Rakovina děložního čípku je nejčastěji diagnostikována u žen ve věku kolem 30 let. Jen v České republice postihne ročně průměrně 769 žen, z nichž téměř 400 na onemocnění zemře. Vědci však nyní přišli s léčbou, která by mohla snížit riziko návratu rakoviny děložního čípku nebo samotného úmrtí na ní až o 35 procent.
Nedávná studie, která byla publikována na kongresu Evropské společnosti pro lékařskou onkologii, naznačuje, že by použití již schválených léků skrze krátkou indukční chemoterapii před standardní léčbou rakoviny děložního čípku, tedy chemoterapií jako takovou, mohlo významně snížit riziko návratu onemocnění nebo samotného úmrtí až o 35 procent.
Studie byla financována britskou organizací Cancer Research UK a účastnilo se jí během deseti let 500 pacientek v různých nemocnicích po celém světě. Po pěti letech bylo stále naživu 80 procent těch osob, které dostávaly před chemoterapií léky, a u 73 procent z nich nedošlo k návratu rakoviny ani k metastázám, tedy k rozšíření nádorových buněk z místa, na kterém původně vznikly. Naproti tomu u těch, kteří prošli pouze standardní léčbou, byla míra přežití po pěti letech jen 72 procent, přičemž u 64 procent z nich se rakovina nevrátila ani nerozšířila.
Léky, které jsou používány při indukční chemoterapii, jsou lékařskou komorou již schválené, a její aplikace u žen trpících rakovinou děložního čípku by tak neměla trvat dlouho. Je nicméně nutné podotknout, že u žen, které se studie účastnily, byla rakovina děložního čípku v prvních stádiích. Není proto jisté, jak bude kombinovaná léčba účinná u žen s pokročilejším onemocněním.
Rakovina děložního čípku je nejčastěji diagnostikována u žen ve věku kolem 30 let. Od roku 1999 je chemoterapie standardní léčbou, ale rakovina se vrací až ve 30 procentech případů. Podle současných odhadů je v České republice každoročně diagnostikováno 769 žen s rakovinou děložního čípku a 398 žen na toto onemocnění zemře. Onemocnění je u nás zároveň 3. nejčastějším nádorovým onemocněním u žen ve věku od 15 do 44 let.