Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Klimatický limit 1,5 °C je blízko k prolomení, co to pro nás znamená?

Dva roky zpět byla 20% pravděpodobnost, že se dostaneme v rámci globálního oteplování k limitu 1,5 °C. Dnes je pravděpodobnost, že v příštích pěti letech tento limit překročíme, celých 50 %. Co to tedy znamená?

Co vlastně znamená limit 1,5 °C

Jedná se o teplotní „hranici“. Pokud jí dosáhneme, čekají Zemi extrémní změny počasí, které mohou vést až k zásadní proměně v celém systému života na Zemi (hlad, extrémní sucha, konflikty). Je to tedy hranice, kterou se snaží vlády a lídři z celého světa nepřekročit.

Údaj 1,5 °C není nějaká náhodná statistika. Je to spíše ukazatel bodu, ve kterém budou klimatické dopady pro lidi a vlastně pro celou planetu stále škodlivější.
Profesor Petteri Taalas, šéf Světové meteorologické organizace

Překročení limitu

Vědci zjistili, že je nyní 50% šance, že bude tento limit v příštích pěti letech překročen. Pro představu, v roce 2015 byla tato šance nulová.

Vědci z britské Met Office, což je britská národní meteorologická služba, předpokládají, že průměrná teplota v příštích pěti letech bude kvůli sílení klimatických krizí a změn mnohem vyšší.

Co tvrdí odborníci

Profesor Taalas také varuje před rekordním oteplováním na severním pólu: „Arktické oteplování je neúměrně vysoké a to, co se děje v Arktidě se týká nás všech.“ Tvrdí, že si lidé často neuvědomují, že ubývání mořského ledu ovlivňuje nás všechny. Povede mimo jiné totiž k extrémním povětrnostním jevům v Evropě, Asii nebo Severní Americe. Může také způsobit vlny záplav, veder nebo sněhových bouří všude po světě.

Dokud budeme i nadále vypouštět skleníkové plyny, teploty budou stále stoupat. Současně se naše oceány budou i nadále oteplovat a ledovce budou nadále tát, hladina moří bude nadále stoupat a naše počasí bude extrémnější.
Profesor Petteri Taalas, šéf Světové meteorologické organizace
Možnost překročení prahu 1,5 °C, i když jen na rok, je znepokojivá. Naše emise skleníkových plynů jsou stále na téměř rekordních maximech a dokud emise nesnížíme na čistou nulu, budeme i nadále pozorovat globální oteplování. Rychlé a drastické snížení emisí je naléhavě nutné.
Dr. Andrew King z University of Melbourne

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.