Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Alkohol přestává být pro Gen Z cool, teď vedou psychedelika

Jo, generace Z začíná pomalu upouštět od pití alkoholu. Mladí lidé v současné době inklinují spíše k drogám, přesněji k halucinogenům.

Užívání návykových látek mezi mladými v posledních letech potkalo několik změn. Důvodem je jak dění ve světě, jako například lockdowny spojené s pandemií koronaviru, tak i kulturní vlivy.

Nová studie amerického Národního institutu pro zneužívání drog (NIDA) zjistila, že vysokoškolští studenti v USA v roce 2020 uváděli, že kouří více marihuany a užívají více halucinogenů, ale méně pijí.

Psychedelika dokáží léčit deprese lépe než antidepresiva, ukazují studie

@eevelka

Podle zjištění téměř 9 % studentů uvedlo, že v loňském roce užívalo psychedelika, zatímco v roce 2019 to bylo jen 5 %, píše Dazed. To se shoduje s předchozími zprávami, že microdosing zažil během lockdownů vzestup.

Obliba alkoholu klesá i u mladých lidí v Česku. Výzkumník Ladislav Csémy pro Rádio Wave uvedl, že za to mohou zřejmě nové technologie, které mohou v mozku sytit centra odměny, ale také skutečnost, že alkohol ztratil punc „jízdenky do dospělosti“.

Generace Z pije méně alkoholu, může tak přicházet o zážitky, tvrdí psychologové

@yanhoechka

Naopak výrazný boom zažil v České republice kratom. Populární je mezi vysokoškoláky, středoškoláky a proniká i mezi ještě mladší lidi. Podle odborníků za poslední dobu přibylo i závislých.

Za poslední rok zemřelo zhruba padesát osob takzvaně s kratomem. To znamená, že mezi látkami, které byly zjištěny, že je zkonzumovali, byl i kratom.
ředitel policejní Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych pro Českou televizi

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.