Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Zákaz kratomu z automatu se blíží, návyková látka podlehne regulaci

Kratomu z automatu možná již brzy odzvoní, je tomu za poslední dobu zatím nejblíže. Cílem nového speciálního zákona, který kvůli regulaci prodeje vzniká, je ochránit děti před závislostí.

Prodej kratomu nezletilým by měl zakázat nový zákon, který vláda Petra Fialy projedná nejpozději v květnu. Nyní si může kdokoliv koupit kratom z automatu bez věkového omezení, protože se prodává jako sběratelský artikl. Přívaly energie nebo abstinenční příznaky, které tato látka vyvolává, mohou podle odborníků způsobit závislost.

Zákaz kratomu? Spíš ne, protidrogový koordinátor se bojí kriminalizace

by @yanhoechka

Předpokládá se, že v České republice užívá aktuálně kratom více než 100 000 osob. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil se domnívá, že kratom by měl být regulován podobně či více než tabák a prodej osobám mladším 18 let by měl být zakázán.

Ministr zdravotnictví Válek před nedávnem sdělil, že pokud se vláda na regulaci kratomu neshodne, resort ministerstva zdravotnictví navrhne zařadit kradmo mezi zakázané návykové látky. To však nejspíš nehrozí. Odborníci ale chtějí jeho prodej přísněji regulovat. Firma, která kratomové automaty provozuje, nemá s jeho prodejem „na občanku“ problém a je připravena dodržovat jakákoliv pravidla.

Kdyby byla regulace, která by omezovala prodej z výdejních zařízení, a s čtečkou občanek, bylo by to platné třeba za rok, tak čtečky nakoupíme.
Tomáš Riedl ze společnosti provozující automaty pro ČR

Většina Čechů by zmírnila zákony o držení a pěstování konopí, ukazuje průzkum

by @yanhoechka

Zda budou automaty prodávat kratom aspoň s kontrolou občanky rozhodne až nový zákon, který připravuje Jindřich Vobořil. Hlavní problém, který s kratomem zákonodárci mají je totiž hlavně jeho dostupnost. Pokud projde v plném znění, které navrhne národní protidrogový koordinátor, mohly by být automaty na prodej kratomu zakázány úplně. Dále by bylo také jasně definováno v jakém balení může být kratom prodáván.

Koupit si kratom tak bude možné jen od živé osoby.
Jindřich Vobořil pro Blesk

V budoucnu by se nový zákon mohl využít k regulaci dalších látek, jako je léčebné a legální CBD a také další odrůdy konopí, jako je například HHC. U HHC by ale ministerstvo zdravotnictví chtělo úplný zákaz, někteří odborníci mluví jen o podobné regulaci, jako se plánuje u kratomu.

Čekám na zprávu mezirezortní skupiny, která má dát stanovisko, co by bylo nejlepší. Zatím ale není stoprocentní shoda, alespoň co jsem slyšel.
Jindřich Vobořil pro Blesk

Kratom zkusil každý pátý středoškolák, politici ho chtějí začít regulovat

by @yanhoechka

Kroky proti kratomu podnikají již i některé školy v republice. Podle nedávného průzkumu kratom aspoň jednou vyzkoušelo každé třinácté dítě v osmých a devátých třídách. U středoškoláků se jedná o každého patého. Školy ho proto chtějí ve svých školních řádech výslovně zakázat.

Zvažujeme, že se nějaká restrikce ve školním řádě objeví, aby vedení mělo alespoň nějakou páku.
Radim Novotný, člen školní rady jedné ze základních škol pro tn.cz

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.