Je tvým nejvěrnějším společníkem 24/7. Ano, řeč je o tvém telefonu. Může ti telefon pomoct v lepší péči o duševní zdraví? Keep reading👇
Disclaimer: Pokud bojuješ s mental health, support případně najdeš here <3 and keep fighting!
Zhoršující se psychické zdraví, narozdíl od toho fyzického, málokdy vysílá jasné signály pro okolí, a mnohdy i nám samotným může unikat, že se něco děje, dokud nás nezasáhne první krize.
Je budoucností péče o duševní zdraví zdraví umělá inteligence, která by zvládla předpovídat naši náladu nebo třeba diagnostikovat depresi?
Kvantitativní sběr dat z tvého smartphonu je poměrně jednoduchý, protože ho máme několikrát denně v ruce snad všichni. Tato data se dají použít k trénování modelů umělé inteligence, které dokážou následně předpovědět, kdy se tvá nálada a duševní zdraví začíná zhoršovat.
Výzkumníci pod vedením Nicholase Jacobsona, asistent profesora biomedicínské datové vědy a psychiatrie na Dartmouth College, vytvořili aplikaci pro detekci deprese MoodCapture.
Ta pořídí selfie, během toho, co odemykáš svůj telefon pomocí Face ID. AI následně vyhodnotí tvůj výraz spolu s dalšími atributy - jako je například osvětlení a předměty v pozadí - k rozpoznání prvních příznaků deprese. Účastníci studie také 3x denně zaznamenávali svou náladu do appky.
👁️Jako příklad lze uvést účastníka, který vypadá, že je skoro vždy v posteli, když dokončí dotazník, je pravděpodobnější, že je deprimovaný.
MoodCapture byl schopný přesně identifikovat příznaky deprese s přesností cca 75 % - vůbec poprvé tak byly fotky použity k detekci duševní nemoci.
MoodCapture ale není dokonalou odpovědí na naše problémy, hlavně z právního hlediska. Na univerzitní studie dohlíží Institucionální revizní komise (IRB) univerzitního kampusu. Ale pokud jsou citlivá data, jako fotografie, sbírána bez souhlasu uživatele, neustálé sledování je velkým zásahem do našeho soukromí.
Klasické mood tracking apps sbírají data o svých uživatelích pasivně. Na rozdíl od výzkumné aplikace MoodCapture žádná z nich nepoužívá automaticky zachycené selfie (ani jakýkoli druh dat) k předpovídání toho, zda je uživatel depresivní.
Tyto aplikace se dají přirovnat k digitálním deníkům - neudělají s informacemi, které shromažďují, nic jiného než to, že nám poskytnou lepší představu o tom, jak nás ovlivňují nejrůznější faktory nebo co nám například způsobuje největší stres.
I kdyby se ale vyřešily všechny etické a technické problémy, lidský kontakt je v péči o duševní zdraví klíčový a (zatím) nenahraditelný.
Co si o tom myslíš ty? Uvítal*a bys novou technologii v péči o duševní zdraví nebo je to na tebe "moc"? Dej mi vědět v diskuzi nebo na Instagramu @magdacizek .
Take care <3