Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Sex Matters: Orální sex je hlavním rizikovým faktorem rakoviny krku

Podle britského odborníka patří mezi hlavní příčiny rakoviny hrdla orální sex. V posledních deseti letech došlo k výraznému nárůstu této rakoviny, a to zejména na Západě.

Lidský papilomavirus (neboli HPV) je hlavním původcem rakoviny hrdla, stejně jako například rakoviny děložního čípku. Rakovina hrdla je však v posledních letech mnohem častější než rakovina děložního čípku, a to zejména ve Spojených státech nebo ve Velké Británii.

Podle doktora Hishama Mehanny z britské univerzity v Birminghamu je riziko vzniku rakoviny hrdla spojeno s počtem sexuálních partnerů, a to zejména co se orálního sexu týče. Lidé, kteří měli šest nebo více orálních partnerů během života, mají 8,5x vyšší pravděpodobnost vzniku této rakoviny než ti, kteří orální sex nepraktikují.

Sex je fajn, ale už jsi zažil/a ten adrenalin při testu na STD? Pt. 1

Medici Pro Očkování

Mladí lidé se také častěji rozhodnou pro orální sex místo penetrativního sexu, přičemž bylo zjištěno, že 80 % mladých dospělých ve Spojeném království někdy v životě praktikovalo orální sex, ale rakovina se vyvine jen u malého procenta z nich.

V posledních dvaceti letech došlo na Západě k významnému nárůstu rakoviny hrdla, který někteří nazývají dokonce epidemií. Tento nárůst souvisí s výskytem specifického typu rakoviny hrdla, který se nazývá orofaryngeální rakovina. HPV se přenáší sexuálním kontaktem. V případě rakoviny hrdla je hlavním rizikovým faktorem počet sexuálních partnerů během života, zejména při orálním sexu.
Dr. Mehanna

Funguje to tak, že u malého procenta jedinců se virus udržuje v těle kvůli problémům s imunitním systémem místo toho, aby ho tělo dokázalo samovolně odstranit. U těchto jedinců se virus neustále replikuje a může se integrovat do DNA hostitele, což může vést k rakovině.

Dobrá zpráva je, že proti HPV (lidskému papilomaviru) existuje vakcína, které se například podává často mladým dívkám jako prevence rakoviny děložního čípku. Některé země však toto očkování doporučují i chlapcům.

Předcházet těmto nepříjemnostem můžeš tedy pomocí tohoto očkování proti viru HPV nebo bezpečným sexuálním chováním.

Zdroje: Medical News Today, Independent, Insider

+

Evel Beníšková a Markéta Suchá

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.