Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co bych chtěla vědět předtím, než jsem začala studovat IB diploma programme?

International Baccalaureate je dvouletý mezinárodní středoškolský program, který můžeš studovat v Česku, ale i kdekoli v zahraničí. Pokud i ty uvažuješ o studiu IB, tady je 10 informací, které bys měla/a vědět!

Před přihlášením na IB jsem se o programu dočetla pouze samé pozitivní informace. Stejně jako všechno, má ale i IB svoje stinné stránky. A protože jsem se o nich od českých studentů nedozvěděla, můžeš si o nich přečíst v článku, abys o progamu měl/a realistický obrázek.

Více o studiu střední školy v zahraničí se dozvíš tady 👇

Jaké je studium střední školy v Dánsku?

by @michaela__halova

1. IB je mnohem těžší než jiné středoškolské programy

IB je považován za nejtěžší středoškolský program a i když to tak během prvního roku nevypadá, bohužel ne každý, kdo tento program začne, ho taky úspěšně dokončí. Mnohem častěji se stává, že studenti končí bez stedoškolského vzdělání, nebo že zkoušky musí opakovat na podzim. Proto by ses měl/a předtím, než se pro IB rozhodneš, zamyslet nad tím, jestli ti to za to opravdu stojí a jestli si chceš vybrat tu těžší studijní cestu už na střední škole.

2. Time management je základ!

Celý program je nastavený tak, že se snaží studenty připravit na vysokou školu. Nikdo ti tedy nebude připomínat tvé povinnosti a svůj čas a studium si musíš pečlivě organizovat sám/sama!

Během roku musíš splnit spousty deadlinů a pokud je nebudeš schopný/á dodržet, je možné, že neprojdeš ročníkem.

3. IB není nejlepší volba pro každého

Kvůli své náročnosti může být IB pro někoho zkrátka až moc! Během dvouletého studia musela spousta mých spolužáků program opustit, protože to pro ně bylo příliš stresující nebo nezvládali všechny své povinnosti.

Ne každému tedy taková dávka stresu opravdu stojí za to a ne pro všechny je to ideální cesta, jak dokončit středoškolské vzdělání. Zdraví je mnohem důležitější a předtím, než se rozhodneš, by ses měl/a zamyslet, jestli jsi studijní typ a takovou výzvu zvládneš.

Erasmus plus: Vyraz na týden do zahraničí a poznej spoustu nových přátel

by @anettt.h

4. Dodělej všechny eseje a CAS předtím, než ti začne zkouškové období

Teď už k samotnému průběhu programu. Kromě závěrečných zkoušek musíš vypracovat Extended essay a mít hotové CAS portfolio. Extended essay je akademická esej o 4000 slovech a CAS se skládá z kreativity, aktivit a service, které musíš v průběhu dvou let plnit a dokumentovat do svého portfolia.

Zároveň v každém předmětu musíš napsat odbornou esej, těm se říká IA, a často ti jejich kvalita může zachránit známku. Proto se i během těchto prací v průběhu dvou let snaž o nejlepší výsledek.

Můj tip pro tebe je rozhodně nenechat vše na poslední chvíli! Dodržuj tedy deadliny a svoje CAS portfolio měj hotové už v první polovině druhého roku. Poslední půl rok IB je totiž časově velmi náročný a nechceš během všech svých povinností dodělávat i resty.

Odjeď: Splnil Erasmus naše očekávání?

by @martinastrel

5. Začni se na zkoušky učit včas!

Během závěrečných zkoušek budeš muset udělat 2 až 3 písemné zkoušky z 6 předmětů. Což je dohromady cca 15 zkoušek během třítýdenního zkouškového období.

Je toho opravdu hodně a je důležité začít se učit včas. Nejlépe už od ledna si shromažďuj a vytvářej studijní materiály, protože během jednoho týdne se všechno rozhodně nenaučíš.

6. Usnadni si učení

Díky tomu, že se jedná o mezinárodní program, je na internetu spousta poznámek, online lekcí a učebnic, které ti zkoušky usnadní.

Moje oblíbené jsou například: Lanterna, IB academy , Revision village nebo OSC webináře.

Life saver jsou také YouTube videa, která tě během zkoušek rozhodně zachrání!

Aplikace k učení, které ti usnadní život

by @markysuch

7. Včas se začni zlepšovat v předmětech, které ti moc nejdou

Abys prošel/prošla, musíš zvládat všechny své přeměty. Pokud tedy víš, že ti nějaký z nich opravdu nejde, včas začni s doučováním nebo s nějakými lekcemi navíc. Byla by škoda, kdyby ti jeden předmět zkazil výsledek a nebo bys kvůli němu neprošel/neprošla.

8. IB ti neusnadní přijetí na vysokou školu

Tohle je oblíbené tvrzení všech IB škol, které však není úplně pravda. IB tě sice připraví na vysokou školu, co se schopností týče, zároveň ti ale může ztížit přijímací proces. Většina zahraničních univerzit totiž porovnává výsledky všech středoškolských programů a často nebere v potaz náročnost různých programů. Dostat nejlepší známku z české maturity je například mnohem jednodušší než dostat nejlepší známku z IB. A to pak může negativně ovlivnit tvoje šance na přijetí na jisté univerzity.

České univerzity mají občas problém s IB diplomem při přijímacím řízení. Vše se však dá vyřešit, ale připrav se na spoustu papírování!

Vysoké školy v zahraničí: Deadliny, poplatky za studium, stipendia

by @anettt.h

9. Užij si mezinárodní komunitu

Obrovskou výhodou IB je, že tvými spolužáky budou vrstevníci z celého světa. Budeš tak mít možnost poznat spoustu kultur zblízka, což rozhodně obohatí tvůj pohled na svět.

Tyhle dva roky by sis měl/a také hlavně užít, a tak se nenech všemi povinnostmi odradit. Všechno se dá nakonec zvládnout.

10. Výsledky se dozvíš až v červenci

I přesto, že zkoušky dokočíš už květnu, své výsledky se bohužel dozvíš až na začátku července. Je to kvůli tomu, že tvé zkoušky známkují učitelé z jiných států a jiných škol. Celý proces je tedy časově náročnější. Na druhou stranu je celý systém férovější, protože nějaké osobní preference zde nehrají roli.

Na závěr bych chtěla říct, že IB je pořád jenom škola. Věřím, že pokud se budeš snažit, všechno určitě zvládneš! A když zjistíš, že ti tento systém nevyhovuje, vždycky se můžeš vrátit zpět do českého školního systému, nebo si poslední rok IB rozdělit na dva, aby vše bylo více zvládnutelné.

Já jsem zakončila IB v květnu 2023 a i přesto, že poslední půl rok byl opravdu náročný, bych svoje rozhodnutí neměnila. Celá zkušenost změnila moji perspektivu na svět, naučilo mě to samostatnosti a hlavně jsem poznala spoustu skvělých lidí z celého světa.