Pro české studenty jsou oblíbenými destinacemi ke studiu Dánsko, Nizozemsko, Velká Británie či Irsko. Málokdo ale ví, že i Norsko nabízí velmi zajímavé programy v anglickém jazyce, a to zejména na magisterském studiu. Na rozdíl od ostatních zemí navíc magistr v Norsku nic nestojí.
Norsko sice patří mezi jednu z nejdražších zemí na světě, magisterské programy v angličtině jsou zde ale kupodivu zdarma. I s ubytováním a životem v zemi tě to tak vyjde levněji než si třeba platit školné v Británii či Irsku. Nečekej ale leháro, v Norsku je studium bráno jako full-time job a je i stejně časově náročné. Na oplátku tě ale čeká jednodušší zkouškové bez velkých stresů.
Vysoká v Norsku ti navíc nabídne širokou škálu předmětů, o kterých se ti může u nás jen zdát. Vztah učitelů a studentů probíhá na neformální bázi a všichni jsou si rovni. Učitelé fungují jako tutoři, kteří tě provádí studiem. Diskutují s tebou o všech problémech a společně hledáte řešení. Ty na oplátku splňuješ všechny domácí úkoly a aktivně se zapojuješ do diskuze.
Přijímací řízení na magisterské programy v Norsku probíhá na každou školu a obor odlišně. Někde je potřeba dobrý průměr, jinde zase splněný určitý počet kreditů a absolvované předměty z předchozího studia. Mezi požadavky na přijetí většinou patří i certifikát z anglického jazyka, maturitní zkouška není dostačující.
Vybírat by sis ale měl/a zejména podle oboru, který tě zajímá. Školství v Norsku totiž funguje jinak, není na výběr taková škála předmětů jako v Česku. Za semestr máš klidně jen dva nebo tři předměty, kterým se naplno věnuješ a obětuješ jim mnoho času. Koukat bys měl/a ale i na finanční náročnost destinace. V Oslu jsou, stejně jako v Praze, mnohem dražší nájmy i služby než ve zbytku země.
Většina magisterských programů je sice v anglickém jazyce a studují je i Norové, ale i tak je dobré se již od začátku učit norsky. Se znalostí jazyka se totiž otevírá mnoho nových možností, včetně těch pracovních. Tamní zaměstnavatelé nechtějí zaměstnávat lidi, kteří mají nulové znalosti jazyka.
Kdo neví, zda by mu život v Norsku vyhovoval, může si nejprve vyzkoušet Erasmus. Na ten se dá vyjet jak v rámci vysokoškolského studia, tak i na měsíční až roční stáž, a to buď v rámci programu Erasmus plus internship/traineeship, nebo přes Erasmus for Young Entrepreneurs.