Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak přežít první rok na vysoké?

Vysoká je easy. Je to jako jízda na kole, akorát to kolo hoří. A země hoří. A všechno hoří, protože jsi v pekle. Každopádně tyhle tipy by ti to měly trochu usnadnit.

1. Time management bude tvůj největší kámoš

Možná je to poprvé v životě, co se věci zdají o něco těžší než obvykle, ale s pořádným plánováním to půjde. Nesmíš zapomínat pravidelně jíst, každý týden se alespoň párkrát pořádně vyspat, chodit na přednášky/semináře a schůzky a mít přehled o svých financích. Pořiď si diář nebo zápisník, dobře si zapisuj poznámky z hodin a ujisti se, že máš vždy po ruce propisku nebo dvě.

2. Začni si plánovat jídla

Plánovat budeš pravděpodobně všechno, tak si zkus zvyknout i na food management. To znamená, že jednou týdně můžeš udělat větší nákup a vymyslet, co budeš po zbytek dní vařit. Ideálně něco, co ti vydrží na více porcí, ať nemusíš vařit každý den. Nezapomeň také na snacks a zásoby pro případ kocoviny.

3 zdravé recepty, které miluju!

@adelakutilova

3. Dávej pozor na přednáškách

Pokud budeš během přednášek dávat pozor, bude pozdější studium mnohem snazší. Místo toho, abys vynechával/a hodiny jen proto, že můžeš, ujisti se, že jsi na hodině vždy včas a ready vstřebat všechny důležité informace.

Nejlepší studijní metoda: Active recall

@_00_3_12

4. Hlídej si, kdy jdeš domů

Je snadné nechat se při nočních vycházkách unést. Z „jen pár drinků“ se může stát (a obvykle se tak stane) mnohem, mnohem víc. Zkus jít k bankomatu a vyber si jen tolik, kolik jsi ochotný/á utratit. Až to utratíš, jdi domů. Snaž se také nepodlehnout tlaku okolí a nezůstávat venku déle, než jsi chtěl/a. Odchodem domů v jednu hodinu ráno toho opravdu moc neztratíš. Don't let FOMO get you.

5. Ke studiu používej pomůcky

Existuje spousta studijních nástrojů, které ti mohou pomoci i v průběhu roku, od aplikací pro psaní poznámek a nahrávání až po aplikace pro řízení času a všechno mezi tím. Využij technologie ve svůj prospěch, aby sis usnadnil/a učení.

Aplikace k učení, které ti usnadní život

@markysuch

6. Využij všechny dostupné zdroje

Na univerzitách se nachází řada zdrojů, které můžeš využít k usnadnění svého studentského života. Od knihoven a jídelen až po studovny a mnoho dalšího. Najdeš v nich materiály a místo k učení, spolužáky, kteří ti poradí, a taky místo k odpočinku. Využívej tyto místa naplno, aby sis usnadnil/a první rok studia. Pamatuj, že jsou k dispozici právě z tohoto důvodu.

7. Najdi balanc mezi učením a pařením

Studenti jsou proslulí nekonečnými večírky. Pokud však tomuto životnímu stylu propadneš v prvním ročníku, v dalším budeš se vším zápasit. Samozřejmě je důležité chodit na akce se svými kamarády, ale buď si vědom/a svých sil. Ve škole jsi, aby ses něco naučil/a a dostal/a diplom. Tvoji kamarádi se to za tebe nenaučí.

8. Zůstaň v klidu a nevzdávej se!

Studenti v prvním ročníku často zažívají úzkosti, deprese, a dokonce i homesickness. I když máš pocit, že nestíháš nebo se ti nedaří tak dobře, jak bys chtěl/a, měj na paměti, že první rok na vysoké je pravděpodobně ten nejtěžší. Zůstaň tedy v klidu a pamatuj, že odtud už to jde jen nahoru. Nezapomeň si říct o pomoc, když to potřebuješ. Nemusíš na to být sám/sama, možná budeš překvapený/á, kolik tvých kamarádů taky s něčím podobným zápasí.

Jak se vyrovnat se stresem?

@luciezicklerova