Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Vysoké školy v zahraničí: Deadliny, poplatky za studium, stipendia

Rád/a bys studoval/a na vysoké škole v zahraničí, ale nevíš, jak na to? Přinášíme ti přehled těch nejpopulárnějších zemí spolu s deadliny na přihlášky. V článku se dozvíš, kolik se za studium platí, zda existují nějaká stipendia i jak probíhají přijímací zkoušky.

Velká Británie byla pro Čechy nejpopulárnější studijní destinací. Vše se ale změnilo po výstupu z Evropské unie, kdy se několikanásobně zvýšilo školné, a studium v Británii proto přestalo být tak dostupné. Jaké jsou alternativy?

Odjeď: Co nám zlepšilo angličtinu?

by @martinastrel

Irsko

Irsko je velmi oblíbenou alternativou ke studiu v Británii. Mluví se zde anglicky a země má mnoho prestižních univerzit. Tamní školy nabízí obory, o kterých se nám v Česku může jen zdát, a nechybí zde ani double degree programy. Prestižní Trinity College má dokonce programy s Kolumbijskou univerzitou nebo se Sciences Po.

Velikou výhodou je, že v Irsku je vzdělání na bakalářském stupni pro studenty z EU zdarma. Platí se tak pouze poplatky za registraci a za zkoušky. I tyto poplatky vám ale může škola odpustit, záleží na příjmu rodičů. Každá univerzita si sama určuje deadline na přihlášky. K přijetí je většinou potřeba dodat vysvědčení za poslední rok studia, motivační dopis, doporučení od učitele a certifikát z anglického jazyka. U některých škol je třeba zúčastnit se pohovoru.

Zdroj: Unsplash

Nizozemsko

Nizozemsko nabízí více jak dva tisíce bakalářských i magisterských programů v anglickém jazyce. Nizozemské univerzity jsou plné mezinárodních studentů a nabízí bohatý studentský život. Výuka je zde více neformální a zaměřuje se na kreativitu a skupinovou práci. Najdeš tu navíc mnoho oborů, které v Česku neexistují, a to například Global Management of Social Issues nebo Cognitive Science and Artificial Intelligence.

Školné v Nizozemsku začíná na 2 000 € ročně, ale na základě příjmu rodičů může být odpuštěno. Můžeš si také požádat o stipendium nebo si vzít vládní půjčku. Ti, kteří si zde najdou brigádu, pak od státu dostanou příspěvek 500 €. K přijetí je potřeba dokládat vysvědčení za celé středoškolské studium, motivační dopis, jazykový certifikát a životopis. Deadline na přihlášky je 1. dubna.

Zdroj: Unsplash

Německo

Německo je kousek a nabízí mnoho německých a pár anglických oborů. Německé univerzity jsou celosvětově uznávané a nabízí větší výběr oborů než české univerzity. Výhodou může být i to, že se během výuky mnohem více dbá na neformální vzdělávání a praxi.

Na většině škol v Německu se neplatí žádné školné a existuje mnoho fondů a příspěvků, které nabízejí pokrytí ostatních nákladů. K přijímacímu řízení je potřeba doložit vysvědčení za celé středoškolské studium, životopis a motivační dopis. Některé obory také vyžadují absolvování přijímacího testu. Deadline na přihlášky je 15. července.

Zdroj: Unsplash

Rakousko

Rakouské vysoké školy se velmi podobají těm německým. Umisťují se na světových žebříčcích mnohem výše než české univerzity. Nabízejí sice většinu oborů v němčině, ale sem tam se najde i anglický program. Navíc je to hned vedle a jsi doma za pár hodin. Když si tu najdeš brigádu, tak si vyděláš na poloviční úvazek klidně i 25 000.

V Rakousku se neplatí žádné školné, ale je třeba uhradit okolo 10 000 za semestr za studijní poplatky. Existuje však opět mnoho stipendií a fondů, které nabízejí pokrytí studia. K přijímacímu řízení je potřeba doložit transkripty vysvědčení za celou dobu studia na střední, jazykový certifikát a motivační dopis. Některé školy pak vyžadují i složení testu nebo účast na pohovoru. Deadline na přihlášky je až 1. září.

Zdroj: Unsplash

Švédsko

Švédský vzdělávací systém patří mezi nejlepší na světě. Je tu kladen velký důraz na neformální metody a práci ve skupině. Je běžné, že tě škola v průběhu studia podpoří třeba v založení vlastního startupu. Studium je ale časově náročnější než v Česku a považuje se za full-time. Švédsko sice nabízí jen pár oborů v angličtině, ale není tak složité se na ně dostat.

Ve Švédsku se neplatí žádné školné a ubytování na koleji ve vlastním pokoji začíná na 9 000 za měsíc. A koleje opravdu nevypadají ani trochu jako na Strahově, jsou velmi moderní. Pokud se nacházíš ve větším městě, není problém sehnat si práci i bez švédského jazyka. Je ale fajn ukázat zaměstnavatelům snahu učit se švédsky. K přijetí ti stačí doložení vysvědčení a absolvovaných předmětů na střední škole, motivační dopis a prokázání znalosti angličtiny alespoň na úrovni B2. Přihlášky se podávají do 29. července.

Zdroj: Unsplash

Stipendia

Láká tě studium v zahraničí, ale nemáš na to dostatek financí? Samotné školy často nabízejí mnoho stipendií. Alternativou jsou ale české nadační fondy. Bakala Foundation a The Kellner Family Foundation mladým nadějným studentům pravidelně financují studium na vysokých školách v zahraničí, a to po celém světě. Ty prestižnější univerzity navíc mívají velmi pestrý stipendijní program.

Zdroj: Unsplash

Máš nějaké zkušenosti se studiem v zahraničí? Poděl se s námi!