Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Jak zlepšit své mental health (nejen) v novém roce?

Pojďme se společně podívat na maličkosti, které ti mohou pomoci s tvými mental health struggles, protože new year better me. <3 Let's go!

Gentle reminder: Pamatuj, že každý člověk je jedinečný, a tak i přístup k péči o duševní zdraví může být individuální. Je důležité najít strategie, které fungují právě pro tebe.

1. It's okay to not know what you're doing

Nový rok a novoroční předsevzetí nás často nabádají klást si nové cíle. Mám pro tebe novinku – není nijak neobvyklé, že nevíš, kam chceš, aby se tvůj život ubíral. Většina lidí neví, co dělá, což je tak v pořádku. Život je neustálá cesta objevování, učení a růstu. Někdy se můžeš ocitnout v bodě, kdy se cítíš zmatený*á nebo nerozhodný*á ohledně své další cesty. Tato fáze je přirozenou součástí lidského života a mnoho lidí se s ní setkává. Takže na sebe nebuď tvrdý*á a take your time to figure it all out.

Zdroj: Pinterest

2. Be honest (with yourself)

Zkus minimalizovat trauma jokes a celkově zlehčovat těžká témata a mluvit o věcech tak, jak je cítíš. Chce to sice velkou odvahu, ale v dlouhodobém horizontu se ti uleví. Lidé nám totiž nevidí do hlavy a pokud je nám zle, fakt to nevycítí, tak nám v těžkých momentech nemohou být potřebnou oporou, pokud se neozveme.

A nejedná se jen o vztahy přátelské a partnerské. Pokud je toho na tebe moc třeba v práci, je fajn zkusit si sednout se svým nadřízeným a říct narovinu, že něco nezvládáš, a zkusit nastavit taková opatření, aby se tvůj workload snížil. Může to být sice scary, ale rozhodně je to účinnější, než si stěžovat přátelům, že máš práce nad hlavu a hroutíš se z toho. Není pravidlem, že se tvoje upřímnost setká s vlídným přijetím a bude ti vyhověno, ale zase budeš vědět, na čem jsi, a i negativní reakce může být katalyzátorem změny do budoucna – ať už v tom, jakými lidmi se obklopuješ, nebo třeba bude cestou ven z toxic workplace.

Zdroj: Pinterest


3. Zkus trávit čas s lidmi, před kterými můžeš být sám*sama sebou

Často plníme nejrůznější společenské role – chceme být fajn kolegy v práci, milí spolužáci, bezproblémoví synové*dcery a tak dále. Důležité je najít přátele, před kterými se nemusíš takzvaně maskovat a můžeš naplno projevit své emoce, i když třeba nejsou pozitivní.

Pamatuj, že přátelé nejsou terapeuti a není v jejich kompetenci poskytnout takovou péči a pomoc, které se ti dostane od mental health profesionála (a neboj se o ni říct, jít k psychiatrovi, psychologovi či terapeutovi, je v pořádku, slibuju), nicméně je fajn, pokud se můžeš před kamarádem*kamarádkou vybrečet a on*a tam s tebou jen je a podává ti kapesníky. Když dlouho držíš věci v sobě a snažíš se jen zavděčit druhým, v dlouhodobém horizontu se to negativně podepíše na tvé duševní pohodě.

you're not trash, i promise, it was just a funny pic <3 Zdroj: Pinterest



4. Nedovol nikomu aby zlehčovat tvé pocity

Je důležité si uvědomit, že máš právo na své vlastní pocity a emoční prožívání. Nedovol, aby tě ostatní přesvědčovali o tom, že bys měl*a cítit něco jiného, než to, co aktuálně prožíváš. Je důležité nechat tvým emocím prostor a prožít je. Také se neporovnávej s prožíváním ostatních v podobných situacích – každý na určité události reagujeme jinak a v jiné míře a veškeré tvé pocity jsou validní. Pamatuj, že i prožívání negativních pocitů není slabostí, ale lidskostí.

Zdroj: Pinterest

Pokud se ty nebo někdo v tvém okolí potýká s problémy s duševním zdravím a tápeš, na koho se obrátit, vyhledej odbornou pomoc. Prvním krokem může být třeba:

Linka bezpečí (Sdružení Linky bezpečí): 116 111 (nonstop), ZDARMA (pomoc pro děti, mládež a studující do 26 let).

Linka první psychické pomoci (Cesta z krize): 116 123 (nonstop), ZDARMA (krizová pomoc pro dospělé).

Zdroje: samhsa.gov, mentalhealth.org.uk, happinessproject.com

Přispěj na granulky pro Feríska🐈💕🐾

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.