Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Globální oteplování ovlivňuje šíření infekčních nemocí. Máme se bát?

Globální oteplování je skutečnost, o které neustále slýcháme a která nás neustále obklopuje. Mění klima, ovlivňuje počasí, ale jaký vliv může mít na šíření nemocí? Máme se čeho bát? Můžeme se nějak chránit?

Globální oteplování je dlouhodobé zvyšování celkové teploty planety. Nejvíce o něm slýcháme ve spojitosti se změnou klimatu a častějším výskytem extrémního počasí, jako jsou záplavy, požáry nebo třeba tornáda, a to i na místech, na kterých se dříve tyto jevy nevyskytovaly. Nejnovější studie zveřejněná ve vědeckém měsíčníku Nature Climate Change ukazuje, že kromě počasí může oteplování zamávat i s výskytem nebezpečných nemocí.

Cestování po covidu: Potřebuješ ještě roušku nebo očkování?

by @b_bisova

Co se může změnit?

Vědci zjistili, že globální oteplování ovlivňuje 218 ze 375 zkoumaných nemocí. Jedním ze zásadních faktorů, které mají na šíření nemocí vliv, je počasí. Vedra, sucha a záplavy mohou rozšířit nebezpečné viry a bakterie na místa, kde se dosud nevyskytovaly. Můžeme se tak začít potýkat s onemocněními, která tu dosud byla vzácná. 

Jak se teplota a sucho zvyšuje, zvětšuje se i území, na kterém může žít hmyz a jiná zvířata, která roznáší nemoci, jako je malárie nebo krvácivé horečky (např. ebola). Záplavy zase mohou lehce šířit žloutenku.

Také se prodlužuje období, ve kterém dokážou přežít klíšťata, která přenáší klíšťovou encefalitidu (zánět mozku) a boreliózu. Na druhou stranu zvýšená teplota ale může vést i k nižšímu výskytu chřipky a dalších respiračních onemocnění, se kterými se setkáváme hlavně v zimě.

Země začíná být Too Hot to Handle, v Arktidě naměřilI teplotní rekord

by @yanhoechka

Tím, jak se mění životní prostředí, mění se i kvalita života. Dlouhodobá sucha nebo naopak velké záplavy ničí úrody, bydliště. Zhoršení kvality výživy vede k oslabení organismu, který je pak náchylnější k nemocem, což zatěžuje zdravotnictví. Změna bydliště zase vede k míchání skupin lidí, které se předtím nepotkávaly a pro které jsou typické různé druhy nemocí. Pro nás běžné nemoci mohou být pro někoho smrtelné a naopak. 

Máme se bát?

Strach z globálního oteplování je rozhodně na místě. Je velmi důležité s ním všemi možnými prostředky bojovat, od tlačení na velké korporace po třídění odpadu doma. Co se ale týče nemocí, zatím není důvod panikařit. Proti spoustě zmíněných nemocí, jako je klíšťová encefalitida, žlutá zimnice, žloutenka a další, se dá očkovat.

Tento článek vznikl ve spolupráci s organizací Medici pro očkování.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.