Smlouva o ochraně oceánů, kterou nyní OSN po 15 letech vyjednávání schválila, má za cíl do roku 2050 zabránit a snížit znečištění moří i ukončit nadměrný rybolov. Bere navíc ohled i na původní obyvatele a místní komunity.
Celkem 193 členských států Organizace spojených národů přijalo v pondělí po 15 letech vyjednávání smlouvu o ochraně oceánů, která je mnoha odborníky označována za přelomovou. Jejím cílem je chránit mořskou biodiverzitu i zařadit alespoň 30 procent plochy oceánů mezi chráněné oblasti.
Smlouva, která byla v pondělí v New Yorku vyjednána, zahrnuje 75 článků, které zajišťují nadnárodní ochranu oceánů i v takových směrech, jako je například znečištění nebo poškozující rybolovná činnost. Míří také na odpovědné využívání mořského prostředí nebo biologickou rozmanitost moří. Zohledňuje i zvláštní okolnosti, kterým čelí malé ostrovní a vnitrozemské rozvojové země.
Podle zprávy OSN tvořily v roce 2021 až 85 procent mořského odpadu plasty, konkrétně 17 milionů tun plastů. Pokud nebudou zavedena odpovídající opatření, mohlo by být v oceánech do roku 2050 více plastů než ryb. Nová smlouva proto cílí na zavedení mechanismů, které by takovému znečištění zabraňovaly.
Jsme svědky pokročilé a alarmující fáze globálního oteplování, které má mimo jiné za následek stoupání hladin oceánů i zvyšování jejich teploty. Nově schválená smlouva proto zavádí integrovaný nadnárodní přístup k výzvám, kterým oceány čelí, tak, aby byla zvýšena odolnost ekosystémů.
Zpráva uvádí, že více než třetina ryb je na světě nadměrně využívána, a proto chce posílit spolupráci mezi regionálními organizacemi pro řízení rybolovu i regulační mechanismy.
Smlouva OSN také bere v potaz práva původních obyvatel a místních komunit, která byla a stále jsou v mnoha případech ignorována. Kromě toho také ustanovuje svobodu vědeckého výzkumu.
Text nyní schválené smlouvy byl přijat už v březnu tohoto roku, její podoba se ale v posledních pár měsících ještě pozměnila. Nyní bude na členských státech, aby dohodu podepsaly a ratifikovaly (alespoň 60 z nich) tak, aby mohla plně vstoupit v platnost a stala se právně závaznou.
Zdroje: UN, Greenpeace, ČTK