Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Studentské protesty proti dění v Gaze se stupňují. Přelevájí se i do Evropy

Spojené státy zažívají jedny z největších studentských protestů posledních let, které jsou přirovnávané k těm proti válce ve Vietnamu. Studentské bouře kvůli dění v Gaze se ale šíří po celém světě.

Vyostření konfliktu mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem nastalo loni 7. října poté, co palestinští bojovníci z Gazy vtrhli na území Izraele, vyvraždili na 1300 lidí a další stovky unesli (128 jich je stále v zajetí). Protiútok na sebe nenechal dlouho čekat, a do dnešního dne během něj zahynulopřes 30 tisíc lidí, z většiny ženy a děti.Tato čísla potvrzují dvě studie publikované v odborném časopisu The Lancet.

Počet obětí je od 7. října 2023 vyšší než za 8 let americké války proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii. Až 85 % obyvatelstva Gazy, což je přes 1 900 000 lidí, muselo opustit své domovy a čelí riziku hladomoru, nepříznivému počasí a nedostatku zdravotní péče, jelikož většina nemocnic a důležité infrastruktury byla zničena izraelským bombardováním. Celou složitou historii konfliktu Izraele a Palestiny si můžeš pročíst třeba tady.

Situace v Gaze spustila řadu masivních protestů, které vedou studenti a studentky na amerických univerzitách. Žádají okamžité ukončení bojů a považují izraelskou invazi do Gazy, při které umírají tisíce civilistů, za nepřiměřenou. O tom, kde všude se protestuje a co studentstvo požaduje, si přečti níže.👇

SPOTLIGHT: Humanitární krize v Pásmu Gazy se stále zhoršuje, popisují nevládní organizace

@eevelka

Kde všude se protestuje?

Spojené státy

Studenti a studentky ke konci dubna obsadili kampusy 120 univerzit ve 47 amerických státech. Největší sit-ins a protesty probíhají na New York University, Yale, Emerson College, UCLA, University of Texas, Columbia University nebo University of Arizona, ale zapojila se řada větších i menších univerzit či colleges.

Studenti a studentky v univerzitních budovách a v prostorách kampusů vytvořili barikády a kempy, včetně požadavků pro vedení univerzit.

Svět

Protesty se rozšířily na univerzity v Austrálii, odehrávají se v Brisbane, Sydney, Adelaide, Newcastle i v Perthu. Protesty jsou také na univerzitách v Quebecu, Torontu, francouzská Sciences Po a univerzity v Oxfordu, Cambridge, Liverpoolu a Edinburghu. Zapojilo se i Mexiko, Libanon, Dánsko, Finsko, Irsko nebo Německo.

Česko

Česká republika je dlouhodobý spojenec Izraele, propalestinský hlas tak u nás není tolik slyšet. Od října se nicméně odehrálo několik protestů, jeden před budovou FHS, údajně ale protestující nebyli studenti nebo studentky FHS ani UK.

SPOTLIGHT: Propalestinští demonstranti obsadili budovu Kolumbijské univerzity

@adamsmetak_

Co studenti a studentky požadují?

Po univerzitách požadují, aby:

  • přerušily jakékoliv finanční spojení s Izraelem
  • byly transparentnější ohledně financí, aby studenti věděli, jak přesně se s jejich penězi nakládá
  • přestaly spolupracovat s výrobci zbraní, kteří zásobují vojenským vybavením Izrael
  • přestaly od Izraele přijímat finance na výzkum a projekty, které přímo napomáhají izraelské armádě
  • přestaly investovat do izraelských firem
  • aby se distancovaly od snah napomáhat válce proti Palestině

V některých případech se už protestujícím povedlo dosáhnout dohody s jejich univerzitou.

Násilí ze strany policie

Někteří studenti a studentky se setkávají s násilím ze strany policie, která je z kampusů je často odvádí v poutech. Cílem policie je okupované univerzity kompletně vyklidit, studenti a studentky ale odmítají odejít, dokud školy nesplní jejich požadavky, proto často dochází ke střetům. Pravděpodobně největší střet proběhl na UCLA, kde policie použila slzný plyn a gumové projektily.

Zatčeno bylo už několik stovek protestujících, alespoň 30 na Portland State University, téměř 300 na Columbia University a The City College of New York. Podle NBC News bylo celkem po celé zemi zatčeno více než 2 tisíce lidí.

Zdroje: UNRWA, un.org, oxfam.org, The Guardian, Al Jazeera, Time, Seznam Zprávy, Hospodářské noviny

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.