondičce, ale také může posloužit jako cesta k relaxaci, obzvlášť pokud celý den sedíš za počítačem a přes den moc pohybu nemáš. Poslouží ti i jako skvělá prevence proti vyhoření či nadměrnému stresu, navíc budeš pečovat o své mentální i fyzické zdraví.
Kvalitní a pravidelný pohyb má pozitivní dopad i na kvalitu tvého spánku, a proto by ses měl/a každý den minimálně na 15 minut protáhnout či si dát párkrát v týdnu lehký workout.
Bohatá strava je pro naši celkovou pohodu a spokojenost důležitá. Dbej na pravidelný pitný režim, který bude zaručeně velkým přínosem pro zlepšení tvé pokožky. I tvé tělo bude mít více energie.
Při stravování se snaž mít na talíři vždy vybalancovaný poměr všech makro živin i vitamínů atd. Vybalancovaná strava tě zasytí na delší čas a dodá tvému tělu látky, které k fungování potřebuje.
Můj tip: Připravuj si krabičky jídla dopředu. Zajistí ti to pravidelný příjem kvalitních potravin a zároveň ti to ušetří spoustu času a peněz.
Pokud zrovna nemáš čas na meal prep, zvaž doplňky stravy. V tomto ohledu ti doporučuji zajít si na odborné měření látek v těle, abys měl/a detailní přehled o tom, jaké látky je třeba doplňovat. Neber tunu vitamínů a doplňků jenom proto, že si myslíš, že by pro tebe mohly být dobré, vždycky se o těchto věcech poraď s odborníkem!
Přestože se jedná o jednu z nejdůležitějších aktivit, spousta lidí čas na sebe opomíjí. Je důležité tento bod vnímat podobně jako návštěvu u doktora nebo pravidelné cvičení ve fitku. Rozhodně není na místě me time podceňovat nebo tvrdit, že se jedná o pouhé lenošení.
Relaxace je stejně důležitá jako samotný pohyb, pečuje převážně o tvé psychické zdraví. Pokud se naučíš správně odpočívat, bude to mít pozitivní dopad i na tvou náladu, což může vnímat i tvé okolí.
Osobně bych tento bod doporučila začlenit do rutiny každému. Nejenže se ti sebevzdělávání může hodit jak ve škole, tak v práci, ale napomáhá ucelovat tvé priority a hodnoty. Není nutné každou hodinu číst nejnovější zprávy z celého světa, sebevzdělávat se můžeš i v oboru, který naplňuje tebe. Chvíle pro sebe ti může později posloužit i jako další forma relaxace.
Skvělým způsobem, jak začít, je například poslouchání podcastu nebo čtení knížky každé ráno při cestě do školy či do práce.
Spánek má velký vliv na kompletní fungování našeho těla a na naše náladové rozpoložení. Všimni si, jak vypadá tvůj den, pokud se dobře vyspíš a kvalitně nasnídáš, v porovnání se situací, kdy ráno zaspíš a snídani do sebe hodíš během cesty na tramvaj, protože jsi večer nešel/a včas spát.
V rámci vlastní selfcare si dopřej alespoň 8hodinový spánek každou noc. Hodinu před spánkem můžeš věnovat například poslouchání podcastu nebo četbě, každopádně by se mělo jednat o aktivity, při kterých minimalizuješ přísun modrého světla z obrazovek. Na mobilu si nastav večerku, která ti telefon uzamkne a zabrání jakémukoliv možnému vyrušení.