Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

V litevském Vilniusu začíná summit NATO, jaké jsou body programu?

Zástupci členských zemí Severoatlantické aliance se dnes sejdou ve Vilniusu, aby probrali jednotlivé body předem určeného programu. Ten zahrnuje válku na Ukrajině i otázku Číny.

Pomoc Ukrajině

Od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 poskytuje většina západních států Ukrajině nejen finanční, ale i vojenskou pomoc, která, jak se státy shodují, je i nyní nadmíru důležitá. Ukrajinské síly totiž před pár týdny zahájily dlouho očekávanou protiofenzívu a dodávky zbraní, a vojenské techniky ze Západu tak budou v následujících měsících rozhodující. Summit NATO se proto bude soustředit na koordinaci této pomoci Ukrajině a zároveň bude projednávat vytvoření společného analytického, výcvikového a vzdělávacího centra s Ukrajinou. To by mělo sídlit v Polsku a jeho vznik podpořilo 9 členských států včetně České republiky.

Ukrajinská protiofenziva začala, hlavní úder ale teprve přijde

@eevelka

Členství Ukrajiny v NATO

Otázka, která v divném oblaku nad Severoatlantickou aliancí visí, je členství Ukrajiny. To jí bylo slíbeno už v roce 2008 v Bukurešti, přičemž v září 2022 o něj země formálně zažádala. Jak ale uvedl generální tajemník Jens Stoltenberg, tato otázka není pro summit aktuální. Aliance totiž funguje na principu útok na jednoho je útokem na všechny a v situaci, kdy je Ukrajina ve válce, tak nemůže NATO riskovat zatažení všech spojenců do konfliktu. Především státy východní Evropy se ale shodují, že by formální kroky k přijetí Ukrajiny do NATO měly být zahájeny co nejdříve to bude možné – tedy jakmile země válku s Ruskem vyhraje.

Členství Švédska v NATO

Vedle Finska, které bylo po desetiletích neutrality přijato do Severoatlantické aliance letos v dubnu, zažádalo po únoru 2022 o členství i Švédsko. Jeho perspektiva v Alianci je ale složitější než ta finská – problém s ní má Turecko i Maďarsko. Turecku v čele s Erdoganem vadí, že země poskytuje azyl tureckým disidentům, kteří jsou Ankarou označováni za teroristy, a že Švédsko povoluje protesty proti islámu. V pondělí ale Erdogan naznačil, že by byl povolný členství Švédska schválit, pokud Evropská unie začne pracovat na přijetí Turecka – což je poměrně odvážný návrh na kompromis. Maďarsko chce zase o vstupu severské země do NATO hlasovat až na podzim, což přístupová jednání jen protahuje. Nejspíše je jen otázkou času, kdy bude členství Švédska v Alianci schváleno, v tomto létě to ale nebude.

Turecko povede i nadále Erdogan, občané vsadili na jistotu

@eevelka

Otázky Číny

Čína je rozhodně neopominutelný světový hráč, a aniž bychom si to mnohdy uvědomovali, vliv má na téměř všechny aspekty globálního dění. Summit ve Vilniusu se bude proto zabývat i postojem NATO k ní, jedná se totiž o zemi, která ruskou agresi na Ukrajině neodsoudila a která ani nepřijala proti Rusku sankce. Na druhou stranu se výrazně staví proti použití jaderného arsenálu a ani Rusku nedodává žádné zbraně, pokud tedy víme. Snaží se v celém konfliktu figurovat jako prostředník a umožnit oběma stranám dialog. Ve vztahu k Rusku si však i nadále udržuje poměrně blízké ekonomické i diplomatické konexe, a proto bude Severoatlantická aliance jednat i o tom, jaký postoj vůči Číně zaujme.

Čínský prezident Si Ťin-pching je na návštěvě Ruska, s Putinem jedná o Ukrajině i vzájemné spolupráci

@eevelka

Výdaje na obranu

Severoatlantická aliance a její členové si dali za cíl vynakládat ročně alespoň 2 procenta HDP na obranu. To se obecně nedařilo před začátkem ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu a ani poté, když počet zemí, které cíl splňovaly, klesl na pouhých sedm. NATO se proto bude na summitu snažit členské státy popudit k tomu, aby závazku dostály.

Zdroje: ČTK