Stažení kratomu z trhu a zákaz jeho prodeje by mohl vést k přesunu obchodu s touto látkou do šedé zóny a ke kriminalizaci. Obává se toho národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle něj by se mělo hledat jiné řešení.
Kratom se dá v současné době sehnat kdekoliv. V obchodech, na internetu i v automatech na ulici. Jeho užívání mezi mladými stoupá, vyzkoušel ho každý pátý středoškolák. Poslanci se tak rozhodli začít jednat.
Protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil uvedl, že jednou z variant by mohl být právě regulovaný prodej za stanovených podmínek, informuje ČTK. Látka by se nesměla prodávat dětem a mladým do 18 let. Další verze počítá se zákazem prodeje a stažením z trhu. Koordinátor si ale myslí, že by se tak obchod s kratomem přesunul do takzvané šedé zóny a hrozila by kriminalizace. „Náš návrh je hledat jiný model,“ řekl Vobořil. Očekává, že „debata bude velmi složitá“.
I když kratom podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti nepatří mezi vysoce rizikové látky, jeho nadměrné užívání může vést k závislosti. Může být toxický. Pomáhá ale případně zvládat abstinenční příznaky při závislosti na opiátech, vysoký tlak, únavu a má i protizánětlivé účinky. „Neregulovaná dostupnost je rozhodně nežádoucí,“ uvádí středisko na webu.
O kratomu debatovala začátkem října skupina Systém včasného varování před novými drogami. Problematiku psychoaktivních látek teď upravují dvě normy. Jednou je zákon o návykových látkách s jejich seznamem. Druhým je zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který slouží k regulaci trhu s alkoholem a tabákem a dalšími produkty ke kouření. Ani jeden z předpisů neumožňuje omezovat dostupnost látek s nízkým rizikem, jako je kratom.
Vobořil se svým týmem chystá novou normu, která by za přísných podmínek vymezila regulaci trhu s konopím. Vztahovat by se mohla i na prodej kratomu a podobných látek.