Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kratom ban?

Znáš kratom?🌱 Mluvilo se o něm dlouho, ale oficiálně nikdo nic nevěděl. Ovšem od 9. prosince začne na Slovensku platit zákaz jeho prodeje. Český ministr zdravotnictví oznámil, že v příštích měsících budeme sousedy následovat a také umístíme kratom na seznam zakázaných látek.

Co je kratom?

Kratom se proslavil hlavně v jihovýchodní Asii. Listy z rostliny Mitragyna Speciosa se užívaly tradičně díky jejím léčivým účinkům. Jakým prozradit nemůžeme. Evropská unie zakazuje psát o produktech, které nejsou zařazeny jako potraviny či doplňky stravy.

Je kratom nebezpečný?

Kratom je na e-shopech dostupný již přes deset let. Vzhledem k legislativě je označený jako "sběratelský předmět" a i samotný obal nese štítek "není určeno ke konzumaci".

Studie z USA ukazují, že tam kratom konzumuje až dva miliony lidí. Je nutno podotknout, že i přes svou dostupnost je kratom opiát stejně jako třeba heroin a lze si na něm vypěstovat závislost.Také se nesmí kombinovat s léky, protože může způsobit abnormální funkci mozku a při vyších dávkách může vést i k předávkování.

„V době, kdy jsme dosáhli kritického bodu v epidemii opioidů, je rostoucí užívání kratomu jako alternativy nebo doplňku k užívání opioidů extrémně znepokojivé,“ uvedl v prohlášení z roku 2018 Scott Godlieb, doktor z americké FDA (Ústav pro kontrolu léčiv).

Studie od CDC (Centrum pro kontrolu nemocí a prevence) z roku 2019 tvrdí, že kratom zavinil smrt až sta lidí během lhůty sedmnácti měsíců.

Mezi vedlejší účinky patří například poškození jater, bolest svalů, halucinace či deprese. Pokud je kratom užíván po dobu delší než půl roku, vytvoří se na něm závislost a odvykání je srovnatelné s léčbou závislosti na opiátech.

Při odvykačce se podávají stejné substituty jako při závislosti na již zmíněném heroinu, například Narcan nebo Buprenex.



Jaké za postihy hrozí na Slovensku?

Na návrh slovenského Ministerstva vnitra došlo k zařazení kratomu do I. skupiny psychotropních látek společně s heroinempsilocybinem nebo MDMA.

Přesné postihy záleží na konkrétním případu a uvidíme, jaké precedenty nastanou v příštích měsících. Zatím se můžeme orientovat například dle trestních sazeb za držení marihuany, kdy si na Slovensku může pachatel odsedět od tří do pěti let, záleží na zadrženém množství. V případě distribuce, která je sama o sobě definovaná držením více než deseti jednorázových dávek, je sazba čtyři až deset let odnětí svobody.

Výhled do budoucna a zákaz kratomu v ČR?


I když u nás kratom zatím není právně upravený, není dobré ho užívat. Věříme, že jeho regulace je dobrým krokem. Důvodů je několik – od nebezpečných aditiv v produktu či nedostatečný výzkum jeho účinků.

Pokud máš trápení a domníváš se, že by je mohl vyřešit kratom, zajdi za odborníkem, spolu najdete safe alternativu.