Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Čínský prezident Si Ťin-pching je na návštěvě Ruska, s Putinem jedná o Ukrajině i vzájemné spolupráci

Jedná se o první zahraniční cestu čínské hlavy státu poté, co byl bezprecedentně zvolen jako generální tajemník čínské komunistické strany na třetí pětileté funkční období.

Čínský prezident a generální tajemník Komunistické strany Číny přijel v pondělí na třídenní návštěvu Ruska. Jeho cesta má symbolický význam, jelikož potvrzuje partnertsví obou zemí i obou prezidentů – jak Si Ťin-pchinga, tak Vladimira Putina. Obě hlavy států se navzájem nazývají přáteli a nynější návštěva má jejich spolupráci demonstrovat.

Si Ťin-pching a Vladimir Putin. Zdroj: Profimedia

Cesta Si Ťin-pchinga přichází poté, co v pátek vydal Mezinárodní trestní soud v Haagu na Vladimira Putin zatykač, a to kvůli únosům ukrajinských dětí z Ruskem okupovaných území. Je také první zahraniční cestou čínského prezidenta od doby, kdy byl bezprecedentně zvolen jako generální tajemník čínské komunistické strany na třetí pětileté funkční období.

Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na ruského diktátora Vladimira Putina

by @eevelka

Oba prezidenti se setkali už v pondělí na více než čtyřhodinové schůzce, kde se řešila především Ukrajina. Putin velmi ocenil Siův vyvážený postoj k válce a uvedl, že se seznámil s jednotlivými body čínského návrhu na dosažení ukončení bojů. Si Ťin-pching se s Putinem opět setkal v úterý a na schůzce pozval prezidenta Ruské federace na návštěvu Číny.

Do kontrastu k Siově osobní návštěvě v Rusku a k jeho blízkým vazbám na zemi je dáván jeho distanc od Ukrajiny – s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským možná bude Si Ťin-pching hovořit pouze telefonicky, čeká se nicméně na potvrzení hovoru. Mezitím na Ukrajinu dorazil japosnký premiér Fumio Kišida, který tak vyjadřuje zemi svou podporu.

Si Ťin-pching bude na státní návštěvě Ruska až do středy, je nicméně nepravděpodobné, že by spolu s Putinem dosáhli posunu v otázce války na Ukrajině – pro zemi Volodymyra Zelenského je totiž jediným možným řešením odchod Rusů z ukrajinského území. To ale Putin udělat neplánuje.