Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Tvůj telefon pozná, že jsi depressed

Je tvým nejvěrnějším společníkem 24/7. Ano, řeč je o tvém telefonu. Může ti telefon pomoct v lepší péči o duševní zdraví? Keep reading👇

Disclaimer: Pokud bojuješ s mental health, support případně najdeš here <3 and keep fighting!

Zhoršující se psychické zdraví, narozdíl od toho fyzického, málokdy vysílá jasné signály pro okolí, a mnohdy i nám samotným může unikat, že se něco děje, dokud nás nezasáhne první krize.

Je budoucností péče o duševní zdraví zdraví umělá inteligence, která by zvládla předpovídat naši náladu nebo třeba diagnostikovat depresi?

Make the data work for YOU

Kvantitativní sběr dat z tvého smartphonu je poměrně jednoduchý, protože ho máme několikrát denně v ruce snad všichni. Tato data se dají použít k trénování modelů umělé inteligence, které dokážou následně předpovědět, kdy se tvá nálada a duševní zdraví začíná zhoršovat.

Introducing MoodCapture

Výzkumníci pod vedením Nicholase Jacobsona, asistent profesora biomedicínské datové vědy a psychiatrie na Dartmouth College, vytvořili aplikaci pro detekci deprese MoodCapture.

Ta pořídí selfie, během toho, co odemykáš svůj telefon pomocí Face ID. AI následně vyhodnotí tvůj výraz spolu s dalšími atributy - jako je například osvětlení a předměty v pozadí - k rozpoznání prvních příznaků deprese. Účastníci studie také 3x denně zaznamenávali svou náladu do appky.

👁️Jako příklad lze uvést účastníka, který vypadá, že je skoro vždy v posteli, když dokončí dotazník, je pravděpodobnější, že je deprimovaný.

Don't be toxic

Jak mít non-toxic relationship s tvým telefonem?

@magdacizek

MoodCapture byl schopný přesně identifikovat příznaky deprese s přesností cca 75 % - vůbec poprvé tak byly fotky použity k detekci duševní nemoci.

MoodCapture ale není dokonalou odpovědí na naše problémy, hlavně z právního hlediska. Na univerzitní studie dohlíží Institucionální revizní komise (IRB) univerzitního kampusu. Ale pokud jsou citlivá data, jako fotografie, sbírána bez souhlasu uživatele, neustálé sledování je velkým zásahem do našeho soukromí.

Co je dostupné teď?


Klasické mood tracking apps sbírají data o svých uživatelích pasivně. Na rozdíl od výzkumné aplikace MoodCapture žádná z nich nepoužívá automaticky zachycené selfie (ani jakýkoli druh dat) k předpovídání toho, zda je uživatel depresivní.

Tyto aplikace se dají přirovnat k digitálním deníkům - neudělají s informacemi, které shromažďují, nic jiného než to, že nám poskytnou lepší představu o tom, jak nás ovlivňují nejrůznější faktory nebo co nám například způsobuje největší stres.

Co se stane, když AI udělá chybu?

AI terapie a chatboti: budoucnost psychologické pomoci, nebo risk?

@magdacizek

I kdyby se ale vyřešily všechny etické a technické problémy, lidský kontakt je v péči o duševní zdraví klíčový a (zatím) nenahraditelný.Co si o tom myslíš ty? Uvítal*a bys novou technologii v péči o duševní zdraví nebo je to na tebe "moc"? Dej mi vědět v diskuzi nebo na Instagramu @magdacizek .

Take care <3

Přispěj na granulky pro Feríska🐈💕🐾

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.