Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Chystáš se do prvního ročníku na vysokou? Tohle je tvůj survival guide!

Nová škola, nové začátky a naprosto matoucí informační systém. Není důvod k panice, všichni jsme na tom totiž úplně stejně.

Občas může chvilku trvat, než si zvykneš na nový režim a novou školu. Pokud se i ty právě chystáš na vejšku a máš před sebou první semestr, mám pro tebe pár tipů na to, jak všechno zvládnout co nejjednodušeji s co nejmenším počtem fuck-upů.

Jak přežít první rok na vysoké?

@martinastrel

Dej si čas na to zorientovat se v informačním systému

V informačním systému je napsáno snad úplně všechno, co pro svoje studium potřebuješ, od rozvrhu až po to, z čeho se bude skládat zkouška. Proto je důležité se s ním naučit pracovat, a to nejlépe ještě před zápisem předmětů, aby sis pak zavčas uměl/a zapsat ty předměty, které chceš.

Tyhle systémy bývají často dost zastaralé, a proto je dobré vyhradit si čas k tomu se s ním naučit pracovat. Budeš totiž potřebovat pevné nervy :)). Pokud si nevíš rady, některé školy organizují workshopy, na YouTube existuje spousta návodů, nebo se prostě zeptej někoho ze starších ročníků.

Aplikace k učení, které ti usnadní život

@markysuch

Jeď na adapťák a využij každé příležitosti k seznámení

Na vejšce jsou rozvrhy hodně individuální, a je tak trošku těžší se ve třídě seznámit. Není to rozhodně nemožné, ale pokud máš tu možnost, zjednoduš si to tím, že pojedeš na adapťák nebo dáš nějaké společné pivo se svými budoucími spolužáky. Vždycky je totiž lepší nad učením sedět s někým společně.

Facebookové skupiny jsou zachránci

Snad každý program a škola mají svou facebookovou skupinu. Najdeš tam spoustu užitečných informací a hlavně tam je spoustu starších studentů, kteří jsou ochotni ti se vším poradit.

Hlavně se neboj ptát, každá otázka je relevantní. Před začátkem je dobré vědět třeba to, které předměty je dobré navolit si hned v prvním ročníku, nebo v jakém pořadí si zapisovat předměty tak, aby ses dostala tam, kam chceš.

Takže pokud ještě v žádné skupině nejsi, rozhodně je čas se přidat!

Najdi si svůj study spot

Na vejšce už se musíš učit sám/sama a všchno je potřeba si více organizovat. A co tě může motivovat víc než skvělej study spot?

Top studijní místa v Praze

@anettt.h

Zařiď si nějaký membership

Pokud ses zároveň přestěhoval/a do jiného města, rozhodně doporučuju přidat se do nějaké sportovní/volnočasové skupiny. Pokud jsi doteď byl/a zvyklá chodit třeba do fitka, hned se zapiš, bude tě to udržovat v režimu, seznámíš se s novými lidmi a hlavně je to skvělý pro tvoji mentální pohodu, která může být první měsíce trošku vratká kvůli všem změnám.

Tipy na fajn fitka v Praze

@anettt.h

Využívej studentské slevy

Jako vysokoškolák máš nárok na spoustu slev a je dobré o nich vědět:

  • Levně se můžeš najíst v Menzách.
  • Některé vysoké školy nabízí i studentskou Multisport kartu, kterou můžeš využít na sport.
  • ISIC karta se rozhodně vyplatí. Budeš díky ní mít slevy jak v obchodech, tak v restauracích a na dopravu.
  • Pokud máš trvalé bydliště jinde než ve městě, kde studuješ, máš na většině školách nárok na ubytovací stipendium. Stačí si jen na stránkách své školy najít, do kdy se o něj musíš přihlásit a odeslat žádost.

Tak hodně štěstí v prvním semestru!