Většina Čechů si myslí, že by se měly změnit současné zákony týkající se držení a pěstování konopí. Dvě třetiny souhlasí s jeho dekriminalizací, tři čtvrtiny s regulovaným prodejem.
Informace vyplývají z průzkumu společnosti Behavio pro občanskou iniciativu Charta 420, která podporuje snahu národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila uvolnit za přísných podmínek trh s konopím.
Pro zmírnění nebo uvolnění zákonů týkajících se konopí je 65 % dotázaných, čtvrtina lidí by pak současnou legislativu ponechala, 3 % by pak naopak zákony ještě víc zpřísnila.
76 % dotázaných je pro regulovaný trh s marihuanou. S částečnou dekriminalizací, tedy aby pěstování marihuany a její držení nebylo legální, ale hrozil by pouze peněžitý trest, souhlasí 66 % účastníků průzkumu.
Myšlenku umožnit pěstování a držení marihuany pro léčebné účely podpořilo 59 % účastníků průzkumu, 40 % by ji povolilo pro využití v kosmetice, 22 % pro relaxační účely. Zmírnit tresty za držení a pěstování konopí by pak chtěla pětina Čechů.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil chystá zákon, který by umožnil v České republice za přísných podmínek legálně koupit marihuanu. Díky kontrolovanému trhu by stát mohl na daních ročně získat miliardy korun.
„Česká legislativa v otázce konopí nestíhá držet krok se současným vývojem ve společnosti. Věříme, že poslanci vyslyší názor neochvějné většiny českých občanů a zvednou ruku pro chystané legislativní změny,“ uvedl mluvčí Charty 420 Jakub Hussar.
V České republice je nyní možné pěstovat technické konopí s malým množstvím omamné látky, s licencí pak i konopí pro léčebné účely. Předepisovat ho mohou vybraní lékaři, třeba pacientům s chronickými bolestmi, roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS. Sám pro sebe člověk nesmí pěstovat víc než pět rostlin, jinak mu hrozí i vězení. Pěstování méně než pěti rostlin je poté přestupek. Trestné je i přechovávání víc než deseti gramů sušiny, výroba a jiné nakládání s omamnými látkami.
Zdroj: ČTK