Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Americký imigrační úřad zatýká další studentstvo. Proč, a má na to vůbec právo?

Možná jsi zaznamenal*a případ Mahmouda Khalila, kterého v březnu zatkl americký imigrační úřad (ICE) kvůli jeho účasti při studentských protestech proti válce v Gaze z jara 2024. Jeho jméno se teď ale stává jedním z mnoha a Trumpova protiimigrační politika bere americké univerzity útokem.

„Jsem politický vězeň.“ Kdo je lídr studentských protestů v USA Mahmoud Khalil?

@_00_3_12

Kdo další je na deportačním seznamu?

Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že už bylo zrušeno přes 300 studentských víz a další se odebírají každým dnem. Imigrační úřad od začátku března zatím stíhá devět lidí a někteří z nich jsou i ve vazbě. O koho jde?

Rumeysa Ozturk - Kromě Mahmouda Khalila se jedná taky o studentku Tufts Univerzity v Massachusetts Rumeysu Ozturk, kterou agenti ICE v civilu doslova sebrali na ulici v univerzitním městě Somerville. Celý incident zachytily CCTV kamery a video se rychle rozšířilo po internetu. Podle mluvčí Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA Tricii McLaughlin se Ozturk účastnila aktivit podporujících Hamás. „Víza jsou privilegium, ne právo,“ dodala.

Chung Yunseo - Studentka Kolumbijské univerzity Chung Yunseo, na které studoval i Mahmoud Khalil, je legální rezidentkou Spojených států. Trumpova administrativa se snažila o její zatčení, což nakonec zatrhla federální soudkyně Naomi Buchwald.

Ranjani Srinivasa - Srinivasa odjela do USA studovat z Indie na plné stipendium a nakonec odešla do Kanady poté, co bylo zrušené její studentské vízum.

Leqaa Kordia - Kordia se také účastnila pro-palestinských demonstrací na Kolumbijské univerzitě, sama totiž pochází z Palestiny, konkrétně Západního břehu. Byla zajata imigračním úřadem kvůli vízu, které bylo zrušeno v roce 2022.

Dr. Rasha Alawieh - Lékařka a profesorka z Brownovy univerzity byla deportována, přestože má platné vízum.

Momodou Taal - Taal, který je v USA na studentské vízum, se rozhodl ze země raději odejít, podobně jako Srinivasa.

Dále je na seznamu:

  • Badar Khan Suri
  • Alireza Doroudi

Studentské protesty proti dění v Gaze se stupňují. Přelevájí se i do Evropy

@_00_3_12

Proč je chce USA deportovat?

Hot topic je stále Kolumbijská univerzita, která byla na jaře roku 2024 hlavním centrem obřích studentských protestů proti násilí páchaném na obyvatelstvu Gazy. Řada studentstva pod hledáčkem úřadů chodila právě tam a protestů se účastnila.

Kritice z jejich strany čelí i univerzita samotná - poté, co jí pohrozil Trump stažením 400 milionů dolarů z dotací, se univerzita ke svému studentstvu otočila zády a odkývala podmínky vlády. Dočasná rektorka Katrina Armstrong nakonec pod tlakem Trumpovy administrativy před několika dny odstoupila z funkce.

Všech devět zmíněných má několik věcí společných - jedná se o mezinárodní studenty*ky či univerzitní zaměstnance*zaměstnankyně, kteří mají vazby na Palestinu či Blízký východ nebo se účastnili pro-palestinských demonstrací. Někteří mají tzv. green cards a někteří zase studentská víza a oboje z nich dělá legální trvalé či dočasné rezidenty Spojených států, stejně jako tomu bylo u Mahmouda Khalila.

ICE tak zdánlivě žádný důvod pro jejich zadržení a deportaci nemá, to je ale nezastavuje. Americké imigrační právo obsahuje řadu skulinekv tomto případě se úřad opírá o jeho málo známé ustanovení o „potenciálně závažných hrozbách pro zahraničněpolitické zájmy Spojených států“, aby deportace ospravedlnil.

Porušení prvního dodatku a nebezpečný precedens

Už s Khalilem vyšla na povrch otázka akademické svobody a porušování Prvního dodatku americké Ústavy, podle kterého má každý občan a občanka USA právo na svobodu vyznání, svobodu tisku a projevu a právo na shromažďování. Masové zatýkání a vyhošťování ze země jednak odporuje Ústavě, ale taky silně připomíná historické případy represí vůči studentům a akademikům typické pro autoritářské režimy. S tím máme ostatně zkušenosti i u nás.

Podle odborníků a aktivistů jsou také důležité soudní procesy se studentstvem. Ten s Mahmoudem Khalilem má totiž potenciál nastavit nebezpečný precedens, kdy by stát mohl zasahovat do akademického prostředí a trestat studenty a studentky za jejich politické názory.

„Je tu napětí mezi právem svobody projevu každého z nás, které určuje První dodatek, a širokými ustanoveními imigračního práva, které státu poskytuje malé zábrany v rámci určení něčí deportace. Člověk tak může být vykázán ze země jenom proto, že si stát myslí, že by mohl potenciálně mít závažné a nepříznivé důsledky na zahraniční politiku. A je to na soudech, aby zjistily, kde je příslušná hranice. “
Stephen Yale-Loehr, bývalý profesor imigračního práva na Cornell University.

We will drill, baby, drill. Jaký bude mít Trump dopad na životní prostředí?

@_00_3_12

Kup mi knížku📖✨

Secure card payment by Stripe