Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Léčba rakoviny prsu pomocí vakcíny? Možná už brzy

Rakovina prsu představuje u žen nejsmrtelnější nádorové onemocnění, kterým momentálně trpí až 7 milionů z nich. Vědci z University of Washington zaznamenali průlomový objev. Vytvořili vakcínu, která zatím jako jediná úspěšně prošla prvními testy na lidech.

Tým z University of Washington zahájil výzkum vakcíny proti rakovině prsu již před více než 20 lety. V jejich poslední studii, publikované v prestižním žurnálu JAMA Oncology, odhalili výsledky první fáze testování vakcíny na lidech. A ty jsou velmi uspokojivé. Vakcína se totiž prokázala být nejen efektivní v zabránění růstu nádoru, ale také bezpečná.

Molekulární okénko

Abychom mohli pochopit fungování vakcíny, musíme si nejprve pár věcí vysvětlit. Tak jako lidé komunikují slovy, buňky našeho těla komunikují prostřednictvím molekul a různých druhů receptorů na svém povrchu. V případě rakoviny prsu se až ve 30 % může stát, že nádorové buňky mají těchto receptorů (nazývaných HER-2) na svém povrchu mnohem více, než je normální.

Výsledek si už možná odvodíš sám/sama. Jejich komunikace mezi sebou, i se zbytkem těla, je narušena, buňky se začnou nekontrolovatelně množit. Nádory se zmiňovaným HER-2 receptorem (tzv. HER-2 pozitivní) jsou velmi agresivní, a co je ještě horší, i po absolvování léčby se mohou po letech objevit znovu.

Globální oteplování ovlivňuje šíření infekčních nemocí. Máme se bát?

by Medici Pro Očkování

Co má za úkol vakcína?

V tomto případě výzkumníci pracují s takzvanou DNA vakcínou. Tyto vakcíny dodávají do jádra buňky DNA, což jsou v podstatě plány na výrobu určitých proteinů. Tento protein (v našem případě kousek HER-2) pak buňka produkuje, vystaví a spustí tak imunitní reakci. Tělo takto vyhledá a zničí rakovinu pomocí svého vlastního imunitního systému.

Výzkum vakcíny začal před 20 lety. Od té doby vakcína úspěšně prošla první fází testování, ve které se vědci snažili zjistit vhodnou dávku, a především její bezpečnost. HER-2 se totiž nenachází jen na nádorových buňkách prsu, ale také v jiných částech těla. Nabízely se tedy obavy z imunitní reakce proti dalším orgánům, což by bylo velmi nepříjemné.

Vědci však našli jen důvody k oslavě. Vakcína se při 10letém sledování ukázala jako velmi bezpečná, úspěšně tak vstoupila do druhé fáze testování. Ta by měla trvat mnohem kratší dobu, jelikož má jen dvouleté sledování. Na předběžné výsledky bychom se tedy mohli těšit již brzy.

PŘÍPLATKY ZA NADSTANDARDNÍ LÉKAŘSKOU PÉČI? SPÍŠ NE.

by Medici Pro Očkování

„Výsledky ukázaly, že vakcína je velmi bezpečná,“ řekla hlavní autorka studie Mary Disis. „Ve skutečnosti nejčastější vedlejší účinky, které jsme zaznamenali přibližně u poloviny pacientů, byly velmi podobné těm, které se vyskytují u vakcín proti covidu-19, tedy jen zarudnutí a otok v místě vpichu, možná je i horečka, zimnice a příznaky podobné chřipce.“

Kromě bezpečnosti zaujala i její účinnost. Až 80 % žen přežilo celou délku 10letého sledování, přestože 50 % žen s pokročilou HER-2 pozitivní rakovinou standardně nepřežije více jak 5 let.

Výsledky tedy vypadají slibně. Důležitou poznámkou je, že tyto vakcíny nejsou preventivní, ale jsou terapeutické. To znamená, že vzniku rakoviny nezabrání. Jako léčbu v kombinaci s další formou terapie je mohou dostat pouze pacientky s již diagnostikovanou HER-2 pozitivní rakovinou prsu. I tak se ale vakcína stává nadějí pro miliony žen po celém světě.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.