Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jaké je studium střední školy v Dánsku?

Studium vysoké školy v zahraničí je dnes již oblíbenou volbou studentů. Méně lidí ale ví, že můžou vyjet už během střední školy. Čeká tě podobná zkušenost, nebo ji zvažuješ? Jaké to je, co tato výzva obnáší a tipy na to, jak vše lépe zvládnout, najdeš v článku.

Program a finance

Studovat střední v zahraničí je možné několika způsoby. Já jsem zvolila studium mezinárodního IB programu, který je dostupný po celém světě, ale právě v Dánsku je tento program zdarma. 

International baccalaureate programme trvá pouze dva roky a je zakončen získáním diplomu, který je uznáván po celém světě. Není tedy nutné mít zároveň i českou maturitu, abys potom mohl/a studovat na vysoké škole v Česku.

Studenti v Dánsku hradí poplatek pouze za boarding school, kde spolu s dalšími mezinárodními studenty bydlí. V této ceně bývá většinou zahrnuto i jídlo. Do 18 let je částka za ubytování vyvozena z průměrného platu rodičů. Měsíční poplatek je tedy přizpůsoben finančním možnostem rodiny. 

V Dánsku je graduace obohacena o takzvanou cap ceremony a truck drive. Studenti posledního ročníku získají vlastní custom čepici, díky které dostanou po maturitě v podnicích produkty zdarma a od kolemjdoucích se dočkají gratulací. Den po graduaci se oslavy přesunou do velkého náklaďáku, který si studenti vyzdobí a ve kterém oslavují během cesty po okolí. 

Studium

Na rozdíl od střední školy v Česku si v Dánsku na IB své předměty volíš. Můžeš tak vyřadit předměty, které tě nebaví, a vydat se určitým studijním směrem, který tě zajímá.

Vztah mezi učitelem i studentem je více rovnocenný. Vzájemně se oslovují křestním jménem a respektují jeden druhého. Učitel tedy není někdo, před kým se student bojí udělat chybu, ale je spíše osobou, která mu pomůže se zlepšit.

Na studenta je kladen mnohem menší nátlak. Známky dostáváme pouze na konci čtvrtletí. Je tedy důležité být disciplinovaný a svůj prospěch si hlídat sám/a. Zároveň je zde ale větší prostor pro zlepšování se a ponaučení se z chyb, aniž by ses musel/a strachovat, že to ovlivní tvoje hodnocení. 

Co od studia střední školy v zahraničí (ne)očekávat?

Odjet během střední do zahraničí má své pro, ale stejně tak i své proti.

Dva roky strávíš v mezinárodní komunitě mladých lidí, kteří pochází ze všech koutů světa. Získáš tak jedinečný pohled na svět a spoustu zajímavých kontaktů. Také se hodně osamostatníš. Boarding school je skvělý odrazový můstek, který tě připraví na život vysokoškoláka. Sice žiješ sám/sama na pokoji, ale zároveň máš zajištěnou stravu a vždy jsou ti k dispozici vychovatelé.

Být daleko od domova a začít život v neznámém prostředí může být ale i psychicky náročné. Je normální, když ti trvá najít si nové přátele a cítit se v zahraničí jako doma. Nečekej tedy, že tato zkušenost bude jednoduchá. Stejně tak je důležité si připustit, že ti studium v zahraničí nevyhovuje. Je v pořádku vrátit se domů, pokud se v zahraničí trápíš. 

Co bych si přála vědět před odjezdem? 

Je důležité umět před nástupem do školy bez problému konverzovat v angličtině. I když se tvoje jazykové schopnosti během studia jistě zlepší, je důležité si uvědomit, že toto není jazykový kurz a neznalost jazyka ti ve škole může přidělávat zbytečné potíže. 

Život na boarding school není nijak omezující. Neplatí zde žádná přísná pravidla, která by tě v porovnání se životem doma nějak omezovala.

Tvůj odjezd z domu neznamená, že úplně ztratíš vlastní život v Česku. Prázdniny bývají každé dva měsíce, a to minimálně na deset dní. Je možné, že ztratíš kontakt s některými lidmi, ale je důležité si uvědomit, že tak to v životě chodí. Důležitější jsou právě ti, kteří ti v životě zůstanou. 

Odjeď: Výhody a nevýhody života v zahraničí

by @markysuch

8 faktů o Dánsku:

  • Dánové opravdu pijí jako Dánové. Parties se konají i ve školách. Jeden pátek v měsíci se například koná Fridays café, kde studenti popíjí pivo a hrají beer pong. Vše je však pod dohledem učitelů.
  • Na kole se jezdí za každého počasí. Ani ledovka a mráz Dány nezastaví před tím, aby vyjeli na kole. 
  • Dánové jsou tak trošku studení čumáci. Chvíli trvá, než si je získáš. 
  • V zimě můžeš pozorovat západ slunce už ve 3 odpoledne.
  • V Dánsku není problém domluvit se se všemi anglicky, vždy ale ocení, když umíš alespoň základy dánštiny.
  • Pokud odpracuješ minimálně 11 hodin týdně, je možné dostat od státu studentský finanční příspěvek.
  • V roce 2021 dánská vláda oznámila zrušení většiny vysokoškolských programů v angličtině. Možnosti vysokoškolského studia v Dánsku pro zahraniční studenty dnes sice stále jsou, jejich počet se ale razantně snížil.
  • To, že bylo Dánsko nejšťastnějším státem na světě po dobu několika let, jde opravdu poznat na spokojenosti obyvatel.

Dánsko je krásný stát, a pokud jsi přesvědčen/a, že studium střední školy v zahraničí je něco pro tebe, doporučuji si to zažít na vlastní kůži! Taková zkušenosti ti může přinést spoustu nových zážitků, přátel i nový pohled na svět.

Sharing is caring, a proto budu ráda, když budu moci odpovědět na jakékoliv tvoje dotazy ohledně studia v Dánsku. Pokud máš také zkušenosti se studiem v zahraničí, poděl se o ně v diskuzi.